Forum

SQL Server Manageme...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Server Management Studio kurulu ancak uzantısı kayboldu?

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
3,903 Görüntüleme
(@vedatozer)
Gönderiler: 27
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar yaklasık bir yıldır kullandığım SQL Server Management Studio 2008 programı bilgisayarımda yuklu mevcut dataya verılerım kaydoluyor bı kac gun once verileri yedekleyım dıye SQL Server Management Studio'yu acmaya calıstım baktıgımda kısayolu kaybolmus uzantısı calısmıyor tıkladıgımda msdos ekranı gelıyor yazılar kayıyor ve tekrar kapanıyor? bu sorunu nasıl cozebılırım acaba mevcut data dosyam ve verılerım kaybolmadan ?

yardımlarınız ıcın sımdıden tskler.

Gönderildi : 17/09/2013 16:10

(@kenanilgun)
Gönderiler: 544
Üye

Merhaba,

Bilgisayarınızda virüs taraması yaptınız mı? 

Gönderildi : 17/09/2013 16:14

(@vedatozer)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet herhangı bır bulguya raslamadım. sadece sql programımda bu hata var bılgısayarımda

Gönderildi : 17/09/2013 16:26

(@YasarKOZAN)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Mevcut dosya ve verilerinizin yedeiğini C:\Program
Files\Microsoft SQL Server\MSSQL\Data yada siz kurulumdan sonra değiştirdi iseniz orayı kontrol edip bu klasörlerin yedeğini alarak alabilirsiniz. bu klasörlerde veri yoksa olan verilerinizde gitmiş demektir. Size tavsiyem bu yedekleri aldıktan sonra sql serveri yeniden kaldırıp kurmanızdır. Oluşan hata kesin olarak şundandır ve şöyle çözülür diye bişey söyleyemeyiz malesef bir çok nedeni olabilir. En iyisi adrsi verdiğim yerlerin ve databsei kaydettiğiniz ayrı bir yer varsa oraların yedeğini alarak sql kaldırıptemiz kurulum yapmanız ve databaseleri tekrar attach etmenizdir.

Gönderildi : 17/09/2013 17:06

(@vedatozer)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mevcut dosya ve verilerinizin yedeiğini C:\Program
Files\Microsoft SQL Server\MSSQL\Data yada siz kurulumdan sonra değiştirdi iseniz orayı kontrol edip bu klasörlerin yedeğini alarak alabilirsiniz. bu klasörlerde veri yoksa olan verilerinizde gitmiş demektir. Size tavsiyem bu yedekleri aldıktan sonra sql serveri yeniden kaldırıp kurmanızdır. Oluşan hata kesin olarak şundandır ve şöyle çözülür diye bişey söyleyemeyiz malesef bir çok nedeni olabilir. En iyisi adrsi verdiğim yerlerin ve databsei kaydettiğiniz ayrı bir yer varsa oraların yedeğini alarak sql kaldırıptemiz kurulum yapmanız ve databaseleri tekrar attach etmenizdir.

peki yaşar bey ben programıma baglantılı olan datayı alacagım ancak suan hala ısleyen bır program dataya verılerım suan yazılıyor. suan ıtıbarıyle olan datamı alsam yedeklesem tekrardan Sql serverı kurdugumda verı kaybı yasarmıyım ? sadece datayı almam yeterlımı ? cunku programım sql server ıle calısıyor ve hergun yuklemesını yapıyor acılıyor sıkıntı yok sadece backup alamıyorum sql serverı acamadıgımdan dolayı

Gönderildi : 17/09/2013 17:09

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

Merhaba Vedat Bey, 

Öncelikli olarak Yaşar Bey'in söylediklerinin ilave olarak birkaç bilgi de ben vermek istedim.

1.) Eğer SQL Server'a kullanmakta olduğunuz windows hesabınızı sql login olarak eklediyseniz cmd -> sqlcmd -U gibi bağlantı kurabilir ve select database_id,name from sys.databases dan database id değerini elde edip, SELECT physical_name FROM sys.master_files where database_id diyerek sadece belirtiğiniz DB'nin data yol bilgisini öğrenebilirsiniz. 

2.) sisteminiz çalıştığı data klasorunun içerisinde ki mdf ve ldf dosyalarını kopyalamanıza izin vermecektir.SQL Server hizmetini durdurmanızı isteyecektir.  Hizmeti durdurmak yerine cmd'den backup aldırabilir ve farklı ortamda alınan datanın kontrol sağlayabilirsiniz. 

3. SQL Server Management studionun tekrar kurulumunu da sağlayabilirsiniz.

Gönderildi : 17/09/2013 18:22

(@YasarKOZAN)
Trusted Member

Çağlar beyin yazdıklarını uygulayabilirsiniz yedek alma konusunda. Sql server management studioyu açmama sebebi tahmini olarak dosya ekiskiliği hatasından kaynaklandığını düşünüyorum. yanlız yedek alabilmek için çağlar beyin dediği gibi veri tabanının çalışmaması gerekiyor. Burada veri kaydoluyor derken sürekli bir veri kaydı varsa yedeği aldıktan sonra tekrar kurup sistemi etkinleştirene kadar gelenv eriler malesef kaybolacaktır. Bunu çözmek içinde yeni bir farklı isimde server kurup gelen trafiği ve veriyi buraya aktarabilirsiniz. daha sonra eskisi il birleştirebilir ve veri kaybını olabildiğince en aza indirebilirsiniz. Cmd üzerinden başarısız olursanız mecburi olarak yedeklemeyi elle yapmak durumunda kalacaksınız. umarım bu şekilde olmaz ama yinede elle yedek almayı bir seçenek olarak tutun.

Gönderildi : 17/09/2013 23:12

(@vedatozer)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tşkler çağlar ve yaşar bey yardımlarınız için çok sağolun. k.gelsin

Gönderildi : 18/09/2013 16:22

(@YasarKOZAN)
Trusted Member

Biz teşekkür ederiz. Sonuçları buraya tekrar yazarsanız ileriki zamanda aynı sorunla karşılaşan arkadaşlar için yardımcı olacaktır.

Gönderildi : 18/09/2013 18:41

(@vedatozer)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Biz teşekkür ederiz. Sonuçları buraya tekrar yazarsanız ileriki zamanda aynı sorunla karşılaşan arkadaşlar için yardımcı olacaktır.

Yaşar bey İnstall üzerinden Repair yaparak sorunum çözüldü Repair de sadece  Server Management Studio seçtim ileri dedim yeniden sistemime arar vermeden düzeltildi.

Gönderildi : 07/10/2013 18:03

Paylaş: