Forum

SQL 2008 R2 RAM KUL...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL 2008 R2 RAM KULLANMA SORUNU

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
491 Görüntüleme
(@SerkanHuner)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Windows 2008 R2 bilgisayarımızın üzerine kurulu SQL Server R2 40gb ram'in maximum 16-17gb'ini kullanıyor. AWE açık durumda ve maximum ram kullanımı en üst sınırda, herhangi bir kısıtlama yok. Acaba sistemimiz en fazla 17gb'a mı ihtiyaç duyuyor? Sistemimizde bulunan ram'leri daha verimli kullanmanın bir yolu varmıdır?

Teşekkürler.

Gönderildi : 06/02/2012 14:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Serkan bey merhaba,

Öncelikle aramıza hoş geldiniz, lütfen öncelikle forum kurallarını okuyun, çünkü forum kurallarına aykırı bir başlık açmışsınız. ( tüm harfler büyük )

Sorunuza gelecek olursak, işletim sisteminiz nedir ? 42gb ram işletim sistemi tarafında görünüyor mu ?

SQL Server üzerinde memory config doğru yapılandırıldığını kontrol edin

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms178067.aspx

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/02/2012 17:13

(@SerkanHuner)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan bey,

İşletim sistemimiz Windows 2008 R2 Enterprice ve SQL 2008 R2 64 Bit kullanıyoruz. İşletim sistemimiz Ram'lerimizin tamamını görüyor. Sql memory ayarlarımızı da doğru yapılandırdığımızı düşünüyorum. Awe açık durumda. Maximum ram ayarımız en üst sınırda. Başka neler yapmamız gerektiği konusunda yardım almak için başlığı oluşturdum.

Teşekkürler.

Gönderildi : 10/02/2012 02:15

(@AhmetRende)
Gönderiler: 138
Estimable Member

Awe sadece 32 bit işletim sistemleri için. onu açmanıza gerek yok. zaten 64 bit sisteme 64 bit sql kurdugunuzda problemsiz tüm ramleri kullanacaktır. Bu konuda sınırlandırma yapılması çok onemli.

Fazla rami ihtiyaç olmadıgı içinde kullanmıyor olabilir. Ama sabit ram olmasını istiyorsanız. minumum ve maximum degerlerini aynı grebilirsiniz.

Gönderildi : 10/02/2012 14:40

(@SerkanHuner)
Active Member
Konu başlatıcı

Bende belki işe yarar düşüncesiyle minimum ram rakamını 35gb karşılığı 35840 olarak yazmıştım, maximum ram'i ise en üst seviyede bırakmıştım fakat işe yaramadı. Sql şuanda 19gb seviyelerinde ram kullanıyor. Demekki ram ihtiyacımızından fazlası var diye düşünüyorum.

Gönderildi : 11/02/2012 03:22

(@SerdarMERT)
Gönderiler: 6
Active Member

Hocam Selam,

Bende Dell R810 var 4cpu 128GB ram var sql 2008 r2 enterprise yüklü, db boyutu 9gb benim sistemimde sql ram kullanımı hiç bir zaman 1gb üstüne çıkamıyor ve bu benim için çok sorun. awe açık üst limit son sınırda  sistemde win2008 std yüklü max32g ram i kullanabiliyor. sql de sistemin desteklediği ram miktarını algılıyor ama iş kullanıma gelince hiç birşey olmuyor. data aktarımlarım günlerce sürüyor bu yüzden.

Gönderildi : 25/06/2012 03:10

Paylaş: