Forum

SQL Server 2005 Ins...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Server 2005 Instance Kaldırma Problemi

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,442 Görüntüleme
(@GokhanSisman)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sisteme kurduğum Acronis programı ile beraber Acronis adında Instance oluştu ve Acronis'i kaldırmama rağmen instance kaldı. SQL Server 2005 kaldırma ekranında Acronis ile alakalı instance görülmüyor. Ama SQL Configration Manager'daki listede hala görülüyor. Kökten kaldırmak istiyorum bunları ama bir türlü çözülmedi. Yardımlarınızı bekliyorum.

SQL Resim 2 

SQL Resim

Gönderildi : 24/10/2013 21:29

(@YasarKOZAN)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Gökhan bey instance konusunda malesef yardımcı olamıyorum ama tamamen kaldırmak konusunda acronis forumda güzel bir pdf paylaşılmış buradan ulabilirsiniz. Gerekli adımları uyguladığınızda çözüm ulaşacağınızı tahmine diyorum.

http://forum.acronis.com/system/files/forum/2012/02/29100/acronis_unistall_2012.0202-2145.pdf

Olumlu yada olumsuz bir dönüş yaparsanız daha sonra sorun yaşayan arkadaşlarada yardımcı olmuş olursunuz. Kolay gelsin.

Gönderildi : 25/10/2013 03:41

(@GokhanSisman)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yaşar Bey cevap için teşekkür ediyorum verdiğiniz pdf gerçekten güzelmiş ancak Acronis kalkıyor, SQL de tuttuğu data yı ayarlamaları bu şekilde bıraktı. Aynı versiyonu baştan kurup tekrar sildim yine aynı durum. Acronis Backup & Recovery Advance Server 11.5 versiyonu kurdum deneme sürümü talep etmiştim başıma bu geldi kurtulamadım.

Gönderildi : 25/10/2013 05:18

(@GokhanSisman)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ek olarak uğraşırken SQL Server 2005 Express Edition with Advanced Services kurulumunu yapmaya çalıştım. Var olan ACRONIS instance ı gördü ve üzerine kurulum yapmaya çalışınca bu hatayı verdi.

SQL Resim 3

Ek olarak log dosyası linktedir... Log Dosyası

Gönderildi : 25/10/2013 08:21

(@ismailadar)
Gönderiler: 134
Estimable Member

Merhaba,

SQL Server Configurat,on manager aracı instance listesini regeditten okuyor. Eğer acronis adlı instace'ı başlatamıyorsanız muhtemelen servis kaldırılmış lakin regeditten ilgili entryler silinmemiştir. bunları regeditin yedegini aldıktan sonra silip deneyebilirsiniz.Tekrar söylüyorum YEDEK almadan hiçbir sey yapmayın.

1- HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Microsoft SQL Server daki InstalledInstances değerinde eğer varsa kaldırmak istediğiniz insatnce'ın adını silin.

2- HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Microsoft SQL Server\Instance Names\SQL

buradan ilgili instance'a ait kayıt varsa onu da silin.

3- aynı sekilde regeditten instance ile ilgli bir key var onu da silmeniz gerkiyor son olarak %ProgramFiles%\Microsoft SQL Server klasöründeki istediğiniz instance ait kayıtlarıda silin. 

Gönderildi : 25/10/2013 12:12

(@GokhanSisman)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Malesef servisi başlatabiliyorum servisler sağlam ama silmeye kalktığımda instance listelenmiyor sadece yeni olarak kurarsam yani default yada listede gördüğünüz instance ismi dışında kurulum yaparsam uninstall listesinde onu görüyorum. Configration Manager içerisindeki instance lar malesef görünmüyorlar, görünseler kaldırma işlemini bir şekilde yapacağım :/ Regedit içeriği aşağıdaki gibi...

SQL Resim 4

Gönderildi : 25/10/2013 13:09

(@ismailadar)
Gönderiler: 134
Estimable Member

Merhaba,

Şuan regeditten yanlıs keye akıyorsunuz. eğer servis calişiyorsa kaldırmamışsınızdır bu nedenle keyleri silmeden once manul kaldırmayı deneyin aşağdıdaki yazıyı takip edebilirsiniz.

http://blogs.msdn.com/b/sqlserverfaq/archive/2009/02/11/sql-server-2005-instance-failing-to-install-after-trying-to-reinstall-with-error-1603.aspx  

Gönderildi : 25/10/2013 15:10

(@GokhanSisman)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kaldırmayı tamamladım. Hizmetlerde bulunan servisleri tek tek sc delete kullanarak temizledim ve regeditte MS SQL SERVER adı geçen bahsettiğiniz tüm kayıtları temizledim. Program Files altından klasörleri sildim. Umarım temizlenmiştir, temiz bir SQL kurulumu yapmadan önce temizlenmesi gereken başka yer varsa söyleyebilir misiniz yoksa sıfırdan bir kurulum yapacağım. Cevaplarınız için ayrıca teşekkür ederim.  

Gönderildi : 26/10/2013 01:18

(@YasarKOZAN)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Gökhan bey. Şahsen böyle önemli programların (SQL, VS vb.) kaldırma durumlarında ben, sistemin en son yedeklenmiş ve temiz olan halinden tam bir yeniden yükleme yapar öyle kurarım yeni kuracağım yada hata yüzünden sorun çıkaran programları. Size tavsiyemde bu yöndedir. Ama böyle yapmadan tamamen kaldırmak istiyorsanız linkteki yazıyı inceleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/forums/post/45458.aspx

Gönderildi : 26/10/2013 02:25

(@RamazanErkut)
Gönderiler: 19
Eminent Member

Elinize sağlık

Gönderildi : 03/12/2013 18:50

Paylaş: