Forum

SQL Mirroring

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Mirroring

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
407 Görüntüleme
(@AliSeckinBasiplikci)
Gönderiler: 67
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 

Web tabanlı bir uygulama gerçekleştiriyoruz, .Net Tabanlı, Uygulamayı Windows Server 2008 R2 üzerinde IIS te yayınlıyoruz. Bu sunucuya IIS1 sunucusu diyelim.

Database ide ayrı bir serverda  SQL 2008 R2 de tutuyoruz, Bu serverada SQL1 diyelim

Elimde 3 ncü bir server daha var, aynı özelliklerde, Bu serverada YEDEK1 diyelim 3 Serverda işletim sistemleri ve donanım olarak aynı serverlar,

Bununla beraber Netscaler da kullanmak istiyorum amaç şu şekilde:

IIS1 Server üzerinde yaşanacak bir sorunda Netscaler la tüm uygulamanın bir kopyasını tutan YEDEK1 server ından IIS in çalışmasını planlıyorum,

Ayrıca SQL1 de yaşanacak bir durumda YEDEK1 server üzerinde kurulu olan SQL 2008 le SQL1 ve YEDEK1 arasında Database Mirroring yapmak istiyorum,

Yani YEDEK1 server ı hem IIS1 in hemde SQL1 in yedeği olacak,

Farklı bir konfigurasyona sahip bir serverda witness rolünü üstlenerek SQL1 ve YEDEK1 serverlarını izleyecek  

Bu konuda böyle birşey gerçekleştirmenin bir sakıncası olabilirmi acaba? Test etmeden bunu bilmem zor maalesef, Database Mirroring te serverların aynı özelliklerde olması ve DB lerin aynı path lerde olması yeterli bildiğim kadarıyla, Ama bilmediğim bir durum varsa bunu öğrenmek isterim ama YEDEK1 serverının hem IIS serverın yedeği olması hemde SQL in yedeği olması biraz tereddüt etmeme sebep oldu,

Yardımcı olursanız çok sevinirim,

Şimdiden çok Teşekkürler, 

Gönderildi : 13/10/2011 15:49

(@mesutaladag)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Merhabalar,

SQL1 ve YEDEK1 sunucuları aynı lokasyonda mi olacak? Farklı lokasyonlarda mi olacak?

Gönderildi : 13/10/2011 20:55

(@AliSeckinBasiplikci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Mesut Bey,

Evet aynı lokasyonda olacaklar, 

Gönderildi : 13/10/2011 20:58

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Cluster teknolojisiyle daha güçlü bir mimari oluşturabilirsiniz. Öte yandan kurmayı planladığınız yapı da son derece sağlıklı çalışacak bir güvenlik önlemidir. Yalnız iss1in witness sunucuya bağlanacağını unutmayın. Bazen SQL1e bağlantı yapılıyor, sql1 çaktığında iss1in sql2ye geçeceği sanılıyor ama bu yanlış tabii ki. Bir de sanılıyor ki normal zamanlarda witnesse hiç yük düşmez ve düşük konfigürasyonlu sunucuya bu yük veriliyor. Sonuçta da performans sorunları baş gösteriyor. Bir de storage tarafında da yedekleme ve performansı mutlaka değerlendirin.

Gönderildi : 16/10/2011 11:47

(@AliSeckinBasiplikci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mert Bey Merhabalar,

Aslında sizinde söylediğiniz gibi Cluster en çok akla yatan. Ancak database kısmında sanallaştırma yaparak veyahut DB yi sadece storage ta tutarak birazdaha fazla risk alıyormuşum gibi geliyor. Öyleki kullandığımız yapıda aylık 100GB lık data girişi oluyor. Bu yoğunlukta cluster yapısı sanki biraz performans kaybetmeme sebep olabilir diye düşündüm. Bunun yerine datayıda 2 farklı fiziksel server da tutmak daha efektif ve güvenilir bir çalışma olmazmı sizcede?

Ayrıca yazılım tarafıyla bu soru üzerine görüştüğümde yani sql1 in çakması durumunda iis1 in sql2 den datayı okuması gerektiği konusunda "IF" seçenğiyle custom bir value oluşturabileceklerini söylediler, Tabi bu biraz iş yükü olacak.  Clusterda en azından bu sorunla uğraşmıycaktım.   

Gönderildi : 24/10/2011 18:09

(@cozumpark)

Cluster yapısındaki performans düşüklüğü ya da artışı sizin kuracağınız mimariye göre şekillenecektir.

Yazılım tarafında IF ile bir çözümden bahsetmişsiniz; böyle bir amatörce öneri için yazılımcı arkadaşları kutluyorum 🙂 Şaka bir yana; bağlantının olup olmadığına IF ile bakılmayacak; bağlantı DSN tümcesi içinde "Mirror Server" option'ı ayarlanacak. Yoksa IF ile yapılan sorguda epey bir bekleme gecikmesi yaşanacaktır.

Datanın farklı 2 fiziksel sunucuda tutulması mantıklıdır. Ancak ayrı bir storage (güçlü RAID mimarisine sahip)ta tutulması daha da sağlıklıdır her yönden.

Gönderildi : 24/10/2011 18:21

(@AliSeckinBasiplikci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tebriklerinizi ileteceğim 🙂

Proje teklifinde yönetime storage teklifinide sunduk eğer onaylanırsa tercih sebebi olacaktır tabi. Ama malum maaliyetleri minimumda tutmaya çalışıyorz,

Tavsiyeleriniz ve yardımlarınız için ayriyetten çok teşekkür ederim Mirror Server Option ı da yazılım tarafına ileteceğim,

İyi Çalışmalar tekrardan, 

Gönderildi : 24/10/2011 18:57

(@cozumpark)

Rica ederim. Size de iyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/10/2011 20:09

Paylaş: