Forum

Replication

Bildirimler
Hepsini Temizle

Replication

20 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,089 Görüntüleme
(@mehmetdogan)
Gönderiler: 255
Reputable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

Soracağım soru ile ilgili sizden var olan yada uygulanabilecek senaryolar ile ilgili bilgi rica ediyorum.

Kullanmış olduğumuz ticari yazılımı barındıran bir sql server var bu sql server da problem olduğunda üretim tamamen duruyor.

Bunun için üretim alanına yeni bir server koyarak sql server da sorun olduğunda üretimin devam edebilmesi ticari yazılımın kullanılı bilmesi adına ne yapabilirim.

şimdiden herkese teşekkür ederim 

Gönderildi : 26/03/2011 13:56

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

(@mehmetdogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

benim amacım sql server stop ettiğinde üretime koyacağım sql üzerinden aynen devam etmesi

Gönderildi : 26/03/2011 16:36

(@cozumpark)

Merhaba

benim amacım sql server stop ettiğinde üretime koyacağım sql üzerinden aynen devam etmesi

3 node'lu (witness server'ı da kapsayan) mirroring yapısını kurarsanız node'lardan birisinde servis durduğunda diğeri yoluna devam eder.

Gönderildi : 26/03/2011 16:59

(@mehmetdogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

3 node'lu (witness server'ı da kapsayan) mirroring yapısını kurarsanız node'lardan birisinde servis durduğunda diğeri yoluna devam eder.

Bahsettiğiniz konu ile ilgili nasıl bilgi toplayabilirim?

Gönderildi : 26/03/2011 17:12

(@cozumpark)

Bu konuda dökümanı Google'da "Sql Server Database Mirroring" şeklinde aratarak da bulabilirsiniz ancak

http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2011/02/20/sql-server-2008-r2-ile-database-mirroring-b-l-m-1.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2011/03/20/sql-server-2008-r2-le-database-mirroring-b-l-m-2.aspx

bu makale serisini bir bütün olarak irdelediğinizde çok başarılı mirroring yapısı kuracağınızı düşünüyorum.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 26/03/2011 17:17

(@mehmetdogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bu konuda dökümanı Google'da "Sql Server Database Mirroring" şeklinde aratarak da bulabilirsiniz ancak

http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2011/02/20/sql-server-2008-r2-ile-database-mirroring-b-l-m-1.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2011/03/20/sql-server-2008-r2-le-database-mirroring-b-l-m-2.aspx

bu makale serisini bir bütün olarak irdelediğinizde çok başarılı mirroring yapısı kuracağınızı düşünüyorum.

İyi çalışmalar.

Teşşekür ederim inceleyeceğim 

Gönderildi : 26/03/2011 18:16

(@cozumpark)

Xosoft diyorum başkasına gerek yok. en ideal çözüm. Xosoft üzerinden bu istediğinizi yapabilirsiniz.

Gönderildi : 27/03/2011 02:13

(@cozumpark)

Xosoft diyorum başkasına gerek yok. en ideal çözüm. Xosoft üzerinden bu istediğinizi yapabilirsiniz.

Mümin bey mevcut lisansla sorun çözülecekken yeni bir yatırıma ne gerek var? O denli büyük bir durum olduğunu sanmıyorum

Gönderildi : 27/03/2011 02:50

(@mehmetdogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Mert Bey Merhaba,

İlgili makaledeki uygulamayı gerçekleştirmek için ilave bir server yetiyormu yoksa Mirror ve witnes için ayrı server mı kullanmak gerekiyor?

Gönderildi : 05/04/2011 13:36

(@cozumpark)

Mert Bey Merhaba,

İlgili makaledeki uygulamayı gerçekleştirmek için ilave bir server yetiyormu yoksa Mirror ve witnes için ayrı server mı kullanmak gerekiyor?

Bu sorunun cevabı istediğiniz korumanın ne kadar sağlam olacağına göre değişkenlik gösterir?

SQL Server'ın primary, secondary ve witness'ları size "ben illa ayrı makinelerde olcam" demezler; aynı makine üzerine farklı instance'larla da kurabilirsiniz ancak bu production ortamı için hem gereksiz hem de anlamsız olur ama deneme çalışmalarınızda bu yapıyı tabii ki kurabilirsiniz.

Ha tabii ki witness ve primary ya da secondary için ayrı makineler olmasa da olur ancak işin ideali 2 ayrı sunucuya primary ve secondary mirror sql server'ları kurup bir üçüncüye de witness server kurmaktır. Bu arada sql server'ın express sürümünün witness server olarak çalışabildiğini ve lisans ücretine takılmadan bu kısmı aşabileceğinizi belirtmek isterim. Elinizde bir lisans daha varsa tadından yenmez tabii ki.

Bu arada daha büyük yapılar için sql server cluster çözümlerinin de olduğunu ve bu yapının daha güvenli ve stabil olduğunu belirtmek isterim. Ancak hem kurulum hem de yönetim aşaması ciddi yatırım, bakım ve bilgi birikimi gereksinimi duymaktadır. Orta düzeydeki projeler için belirttiğim yapı son derece yeterlidir.

Gönderildi : 05/04/2011 14:17

(@mehmetdogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Orta düzey yapı kullanıcı endexli midir? Bu sayı nedir.

Sizin ile konuşmadan önce benim düşüncem Üretim alanına bir server koymak ve sql server sorun yaşadığında bağlantı kurulamadığında

devreye üretime koyduğumuz server girecekti. Benim kullanmış olduğum 1 sql server ım var üretim alanına 1 server daha koyup uygulamayı başlatabilrim diye anladım doğru mu? Bunun için sql server lisansı ve 1 server maliyeti olacak yanlış anlamadıysam.

Gönderildi : 05/04/2011 14:44

(@cozumpark)

Yapının düzeyi veri giriş çıkış miktarına ve verilerin önemine göre yorumlanabilir.

1 server çok da yeterli olmaz. 2 adet gereklidir. Ancak 3. server olacak olan witness server opsiyoneldir. Problem anında kullanıcıların sorunu hissetmemesini sağlar. Yaptığı şey de primary sunucuya ulaşılamadığında secondary'yi primary yapıp yola devam edilmesini sağlamasıdır. Bunu siz elle de yapabilirsiniz ancak sorun anında kullanıcılarınız sql server'a bağlanamama hataları alırlar. Ayrıca eğer uygulamanızda backup server tanımlı değilse siz secondary server'ı devreye soktuktan sonra her bir client'ta yedek sunucuyu sql server olarak tanıtmak zorundasınız ki büyük client sayılı yerlerde bu ciddi sorun teşkil eder.

Lisans gereksinimi doğrudur ancak dediğim gibi witness server için sql server express sürümü de yeterlidir.

Gönderildi : 05/04/2011 15:01

(@mehmetdogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

İlginiz için Teşekkür ederim

Şimdi daha iyi anladım

Bu işin deneme uygulama aşamsıda hayli sıkıntılı [:)]

Gönderildi : 05/04/2011 15:20

(@mehmetdogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

2. Alternatif olan sql server cluster çözümleri ile ilgili nasıl bilgi toplayabilirim.

Gönderildi : 05/04/2011 15:35

(@cozumpark)

Yine doğru yerdesiniz; çözümpark makalelerinde mevcuttur:

http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2010/01/24/sql-server-2008-cluster.aspx

Ayrıca

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms179530.aspx

Gönderildi : 05/04/2011 16:07

(@mehmetdogan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yine doğru yerdesiniz; çözümpark makalelerinde mevcuttur:

http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2010/01/24/sql-server-2008-cluster.aspx

Ayrıca

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms179530.aspx

Cluster uygulamasında nasıl bir maliyet olacak.

Database Mirroring uygulamasında 2 server maliyeti var + Lisans

Gönderildi : 05/04/2011 18:08

(@cozumpark)

server ve lisans maliyeti değişmiyor + storage

Gönderildi : 05/04/2011 18:36

(@hakanyuksel)
Gönderiler: 63
Trusted Member

SQL Uygulamanızı Cluster üzerinde host ederseniz size donanımsal ve OS'ten kaynaklanan problemlerde yedeklilik sağlayacaktır. Uygulmanız ve kyebettireceği maliyete göre bunu değerlendirebilirsiniz.

Yapmanız gerekn 2 adet Windows Standart üstü sunucu versiyonı ve Windows 2008 logolu donanımlar kullanmak ve bunlar ortak bir storage ünitesine bağlayaratak HA sağlamaktır.

Yazılımsal erişilebilirlik kısmı içinde yukarıda söylenenler gibi mirroring, log shipping yada block level replikasyon yapan 3. parti ürünler ile çözebilirsiniz.

Gönderildi : 09/06/2011 18:58

Sayfa 1 / 2
Paylaş: