Forum

SQL LDF Dosyları

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL LDF Dosyları

40 Yazılar
12 Üyeler
0 Reactions
6,414 Görüntüleme
(@AhmetRende)
Gönderiler: 138
Estimable Member

Mehmet bey dediğinizi dün akşam yapmıştım. Bir gelişme olmamıştı. Ancak son cümlenizi nasıl yapacağımı tam olarak bilmiyorum.

"Transaction Log Backup'ı alan bir maintenance plan tanımlarsanız log dosyanız çok fazla büyümez."  Teşekkürler.

Son cümle bu yaptiğin işlemi periyodik olarak yaptirmak için tanımlanan otomatik bir job.

Yani bu tarz manuel işlemleri server kendisi yapiyor olacak.

Benim önerimse recovery modu simple yaptiktan sonra sql servisini restart ediniz. Asılı kalmış, comit edilmemiş transactionlar kapanır. Ardından şu komutu kendi DBnizin ismini yazarak deneyiniz.

USE [DB]
GO
DBCC SHRINKFILE (N'DB_Log' , 0, TRUNCATEONLY)
GO

Gönderildi : 30/11/2010 15:26

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

Bu komut sayesinde sonuç olarak ne göreceğiz?  

Teşekkürler.

Gönderildi : 30/11/2010 15:40

(@AhmetRende)
Estimable Member

tek satırlık bir kayıt geri döndürür. Sonrasında log dosyasının boyutunu kontrol edin. Yalniz bu komuttan once sql server servisini restart etmeyi unutmayın.

Yine birşey olmuyorsa dosyalar tutarsız olabilir.

DBCC checkdb sorgusunu çaliştirip sonucunu buraya yazarsanız daha yardımcı olabiliriz.

Gönderildi : 30/11/2010 16:18

(@kaantekkol)
Noble Member

İşlemi akşam yapıp sonucunu paylaşacağım.

Gönderildi : 30/11/2010 18:06

(@AhmetRende)
Estimable Member

İşlemi akşam yapıp sonucunu paylaşacağım.

Tamam hocam. sonucu bekliyoruz. Kolay gelsin.

Gönderildi : 30/11/2010 18:13

(@kaantekkol)
Noble Member

USE [DB]
GO
DBCC SHRINKFILE (N'DB_Log' , 0, TRUNCATEONLY)
GO

komutu ile

DB_ID: 5 File ID:2 Current Size: 128 Minimum Size:128 Used Page:128 Estimated Page:128 değerini döndürdü.

Hocam ldf dosya boyutu 1 MB indi. Şimdi programı kullanırken bir değişiklik hissedilecek midir? Yavaşlık v.b. gibi.  

Gönderildi : 02/12/2010 01:27

(@AhmetRende)
Estimable Member

LDF boyutu 1 MB mı oldu. Yoksa toplamdan 1 MB mı eksildi 🙂

Ama anladığım kadarıyla log dosyasını küçültmeyi başarmışsınız. Tebrikler.

Uygulamanın ldf dosyasıyla ilişkili olarak hızlanacağını pek sanmıyorum. Ama test etmek lazım yinede.

Gönderildi : 02/12/2010 10:48

(@kaantekkol)
Noble Member

Evet hocam ldf boyutu 1 MB oldu. Ancak kullanıcılar programı kullanabiliyorlar. Program içerisinden  yüksek özellikli bir uygulama ekranlarına çağırdıklarında program "geçersiz bir işlem yürüttü kapatılacak" uyarısı veriyor. Bu bir çizim programı. Birkaç bilgisayarda denedim. Yüksek özellikli parça ekrana çağırınca hepsinde aynı hatayı veriyor. Bu hata dünkü yaptığımız komut ile bir ilgisi olabilir mi?

Dün işlem yapmadan önce backup almıştım. Backup düzgün olarak nasıl geri döndürebilirim. Onuda denemek istiyorum çözüm olarak.

Yardımcı olabilir misiniz?

Gönderildi : 02/12/2010 16:07

(@mehmetguzel)
Gönderiler: 116
Estimable Member

Alınan hata shrink den değildir. Ldf dosyasını 1 MB indirmeniz önerilmez çünkü  işlem yapıldığında log dosyası sürekli büyümek isteyecektir. Kendinize ait en uygun değerde tutmak daha yararlı olacaktır.

Gönderildi : 02/12/2010 17:50

(@kaantekkol)
Noble Member

hocam iyi güzelde yukarda yazılı olan komut 1 MB a çekti. Arayüz üzerinden gerçekleştirmedim shrink işlemini. Diğer arkadaşın bahsettiği komut ile yaptım.

Gönderildi : 02/12/2010 19:01

(@AhmetRende)
Estimable Member

hocam iyi güzelde yukarda yazılı olan komut 1 MB a çekti. Arayüz üzerinden gerçekleştirmedim shrink işlemini. Diğer arkadaşın bahsettiği komut ile yaptım.

Bende arayüz üzerinden script oluşturdum zaten. Evet benim verdigim komout tüm boşluğu geri verir diske.

Mehmet hocam aslında haklı. sık bir şekilde bir dosyanın boyut değiştirmesi performansı etkileyecektir. DByi analiz ettikten sonra optimum bir seviyeye indirgemek daha hoş olur.

Bunun yanında endişelenmenize gerek yok. Log 1 MB oldu diye bir sorunla karşılaşmayacaksınız. Yada bahsettiğiniz hatanın shirink ile bir alakası yok.

Restore işlemini sormuştunuz. Management Studioda database tabına sağ tıklayıp restore database deyip oradan aldıgınız backupı seçip geri yükleyebilirsiniz.

Gönderildi : 02/12/2010 21:35

(@muratsoydan)
Gönderiler: 177
Reputable Member

merhabalar hocam benimde database in boyutu 95 gb, rebuild index yapınca log dosyası bayagı bir buyudu.200 gb oldu.daha sonra truncate yapıp shrink ettim fakat ancak 12 gb dusurdu log dosyasını.yani hala 188 gb log ldf dosyası gozuluyor databasein.bunu daha dusuk bir  degere dusuremezmiyim arkadaslar.harddiskte yer kalmadı.

Selamlar

Saygılar 

Gönderildi : 04/12/2010 04:09

(@AhmetRende)
Estimable Member

merhabalar hocam benimde database in boyutu 95 gb, rebuild index yapınca log dosyası bayagı bir buyudu.200 gb oldu.daha sonra truncate yapıp shrink ettim fakat ancak 12 gb dusurdu log dosyasını.yani hala 188 gb log ldf dosyası gozuluyor databasein.bunu daha dusuk bir  degere dusuremezmiyim arkadaslar.harddiskte yer kalmadı.

Selamlar

Saygılar 

Dbnin recovery modu nedir? Fullde mi simpleda mı? Ayrıca asılı kalmış transcactionlar olabilir. 

Sql servisini restart edip deneyin isterseniz.

Gönderildi : 04/12/2010 19:20

(@muratsoydan)
Reputable Member

recovery modu full hocam

Gönderildi : 04/12/2010 20:50

(@AhmetRende)
Estimable Member

recovery modu full hocam

Hocam onu simple moda alıp. oyle deneyelim üstteki yazdıklarımızı.

Yada log backup alıp sonrasında shrink edebilirsiniz.

eğerki log backup almıyorsanız belli aralıklarla. recovery modeun fullde durmasının anlamı yok. 

Saygılar.

Gönderildi : 05/12/2010 01:17

(@muratsoydan)
Reputable Member

HOCAM NORMALDE HERGUN PLANLI BACK UP ALIYORUM GECE 3 TE.VERİ KAYBINI GOZE ALAMAYACAGIM BİR DATABASE.BU YUZDEN FULL DE TUTUYORDUM. FULL DEYKEN TRANSACTION LOG BACK UP ALIP ONDAN SONRA SHRINK ETTIM.AMA ONA RAGMEN DEDİGİM GİBİ 200 GB'TAN 188 GB'A İNDİ.SİMDİ SİMPLE ALDIGIMDA KAZANIM VE KAYIPLARIM NE OLUR ACABA

SELAM VE SAYGILAR

MDF 95 GB

LDF 188 GB

Gönderildi : 05/12/2010 02:08

(@AhmetRende)
Estimable Member

HOCAM NORMALDE HERGUN PLANLI BACK UP ALIYORUM GECE 3 TE.VERİ KAYBINI GOZE ALAMAYACAGIM BİR DATABASE.BU YUZDEN FULL DE TUTUYORDUM. FULL DEYKEN TRANSACTION LOG BACK UP ALIP ONDAN SONRA SHRINK ETTIM.AMA ONA RAGMEN DEDİGİM GİBİ 200 GB'TAN 188 GB'A İNDİ.SİMDİ SİMPLE ALDIGIMDA KAZANIM VE KAYIPLARIM NE OLUR ACABA

SELAM VE SAYGILAR

MDF 95 GB

LDF 188 GB

Hocam şimdi şöyle birşey var. Her akşam full backup alıyorsanız modeun fullde durmasının anlamı yok.

Full mode genellikle veri kaybının tahammulü olmadığı zamanlarda. istenilen bir ana direkt dönebilmek için açk tutulur. Ve bu yüzdende gün içerisinde log backuplar alınır.

Her işlem logta tutulur. Simpledada tabikide her işlem tutulur. fakat sonrasında işlemler bittiğinde silinir. 

Sizin backuplama stratejiniz nasıl şu anda? Hergün nasıl alınıyor backuplar.

Bu arada simple modeda kullanmanız data ve kullanım açısından bir fark yaratmamakta.

Gönderildi : 05/12/2010 02:54

(@muratsoydan)
Reputable Member

hocam back up gunluk alınıyor bize gunluk back up yetiyor.

bunun bir sıkıntısı olmayacaksa

ben mode u simple a cevirip shrink mi etmeliyim?

bu durumda ne kadarlık log dosyam ne kadara duser acaba hocam

tesekkurler 

Gönderildi : 05/12/2010 03:20

(@AhmetRende)
Estimable Member

Hergün full backup mı alınıyor. Peki?

Eğer her akşam full yedek alınıyorsa simple mode yapmalısınız.

Ne kadar düşer bilemiyorum. Ama oldukça düşecektir.

Gönderildi : 05/12/2010 03:25

Sayfa 2 / 3
Paylaş: