Forum

Oracle'dan Mssql Se...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Oracle'dan Mssql Server 2008'e Taşınma

13 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
891 Görüntüleme
(@KorayKOC)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba ,

Oracle veritabanı üzerinde bulunan veritabanı dosyalarımız var boyutları büyük denilebilecek seviyelerde.Biz şimdi mssql server'a taşımamız gerekiyor dataları internette yaptığım araştırmalarda microsoftun ssma aracını ve birkaç yazılıma denk geldim data loader 4 vb.Benim sormak istediğim daha önce aramızda bu işlemi gerçekleştirmiş olan birisi var mı veya bu aktarım konusunda izlenecek yol nasıl olmalı en sağlıklı şekilde bu aktarımı nasıl yapabiliriz bu konu benden çok daha tecrübesi olan çözümpark üyelerine danışmak istedim şimdiden çok teşekkürler 🙂

Gönderildi : 16/12/2011 17:08

(@muratsoydan)
Gönderiler: 177
Reputable Member

Merhaba öncelikle gecici bir cozum istiyorsanız belirttiginiz programı kullanabilirsiniz.rahatca tasırsınız.Ama devamlı bir aktarım soz konusu olacaksa (tercihen olmasada yapabilirsiniz)

sql serverdan oracle'a linked server olusturacaksınız.yani oracle'a mssql icinden baglanacaksınız.bunun icin sql'in kurulu oldugu makinaya bir tane oracle client kurmalısınız(32 veya 64 bit-isletim sistemi hangisiyse), daha sonta oracle net managerdan baglantıyı olusturmalısınız.(yani oracle ip,spid,login,password)

en sonundada denetim masası >yonetimsel araclar> odbc veri kaynakları> sistem dsn ye oracle baglantı ayarlarınıgirmelisiniz.

son asamadada mssql >server objects>new linked server'dan oracle'ı eklemelisiniz.

tablo ve viewlwein otomatik olarak geldigini goreceksiniz.

select * from [LINKEDSERVER]..ORACLESCHEMA.TABLE komutu ile oracle'daki kayıtları mssql icinde gorebilir veya INTO ile mssql icinde herhangi bir tabloya kaydedebilirsiniz.

nette linked server(oracle to mssql )diyerek daha detaylı bir anlatım bulabilirsiniz.

SELAMLAR 

Gönderildi : 17/12/2011 01:57

(@KorayKOC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba öncelikle ilginize teşekkür ederim.Verilere oracle serverdan mssql'e transfer ettikten sonra artık mssql üzerinden devam edicez ve aynı veritabanlarını mssql üzerinde oluşturma şansım var yani sadece tabloların içindeki verileri çeksem benim için yeterli import / export yapabilmek bana yeterli olucak zaten söylediklerinizi deneyeceğim tekrar teşekkürler 🙂

Gönderildi : 17/12/2011 13:12

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Bir fikir : Veriler gittikçe büyüyorsa oracle'dan sql'e geçmemelisin. Oracle performansı sql'e nazaran çok daha üsttedir.

Gönderildi : 18/12/2011 00:58

(@yselimakbulut)
Gönderiler: 23
Eminent Member

import/export işinizi görecektir. Fakat eğer 1000 lerce büyük Tabloyu replicat edeceksiniz ve zamanınız da az ise BI(SSIS) kullanarak bu işlemi Parallel  Load da yapabilirsiniz. Aslında Import Export wizard da arka tarafda bir tane SSIS paketi yaratır ama bunu 4 erli goruplar olarak ve seqential Data access olarak çalıştırıyor.

Gönderildi : 20/12/2011 13:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Forum kuralları..

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/12/2011 18:17

(@KorayKOC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bir fikir : Veriler gittikçe büyüyorsa oracle'dan sql'e geçmemelisin. Oracle performansı sql'e nazaran çok daha üsttedir.

Teşekkür ederim fakat elimde olan bir durum değil maalesef 🙂 

Gönderildi : 26/12/2011 12:54

(@KorayKOC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

import/export işinizi görecektir. Fakat eğer 1000 lerce büyük Tabloyu replicat edeceksiniz ve zamanınız da az ise BI(SSIS) kullanarak bu işlemi Parallel  Load da yapabilirsiniz. Aslında Import Export wizard da arka tarafda bir tane SSIS paketi yaratır ama bunu 4 erli goruplar olarak ve seqential Data access olarak çalıştırıyor.

Merhaba yukarıda murattis arkadaşın bahsettiği gibi linked server bağlantısı yaptım ve şu an insert cümlelerini hazırlayıp bu şekilde 31 adet aynı tablolara sahip veritabanındaki dataları mssql'e taşımayı düşünüyorum.Bu sürekli bir aktarım olmayacak sadece tek seferlik ve daha sonra mssql de devam edecek teşekkür ederim yardımlarınıza 

Gönderildi : 26/12/2011 12:59

(@KorayKOC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Forum kuralları..

Teşekkürler 🙂 

Gönderildi : 26/12/2011 13:00

(@muratsoydan)
Gönderiler: 177
Reputable Member

biz teşekkürederiz apex

geri dönüşün için teşekkürler

Gönderildi : 26/12/2011 23:08

(@mehmetguzel)
Gönderiler: 116
Estimable Member

SSMA tavsiye ederim. Hızlı ve sağlıklı bir çevrim yapmış olursunuz. 

Gönderildi : 29/12/2011 00:07

(@mehmetguzel)
Gönderiler: 116
Estimable Member

SQL Server ın performans noktasında Oracle dan geri kalır yanı yok. Kötü tasarım, kötü kodlar her yerde kötü çalışır. Veritabanı boyutunda 535 Petabyte kadar sorun yok. Siz ne kadar büyüklikten ve kayıt sayısından bahsediyorsunuz?

Gönderildi : 29/12/2011 00:10

(@KorayKOC)
Eminent Member
Konu başlatıcı

SSMA tavsiye ederim. Hızlı ve sağlıklı bir çevrim yapmış olursunuz. 

Merhaba, bende ilk olarak ssma ile yapmayı düşünmüştüm fakat 31 adet veritabanı var ve 655'er adet tablo var bazı tablolarda convert işlemi sırasında hata verdiği için linked server insert etme yoluna yöneldim. 

Gönderildi : 30/12/2011 20:53

Paylaş: