Forum

SQL CPU Kullanımı

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL CPU Kullanımı

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
627 Görüntüleme
(@AlpaslanDincel)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

45 kullanıcılı bir sistemde sistem revizyonuna gittik.

eski sunucu = HP ML350 G5 / 2xE5405 cpu / 8 gb ram/ 3x72gb 10k disk / WinSrv 2008 R2 std / SQL 2008R2 std / Mikro ticari yazılım

yeni sunucu = Dell R720 / 2xE2650 cpu / 32 gb ram / 3x300gb 15k 3.5" disk / WinSrv 2008 R2 std / SQL 2012 std / Mikro ticari yazılım

yeni sunucu kuruldu. uygulamalar kuruldu. datalar aktarıldı. ancak yapılan ilk testlerde beklenilen performans elde edilemedi. aslına bakarsanız nasıl bir performans bekleyeceğimizi de bilmiyorduk. çünkü sunucu yeni jenerasyon bir sunucu ve ilk defa kuruyorum. ölçebileceğim bir somut değer olmadı elimde. intel in datasheet lerinde e5690 dan %30 daha performanslı olduğu yazıyor sadece. yani eski sistemdeki cpu lar ile mukayese edilemez. bu anlamda bayağı bir beklentiye girmiştik. bunun yanında SQL 2012 de ilk defa kurup production da kullandım. ancak  bana sanki biraz ağarmış gibi geldi. halbuki 2008r2 ye göre iyileştirmeler olduğu heryerde yazmakta. yaptığımız test sorgularında eski sistemde 350 saniyede gelen sorgu yeni sistemde 185 saniyede geliyor. bu konfiglere göre normal bir artış mı? yoksa bizmi fazla beklenti içinde idik ve hayal kırıklığına uğradık. bunun yanında 40 kullanıcı ile sistemi kastıralım dedik. sorgular, raporlar vs. ancak görev yöneticinden baktığımda 32 çekirdeğin 8-10 tanesi hareketli ancak diğerleri tabiri caiz ise yatıyor. tün çekirdekleri kullanamayacaksak / kullandıramayacaksak bu denli pahalı bir sunucu almak düşündürücü oluyor. sizlere sorum bu çekirdekleri neden sql kullanmıyor. sql içinde bir ayar mı yapmamız lazım?

Gönderildi : 16/06/2012 19:07

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

SQL disk I/O performansına çok ihtiyaç duyar. Disk performans değerlerine odaklanın cpu boş yatıyorsa. 3 disk ile raid5 yapmış olduğunuzu tahmin ediyorum, öncelikle işletim sisteminin bulunduğu diskler için ayrı bir raid yapısı ve datanın tutulduğu disk içinse ayrı raid bölümü tercih edin. Ve disk sayınız ne kadar yüksek olursa alacağınız performans o kadar iyi olacaktır.

Gönderildi : 16/06/2012 20:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Hüseyin hocamın tavsiyelerine uymanızda yarar var. Benim elimde hp dl380 g7 var. Raid5 ve databaseler ile sql ayrı disklerde 32 gb ram ile ancak sistem düzenli çalışıyor.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/06/2012 01:38

Paylaş: