Forum

Attach/deattach db ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Attach/deattach db SQL 2008 R2

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
435 Görüntüleme
(@EmreKaynak)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Canlı sistemde SQL 2008 R2 üzerinde çalışan db'yi (yaklaşık boyut 8 gb) deattach edip yeni kurulacak SQL 2008 R2 üzerine attach etmem gerekiyor. Konu hakkında önerilerinizi alabilirmiyim acaba. Canlı sistem ve oldukça kritik. 

Teşekkürler

Emre

Gönderildi : 02/09/2013 21:35

(@ismailadar)
Gönderiler: 134
Estimable Member

Merhaba,

Boyutu cok buyuk değil hızı yapmak adaına onceden scriptinizi hazırlayabilirsiniz. Ayrıca Attach işlemini onceden test edin eğer sql server servisini caliştiran kullanıcının  yetkisi yoksa hata alırsınız.

Gönderildi : 03/09/2013 00:22

(@GuneyYETKiN)
Gönderiler: 191
Reputable Member

hocam selam sql servisini durdur. Db yi istediğin yere kopyala ve attach et. Bu kadar.

Gönderildi : 03/09/2013 03:04

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

hocam selam sql servisini durdur. Db yi istediğin yere kopyala ve attach et. Bu kadar.

Kesinlikle Hizmetin Stop edilmesi taraftarı değilim. Service tarafında oluşturulan kayıtların temizlenmesi anlamına gelecektir ve kritik denilen sistem için performance tuning pagelife değerlerini değiştirecektir.

İsmail Bey'in bahsettiği gibi script hazırlanarak attach işlemi yapılabilir, bir gece yarısı bakım bülteni hakkında gerekli attach işlemi de gerçekleştirilebilir..

Gönderildi : 03/09/2013 12:40

(@EmreKaynak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler,

Script hazırlama konusunda bilgi birikim ve tecrübem zayıf, dolayısıyla bu konuda destek almam gerekecek. 🙁

Ben diğer arkadaşların dediği gibi servisleri stop edip, datafile'ları yeni yerlerine kopyaladıktan sonra, detach etme niyetinde idim...

Gönderildi : 03/09/2013 13:13

(@EmreKaynak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bilgi için teşekkürler. İşlemi Cuma günü mesai bitimi sonrası yapıyor olacağız.İlgili db sistemde kurulu olan Doküman yönetim sisteminin db'si, dolayısıyla bu db'yi yeni sunucuya attach ettikten sonra file'ların olduğu klasörü'de kopyalıyor olacağım. Diğer mesajımda dediğim gibi script konusu benim için biraz sıkıntılı, dolayısıyla servislerin stop edilip, datafile'ları yeni yerlerine kopyaladıktan sonra detach edip yeni sunucuya attach etmeyi düşünüyorum.

Gönderildi : 03/09/2013 13:20

(@caglarozenc)
Reputable Member

Script oluşturmak temelinde basit karar verdiğiniz yapıya uygun olarak, DB üzerinde sağ tıklayıp Task-> Generate script diyerek DB'nin scriptini oluşturabilirsiniz onun haricinde Çalışan service sizin için ne derece önemli ? Öncelikli olarak bunun kararını vermek gerekli. Eğer çalışan sistemin service stop etmek sizin için önem arz etmiyorsa dediğinizi yapabilirsiniz ama bunun yerine backup restore yaparakta kısa süreli geçikme ile farklı server'a datalarınızı taşıyabilirsiniz.

Gönderildi : 03/09/2013 13:28

(@EmreKaynak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çağlar bey bilgi için çok teşekkürler.

Size ayrıca e-mail attım. bilginize.

İyi Çalışmalar. 

Gönderildi : 03/09/2013 14:11

(@caglarozenc)
Reputable Member