Forum

sql uzak bağlantı h...

Bildirimler
Hepsini Temizle

sql uzak bağlantı hatası

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
10.9 K Görüntüleme
(@semre)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

sql de uzak bağlantıyı sağlayamadım.

1)kendi bilgisayarım server ve adsl modemle bağlı başka bir bilgisayardan bağlantı için programımı çalıştırdığımda.

Sunucuyla bağlantı kurulurken ağ ile ilgili veya örneğe özel bir
hata oluştu. Sunucu bulunamadı veya sunucuya erişilemiyor. Örnek adının
doğru olduğunu ve SQL Server'ın uzak bağlantılara izin verdiğini
doğrulayın. (provider:SQL ağ
arabirimleri, error:26 belirtilen sunucuyu/örneği bulma hatası)
veriyor.

tcp/ip enabled yaptım. guvenlık duvarlarını kapattım.

sql browserım acık.

2) baska bir projede uzak servera bağlanmak için kullanıcı oluşturdum ve onunla bağlantı sağlamayı denedım "test connectıon succeeded" demesine ragmen tamam a bastığımda

unable to add data connection.

failed to retrieve data for this request.

An exception occurred while executing a Transact-SQL statement or batch.

The SELECT permission was denied on the object 'database_files', database 'mssqlsystemresource',, schema 'sys'.

hatasını alıyorum.

Gönderildi : 22/04/2011 16:48

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Buraya göz atar mısınız.

Gönderildi : 22/04/2011 16:55

(@semre)
Active Member
Konu başlatıcı

bir değişiklik olmadı:(

Gönderildi : 22/04/2011 17:34

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

1. sorun:

SQL Server'a programınızın bağlanamadığı bilgisayardan SQL Server Management Studio ile bağlanmayı dener misiniz? SQL Server'da instance ile ilgili bir sıkıntı yok değil mi?

2. sorun:

Nasıl bir sorgu çalıştırıyorsunuz bu 'database_files' objesine ve 'mssqlsystemresource' veritabanından veri okumaya çalışan? Gerçekten bu kaynaklara mı erişmeye çalışıyorsunuz. Eğer öyle ise bağlantı kurduğunuz kullanıcının yetkilerini ayarlamalısınız çünkü o kullanıcının bu nesneler üzerinde SELECT sorgusu çekme yetkisi olmadığına dair mesaj alıyorsunuz; bu yetkilerin verilmesi gerekir. Eğer yetki verdiğiniz halde bağlanamıyorsa kimlik doğrulama tipine göre windows authentication için administrator ile, sql authentication için sa kullanıcısı ile bağlanıp aynı sorguyu çalıştırmayı deneyin.

Gönderildi : 22/04/2011 17:56

(@semre)
Active Member
Konu başlatıcı

aslında sql konusunda pek bilgim yok.

2. sorun olarak sorduğunuz sorulardakı işlemleri yapmıyorum sadece visual studio da connect to database işlemini uygulamaya çalışıyorum herhangı bır sorgu yok bağlantı kurulurken bu hatayı verıyor. olusturdugum kullanıcıya database uzerınde kı tum yetkıleri de verdim

Gönderildi : 22/04/2011 18:05

(@cozumpark)

Hatada adı geçen objeler için database yetkileri yetmez. Sunucu düzeyinde yetkilere ihtiyaç vardır.

O zaman şöyle yapalım: Visual Studio'da bağlantı ayarlarını yaptığınız ekranda varsayılan veritabanı da seçilebiliyordur. Orada bağlanmak istediğiniz veritabanını da seçmelisiniz.

Ancak SQL konusunda bilginiz olmadan program üzerinden bağlantı kurma yeteneklerinden önce sql konusunda kendinizi yetiştirseniz daha hızlı ilerlersiniz.

Gönderildi : 22/04/2011 18:32

(@semre)
Active Member
Konu başlatıcı

Mert Bey çok haklısınız ben bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim şimdiden staja başladım ve bu bağlantıyı sağlamam gerekiyordu.

zaten kitaplardan bilgi edinmeye de başladım. anahtar kelimeyide söylediniz server yetkisi ve bunu yaptım galiba. uzak bilgisayarda ki projeye bağlantıyı ekledim.:))direk visual studio uzerindeki connection stringi kullandım ama basit bir veri ekleme işi yapılmadı

Data Source=EMRE-BILGISAYAR\SQLEXPRESS;Initial Catalog=Emre_db;User ID=kullanıcı

hata burdan kaynaklanıyor olabılır mı?

Gönderildi : 22/04/2011 18:52

(@cozumpark)

Verinin neden eklenemediğini söylemek için hata iletisini görmemiz gerekir. Ancak tahminimce henüz tablo oluşturmamış olabilirsiniz.

Tam da bu noktada tavsiyem kısa süre deneme<>yanılma işinden vazgeçip kitaplarda anlatılan örnek uygulamaları denemeniz. Yoksa böyle bir yere varamayız

Gönderildi : 22/04/2011 19:13

(@semre)
Active Member
Konu başlatıcı

tablo olusturdum kendı bılgısayarımdan (server) veri girişi de yaptım.

baglan.open(); satırında login failed for user kullanıcı.

Gönderildi : 22/04/2011 19:20

(@semre)
Active Member
Konu başlatıcı

connection string denemelerim sonucunda sorun cözüldü.

cevaplayanlara teşekkürler

Gönderildi : 23/04/2011 20:34

Paylaş: