Forum

.mdf ve .ldf atacch...

Bildirimler
Hepsini Temizle

.mdf ve .ldf atacch sorunu verilere ulasamıyorum

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
4,012 Görüntüleme
(@SertacSOLMAZ)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, elimde 1 GB boyutunda bir .mdf uzantılı dosya var, log dosyasıda mevcut.

Attach yapmak istediğimde,

database is not a primary database file.

hatası veriyor.

Aynı isimde DB oluşturup dosyaları değiştirdim.

USE [master]

GO

ALTER DATABASE [tempdev] SET EMERGENCY

GO

ALTER DATABASE [tempdev] SET SINGLE_USER

GO

DBCC CHECKDB ([tempdev], REPAIR_ALLOW_DATA_LOSS)

GO

ALTER DATABASE [tempdev] SET MULTI_USER

GO

ALTER DATABASE [tempdev] SET ONLINE

GO 

komutlarını uyguladım ama

Msg 922, Level 14, State 1, Line 1

Database 'tempdev' is being recovered. Waiting until recovery is finished.

Msg 945, Level 14, State 2, Line 1

Database 'tempdev' cannot be opened due to inaccessible files or insufficient memory or disk space.  See the SQL Server errorlog for details.

Msg 5069, Level 16, State 1, Line 1

ALTER DATABASE statement failed.

Msg 824, Level 24, State 6, Line 1

SQL Server detected a logical consistency-based I/O error: torn page (expected signature: 0xaaaaaaaa; actual signature: 0x2). It occurred during a read of page (1:0) in database ID 7 at offset 0000000000000000 in file 'C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL\Data\tempdev.mdf'.  Additional messages in the SQL Server error log or system event log may provide more detail. This is a severe error condition that threatens database integrity and must be corrected immediately. Complete a full database consistency check (DBCC CHECKDB). This error can be caused by many factors; for more information, see SQL Server Books Online.

bu hatalardan başka birsey elde edemedim..

Yardım öneriniz ? 

Gönderildi : 20/09/2013 15:18

(@YasarKOZAN)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Sertaç bey öncelikle gerekli yerin olduğundan emin olun.

Sql serverin veri tabanını boyutunu kendi bünyesinde ayarlayabilmesi için "otomatik genişletme" özelliğinin etkin olup olmadığını kontrol edin etkin değilse etkinleştirin.

Son olarakta mdf ve log dosyarsının sadece okuma (read only) olmadığından emin olun.

Gönderildi : 20/09/2013 16:45

(@SertacSOLMAZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sertaç bey öncelikle gerekli yerin olduğundan emin olun.

Sql serverin veri tabanını boyutunu kendi bünyesinde ayarlayabilmesi için "otomatik genişletme" özelliğinin etkin olup olmadığını kontrol edin etkin değilse etkinleştirin.

Son olarakta mdf ve log dosyarsının sadece okuma (read only) olmadığından emin olun.

Yaşar Bey çok fazla bilgi sahibi değilim bu konularda ancak

disk alanı olarak 8 gb bos yer vardı o disk'de  8 gb daha yer açtım.

read only durumda değil diye biliyorum.

Daha detaylı yardımcı olunabilirse memnun olurum.. 

Gönderildi : 20/09/2013 18:54

(@YasarKOZAN)
Trusted Member

Sertaç bey aklıma iki çözüm yolu geliyor fazla detaya girmeden. Öncelikle dosyayı sql serverın kurulu olduğu dizinle aynı dizinde olmadığında  bazen bu tip sorunlara yol açabilmektedir. Ama sizinki anlaşılan bu sorundan dolayı değil. Diğer çözüm ise veri tabanının zarar görmüş olabileceği. bu sorunu çözmek içn ise fazla teknik ayrıntıya ihtiyaç duyulmayan sql recovery programını kullanabilirsiniz. Verilen ayrıntılar ile anca bu kadar çözüm önerebiliyorum malesef. Yazdıklarımda ise yaramazsa teknik olarak biraz daha ayrıntı verebilirseniz daha fazla yardımcı olmaya çalışırız. Örn sql sürümü veri tabanının hangi sürümde oluşturulduğu vb.

Gönderildi : 20/09/2013 19:16

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

Merhaba Sertaç Bey, 

Konuya bende müdahil olmak istedim. Yaşar Bey'in söylediklerine ilave olarak Pinal Dave'in konusunda deneyebilir misiniz ? 

http://blog.sqlauthority.com/2010/04/26/sql-server-attach-mdf-file-without-ldf-file-in-database/

Gönderildi : 20/09/2013 19:53

(@SertacSOLMAZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Sertaç Bey, 

Konuya bende müdahil olmak istedim. Yaşar Bey'in söylediklerine ilave olarak Pinal Dave'in konusunda deneyebilir misiniz ? 

http://blog.sqlauthority.com/2010/04/26/sql-server-attach-mdf-file-without-ldf-file-in-database/

Teşekkürler Çağlar Bey,

Verdiğiniz link'de 3 adet method yazılmış 3ünü de denedim :

hepsinde aynı hata mesajı geldi :

Msg 824, Level 24, State 6, Line 1

SQL Server detected a logical consistency-based I/O error: torn page (expected signature: 0xaaaaaaaa; actual signature: 0x2). It occurred during a read of page (0:0) in database ID 0 at offset 0000000000000000 in file 'XXX.mdf'.  Additional messages in the SQL Server error log or system event log may provide more detail. This is a severe error condition that threatens database integrity and must be corrected immediately. Complete a full database consistency check (DBCC CHECKDB). This error can be caused by many factors; for more information, see SQL Server Books Online. 

Malesef sonuç alamadım..

Gönderildi : 21/09/2013 12:07

(@SertacSOLMAZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sertaç bey aklıma iki çözüm yolu geliyor fazla detaya girmeden. Öncelikle dosyayı sql serverın kurulu olduğu dizinle aynı dizinde olmadığında  bazen bu tip sorunlara yol açabilmektedir. Ama sizinki anlaşılan bu sorundan dolayı değil. Diğer çözüm ise veri tabanının zarar görmüş olabileceği. bu sorunu çözmek içn ise fazla teknik ayrıntıya ihtiyaç duyulmayan sql recovery programını kullanabilirsiniz. Verilen ayrıntılar ile anca bu kadar çözüm önerebiliyorum malesef. Yazdıklarımda ise yaramazsa teknik olarak biraz daha ayrıntı verebilirseniz daha fazla yardımcı olmaya çalışırız. Örn sql sürümü veri tabanının hangi sürümde oluşturulduğu vb.

SQL 2000'de oluşturulmuş veritabanı

Bir kaçtane sql recovery programı denedim..

Bilginiz vardır sanırım sürümü otomatik bulma seçeğindeyken yapamıyor..

Sürüm olarak 2000 seçtiğimde ise tablolar gelmiyor,

Sistem View olarak 2 view geliyor, ve 9-10 tane sistem tablosu geliyor.

Asıl ulaşılmak istenilen veriler gelmiyor.

Stelllar Phoenix SQL Recovery "Hiçbirsey bulamıyor"

SysTools SQL Recovery "Hiçbirsey bulamıyor"

Kernel for SQL Database Evaluation "Yukarda belirttiklerimi buluyor"

Recovery Toolbox for SQL Server "Bunu başlatalı 1 günü geçti halen yapmaya calısıyor ama umudum yok :)"

Gönderildi : 21/09/2013 12:15

(@YasarKOZAN)
Trusted Member

Anlaşılan döndürülemeyecek bir zarar söz konusu. Malesef aklıma başka çözüm yolu gelmiyor Sertaç bey ama inş bir çözüm bulursunuz. Bulduğunuzda bizide bilgilendirirseniz çok seviniriz.

Gönderildi : 21/09/2013 14:42

(@SertacSOLMAZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Anlaşılan döndürülemeyecek bir zarar söz konusu. Malesef aklıma başka çözüm yolu gelmiyor Sertaç bey ama inş bir çözüm bulursunuz. Bulduğunuzda bizide bilgilendirirseniz çok seviniriz.

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.

Son denediğim recovery toolbox for sql server programıda
maalesef elle tutulur bir sonuç veremedi. 1 günden fazla sürdü
sadece 901 satır veri buldu, oda hangi tabloya ait hangi bilgiler
belirsiz..

Şuan çözüme ulaşamadım, farklı bir şey bulur da çözüm sağlarsam 
paylaşırım.. 

Gönderildi : 21/09/2013 15:49

(@hamzasaricicek)
Gönderiler: 112
Estimable Member

Problem durumu ne aşamada Sertaç bey ? 

Gönderildi : 29/09/2013 02:49

(@ufukh)
Gönderiler: 109
Estimable Member

Mevcut aynı sıkıntı bende de var kesin bir çözüm bulan varmı acaba ?

Gönderildi : 27/01/2017 13:53

Paylaş: