Forum

SQL Server 2005 Ins...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Server 2005 Instance Kaldırma Problemi

Gökhan Şişman
(@GokhanSisman)
Üye

Merhaba,

Sisteme kurduğum Acronis programı ile beraber Acronis adında Instance oluştu ve Acronis'i kaldırmama rağmen instance kaldı. SQL Server 2005 kaldırma ekranında Acronis ile alakalı instance görülmüyor. Ama SQL Configration Manager'daki listede hala görülüyor. Kökten kaldırmak istiyorum bunları ama bir türlü çözülmedi. Yardımlarınızı bekliyorum.

 

SQL Resim 2 

 

  SQL Resim

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 24/10/2013 21:29
Yaşar KOZAN
(@YasarKOZAN)
Üye

Gökhan bey instance konusunda malesef yardımcı olamıyorum ama tamamen kaldırmak konusunda acronis forumda güzel bir pdf paylaşılmış buradan ulabilirsiniz. Gerekli adımları uyguladığınızda çözüm ulaşacağınızı tahmine diyorum.

 

http://forum.acronis.com/system/files/forum/2012/02/29100/acronis_unistall_2012.0202-2145.pdf

 

Olumlu yada olumsuz bir dönüş yaparsanız daha sonra sorun yaşayan arkadaşlarada yardımcı olmuş olursunuz. Kolay gelsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/10/2013 03:41
Gökhan Şişman
(@GokhanSisman)
Üye

Yaşar Bey cevap için teşekkür ediyorum verdiğiniz pdf gerçekten güzelmiş ancak Acronis kalkıyor, SQL de tuttuğu data yı ayarlamaları bu şekilde bıraktı. Aynı versiyonu baştan kurup tekrar sildim yine aynı durum. Acronis Backup & Recovery Advance Server 11.5 versiyonu kurdum deneme sürümü talep etmiştim başıma bu geldi kurtulamadım.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 25/10/2013 05:18
Gökhan Şişman
(@GokhanSisman)
Üye

Ek olarak uğraşırken SQL Server 2005 Express Edition with Advanced Services kurulumunu yapmaya çalıştım. Var olan ACRONIS instance ı gördü ve üzerine kurulum yapmaya çalışınca bu hatayı verdi.

SQL Resim 3

 

Ek olarak log dosyası linktedir... Log Dosyası

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 25/10/2013 08:21
İsmail ADAR
(@ismailadar)
Üye

Merhaba,

SQL Server Configurat,on manager aracı instance listesini regeditten okuyor. Eğer acronis adlı instace'ı başlatamıyorsanız muhtemelen servis kaldırılmış lakin regeditten ilgili entryler silinmemiştir. bunları regeditin yedegini aldıktan sonra silip deneyebilirsiniz.Tekrar söylüyorum YEDEK almadan hiçbir sey yapmayın.

1- HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Microsoft SQL Server daki InstalledInstances değerinde eğer varsa kaldırmak istediğiniz insatnce'ın adını silin.

2- HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Microsoft SQL Server\Instance Names\SQL

buradan ilgili instance'a ait kayıt varsa onu da silin.

3- aynı sekilde regeditten instance ile ilgli bir key var onu da silmeniz gerkiyor son olarak %ProgramFiles%\Microsoft SQL Server klasöründeki istediğiniz instance ait kayıtlarıda silin. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/10/2013 12:12
Gökhan Şişman
(@GokhanSisman)
Üye

Malesef servisi başlatabiliyorum servisler sağlam ama silmeye kalktığımda instance listelenmiyor sadece yeni olarak kurarsam yani default yada listede gördüğünüz instance ismi dışında kurulum yaparsam uninstall listesinde onu görüyorum. Configration Manager içerisindeki instance lar malesef görünmüyorlar, görünseler kaldırma işlemini bir şekilde yapacağım :/ Regedit içeriği aşağıdaki gibi...

SQL Resim 4

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 25/10/2013 13:09
İsmail ADAR
(@ismailadar)
Üye

Merhaba,

Şuan regeditten yanlıs keye akıyorsunuz. eğer servis calişiyorsa kaldırmamışsınızdır bu nedenle keyleri silmeden once manul kaldırmayı deneyin aşağdıdaki yazıyı takip edebilirsiniz.

http://blogs.msdn.com/b/sqlserverfaq/archive/2009/02/11/sql-server-2005-instance-failing-to-install-after-trying-to-reinstall-with-error-1603.aspx  

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/10/2013 15:10
Gökhan Şişman
(@GokhanSisman)
Üye

Kaldırmayı tamamladım. Hizmetlerde bulunan servisleri tek tek sc delete kullanarak temizledim ve regeditte MS SQL SERVER adı geçen bahsettiğiniz tüm kayıtları temizledim. Program Files altından klasörleri sildim. Umarım temizlenmiştir, temiz bir SQL kurulumu yapmadan önce temizlenmesi gereken başka yer varsa söyleyebilir misiniz yoksa sıfırdan bir kurulum yapacağım. Cevaplarınız için ayrıca teşekkür ederim.  

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 26/10/2013 01:18
Yaşar KOZAN
(@YasarKOZAN)
Üye

Gökhan bey. Şahsen böyle önemli programların (SQL, VS vb.) kaldırma durumlarında ben, sistemin en son yedeklenmiş ve temiz olan halinden tam bir yeniden yükleme yapar öyle kurarım yeni kuracağım yada hata yüzünden sorun çıkaran programları. Size tavsiyemde bu yöndedir. Ama böyle yapmadan tamamen kaldırmak istiyorsanız linkteki yazıyı inceleyebilirsiniz.

 

http://www.cozumpark.com/forums/post/45458.aspx

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2013 02:25
Ramazan Erkut
(@RamazanErkut)
Üye

Elinize sağlık

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/12/2013 17:50
Paylaş: