Forum

LDAP SQL Server

Bildirimler
Hepsini Temizle

LDAP SQL Server

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
849 Görüntüleme
(@ErcanYildizdogan)
Gönderiler: 75
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar

Active Directory üzerinde kullanıcıların description bilgilerini SQL komutları aracılığıyla çekmek istiyorum komut satırı nasıl olmalı yardımcı olursanız sevinirim. 

SQL versiyon : SQL Server 2008R2 

sistem: Windows Server 2008 R2

SQL ve Windows  2 farklı sunucu üzerinde çalışıyor yardımlarınızı bekliyorum .

Gönderildi : 01/10/2013 20:19

(@YasarKOZAN)
Gönderiler: 44
Trusted Member

http://blog.namwarrizvi.com/?p=254 
Linki inceleyip orada bulunan örneği kullandığınız bilgilere göre düzenlerseniz istediğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kolay gelsin. 

Gönderildi : 01/10/2013 20:36

(@kenanilgun)
Gönderiler: 544
Üye

Merhaba,

"Could not convert the data value due to reasons other than sign mismatch or overflow."  hatasını mı alıyorsunuz?

Gönderildi : 01/10/2013 21:09

(@ErcanYildizdogan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

"Could not convert the data value due to reasons other than sign mismatch or overflow."  hatasını mı alıyorsunuz?

evet aynen bu hatayı alıyorum. 

Gönderildi : 02/10/2013 14:17

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

Merhaba,

Kurmuş olduğunuz Linked Server üzerinde Test Connection yapabiliyor musunuz ? 

Bu işlemi sağladıktan sonra kullanmakta olduğunuz query için ;

SELECT *   FROM OPENQUERY  (LINKEDSERVERNAME   , 'SELECT  assistant,adminDisplayName         FROM ''LDAP://DomainName''      WHERE objectClass = ''User''' ) 

LDAP Attributes fields name için ise www.kouti.com/tables/userattributes.htm bu adresten faydalanabilirsiniz. 

SQL Server LDAP bağlantısını test ettim kendimde sorunsuz çalışmakta..

Gönderildi : 02/10/2013 14:24

(@ErcanYildizdogan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

(select [description], objectguid, distinguishedName, name from openquery 
                (ADSI , 'SELECT objectguid,distinguishedName,name,description 
                from ''LDAP://dc/dc=ercanyd,dc=com,dc=tr'' 
                where objectclass = ''OrganizationalUnit''') )

bu kodu çalıştırınca SQL komut satırında aşağıdaki hatayı alıyorum. description ile alkalı sanırım cunki cn yapınca kullanıcılar geliyor description kodumu farklı acaba.

Msg 7346, Level 16, State 2, Line 1
Cannot get the data of the row from the OLE DB provider "ADsDSOObject" for linked server "ADSI". Could not convert the data value due to reasons other than sign mismatch or overflow.

Gönderildi : 02/10/2013 14:44

(@caglarozenc)
Reputable Member

Yukarıkda verdiğim linkte AD üzerinde ki fields isimleri mevcut. Oradan istediğiniz alanı kontrol edebilirsiniz.

Gönderildi : 02/10/2013 15:37

(@kenanilgun)
Üye

Bununla ilgili description dan dönen değer birden fazla olduğu için sql ile bunu sanırım çekemiyorsunuz. Yabancı kaynaklardan araştırmalarıma göre farklı metodlarda örnek olarak vbscript ile işlemler yaparak sonuç alıyorlar. SSMS ile bu işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız Attribute Editor den adminDescription  kısmından tanımlama yaparak işleminizi çözebilirsiniz. Testlerini 2008 R2 ile yaptığımda sorunsuz şekilde çalışmakta.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 02/10/2013 15:47

(@ErcanYildizdogan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bununla ilgili description dan dönen değer birden fazla olduğu için sql ile bunu sanırım çekemiyorsunuz. Yabancı kaynaklardan araştırmalarıma göre farklı metodlarda örnek olarak vbscript ile işlemler yaparak sonuç alıyorlar. SSMS ile bu işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız Attribute Editor den adminDescription  kısmından tanımlama yaparak işleminizi çözebilirsiniz. Testlerini 2008 R2 ile yaptığımda sorunsuz şekilde çalışmakta.

İyi çalışmalar. 

Önerin için teşekkür ederim ama kullanıcı sayım 300 den fazla hepsi için tek tek yaparsam çok fazla zaman alır. farklı bir yöntem varmıdır acaba. 

Gönderildi : 02/10/2013 18:01

(@caglarozenc)
Reputable Member

Verdiğim adresten description fields name kontrol ettiniz mi?

Gönderildi : 02/10/2013 18:02

(@ErcanYildizdogan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Verdiğim adresten description fields name kontrol ettiniz mi?

evet kontrolettim  description field ismi olarak görünüyor.

Gönderildi : 02/10/2013 18:07

(@kenanilgun)
Üye

İyi çalışmalar. 

Önerin için teşekkür ederim ama kullanıcı sayım 300 den fazla hepsi için tek tek yaparsam çok fazla zaman alır. farklı bir yöntem varmıdır acaba. 

300 tane kullanıcının  description alanına ne tür birşey yazacaksınız ilk önce yapmak istediğiniz şeyi belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

Gönderildi : 02/10/2013 18:44

(@ErcanYildizdogan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İyi çalışmalar. 

300 tane kullanıcının  description alanına ne tür birşey yazacaksınız ilk önce yapmak istediğiniz şeyi belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

hepsinin description kısmında tc noları yazıyor. bende bu tc nolarını SQL aktarmak istiyorum sürekli irtibat halinde olacaklar domaine yeni kullanıcı eklenirse onunda bilgilerini alacak. 

Gönderildi : 02/10/2013 19:52

(@kenanilgun)
Üye

Bununla ilgili Windows Server kısmına ayrı bir konu açarsanız diğer arkadaşların yardımcı olacağını düşünüyorum. Tüm desc.ların Attribute kısmında herhangi bir alana kopyalanması hakkında yardım isteyebilirsiniz.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 02/10/2013 20:58

Paylaş: