Forum

Sql server ,Server ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sql server ,Server name Sorunu

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
6,478 Görüntüleme
(@Oguzhansemin)
Gönderiler: 2
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam ben sql serverı kurdum snra açıtığımda önce bilgisayarın adını girdim sonra localhost yazdım ama girmedi. bu konu hakkında yardım edebili misiniz?

Gönderildi : 11/07/2012 23:23

(@mesutaladag)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Merhabalar,

Oncelikle Administrative tools altından Services konsolunu acın.

SQL SErver Servisi'nin yanında parantez içerisinde Sql instance adı yazılıdır.

Eğer Mssqlserver yazıyorsa sql sunucuyu Default instance ile kurmuşsunuz demektir. Bu durumda sql server baglanirken sadece bilgisayar adını ya da sadece (local) ya da localhost adlarından birini kullanarak sql sunucunun kendi üzerinden sql Management studio ya da diğer uygulamalarla bağlanabilirsiniz. Eğer ağdan başka bir sunucudan bağlanacaksanız da o sunucunun bilgisayar adını kullanacaksınız.

Services konsolunda sql server servisinin yanında Mssqlserver dısında farklı bir isim varsa da bu durumda BilgisayarAdi\InstanceAdi şekliyle bağlanabilirsiniz. Ornegin parantez içinde SQL1 yazıyorsa ve bilgisayar adı da Server1 ise bu durumda Servet1\SQL1 seklinde yine sql Management studio ya da diğer uygulamalardan bağlanabilirsiniz.

Mesut ALADAĞ

Microsoft MVP, MCT  

Gönderildi : 12/07/2012 14:53

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar,

Local bilgisayarım MSSQLSERVER default instance DB(2008) serverim çalışıyor.

Daha sonra ihtiyaçtan dolayı Sql Server 2014 - MSSQLSERVER2014 ayrı bir instance kurulumu yaptım.

Bu instanci kullanmam için ayrı bir port açmam gerekli mi?

Eğer gerekli ise, 1434 olu TCP portunu firewall dan aktif ettim. Telnet yapınca açık olduğunu görüyorum.

1434 nolu portu TCP/IP ayarlarından port olarak tanımladım.

MSSQLSERVER2014 sqlserveri başlatmak istediğimde, EventId 17120 nolu aşağıdaki hatayı alıyorum.

SQL Server could not spawn FRunCommunicationsManager thread. Check the SQL Server error log and the Windows event logs for information about possible related problems.

Yardımcı olabilir misiniz?

Sevgiler...

Gönderildi : 08/03/2016 18:22

(@Anonim)

1434 ten farklı denemek süreç alıyor.

Firewall talebi aç onaylama zaman alıyor, farklı instanceler default 1433 çalışabilirler mi?

Gönderildi : 08/03/2016 21:14

(@Anonim)

O zaman 1434 ü kullabilir ama kullanamıyor, sql serverin başkar bir servisi 1434 kullanıyor mu?

netstat -a  komutundan baktım ama 1434 boşta görünüyor.

Gönderildi : 08/03/2016 21:50

(@Anonim)

Sorunu şöyle değiştirebilirim, 1434 portunu tanıladığımda dbnin olduğu makineden, kendisine bağlanıyorum.

Ama, uzak bir clientten bağlanamıyorum. Aşağıdaki hatayı veriyor.

Diğer default instance uzaktan bağlanıyorum. Sql Browser çalışıyor.

A network-related or instance-specific error occurred while establishing a connection to SQL Server. The server was not found or was not accessible. Verify that the instance name is correct and that SQL Server is configured to allow remote connections. (provider: SQL Network Interfaces, error: 26 - Error Locating Server/Instance Specified)

Gönderildi : 08/03/2016 21:56

(@Anonim)

Uzaktaki cliente şu portu kullan diyebilir miyiz.

Gönderildi : 08/03/2016 22:02

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

IP bilgisini yazdıktan sonra iki nokta (:) koyup port bilgisini yazabilirsiniz. Örnek : xxx.yzs.asd.111:1530 gibi

Gönderildi : 16/03/2016 14:26

Paylaş: