Forum

Sql deadlock hatala...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sql deadlock hatalarını kapatma

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
9,688 Görüntüleme
(@MehmetSALKIM)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle selamlar...

Yazmış olduğum birkaç trigger den dolayı bazen sayfalarımda deadlock hatası alıyorum. Sql server üzerinde bu gibi hataları kapatabilirmiyim.

Tşkler...

Gönderildi : 28/12/2010 17:56

(@turgaysahtiyan)
Gönderiler: 344
Reputable Member

Kapatmak derken?

Gönderildi : 28/12/2010 19:22

(@MehmetSALKIM)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ALTER TRIGGER [dbo].[FotoIzlenmeSayisi]
   ON  [dbo].[tblFotoLog]
   AFTER INSERT,DELETE
AS
BEGIN

Declare @FotoID int

Select @FotoID = fldFoto From Inserted

Declare @IzlenmeSayisi int

Select @IzlenmeSayisi = Count(fldID) From tblFotoLog Where fldFoto = @FotoID

Declare @ZiyaretciSayisi int

Select @ZiyaretciSayisi = Count(DISTINCT fldUye) From tblFotoLog Where fldFoto = @FotoID

Update tblFotograf Set fldIzlenmeSayisi = @IzlenmeSayisi , fldZiyaretciSayisi = @ZiyaretciSayisi Where fldID = @FotoID

END

böyle bir trigger yazdım fakat tblFotoLog tablomda yaklaşık 4 milyona yakın kayıt var. her sayfa açılışında bu trigger işliyor bazen zaman aşımından olsa gerek diye düşünüyorum aşağıdaki gibi bir hata alıyorum.

[Microsoft][ODBC SQL Server Driver][SQL Server]Transaction (Process ID 98) was deadlocked on lock | communication buffer resources with another process and has been chosen as the deadlock victim. Rerun the transaction.

bu hatayı nasıl çözebilirim veya @@ERROR diye bir t-sql komutu görmüştüm hatayı görüp uyarı vermeden devam ettirebilirmiyim.

Gönderildi : 28/12/2010 19:40

(@turgaysahtiyan)
Reputable Member

deadlock konusunda biraz bilgi vereyim önce istersen.

deadlock, farklı kaynakları locklamış ve karşılıklı olarak locklanan kaynakları birinin diğerini beklediği durumda oluşur. Deadlock kelime manasından da anlaşılabileceği gibi ölümcül kitlenmedir ve 1 prosess kurban seçilmediği sürece devam edemez.

Biraz karışık oldu galiba örnek verelim.

A ve B diye 2 prosess imiz olsun. Ve sırasıyla şu işlemleri yapsınlar

A = 1. kaynağı lockladı

B = 2.kaynağı lockladı

A = 2. kaynağa erişmek istiyor ama B lockladığı için B nin işini bitirmesini bekliyor.

B = 1. kaynağa erişmek istiyor ama B lockladığı için A nin işini bitirmesini bekliyor.

İşte böyle bir durumda A ve B sonsuza kadar bekleyecektir. SQL Server Database Engine bu arkadaşlar sonsuza kadar beklemesin diye aralarından birini victim yani kurban seçerek rollback yapar ve diğerinin işine devam etmesini sağlar.

Victim algoratimasıda rollback i en az maliyetli olanın rollback edilmesi şeklindedir.

Bu ön bilgiden sonra gelelim deadlock'ın çözümüne.

Üzülerek söylüyorum ki deadlock ın kesin bir çözümü yoktur. Fakat aşağıdaki işlemler deadlock oluşma ihtimalini azaltacaktır.

• Index kullanımını gözden geçiriniz. Uzun süren sorgular transaction larında uzun sürmesine sebep olacağından deadlock ihtimalini arttıracaktır.

• Transaction larınızı kısa tutmaya çalışınız.

• SP ve Function gibi objeler içerisinde objelere aynı sırayla erişiniz.

• update scriptlerinde select ile update in index path lerini farklı yapmaya çalışınız.

Bunlar standart deadlock azaltma yöntemleri. Eğer yeterli olmazsa deadlock graph üzerinde analiz yapmak gerekecektir.

Gönderildi : 28/12/2010 19:54

(@MehmetSALKIM)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Turgay bey vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Az çok olaya müdahil olabildim. Aklıma şöyle bir çözüm geldi aslında.

Msdn kütüphanesinde waitfor diye bir komut gördüm. Bu deadlock hatasını ard arda yapılan sorgulardan alıyorum. waitfor ile bekleme yapsam çözüme ulaşabilirmiyim acaba.

Gönderildi : 28/12/2010 20:00

(@turgaysahtiyan)
Reputable Member

kesinlikle garantisi olmayacaktır.

şöyle düşün. 2 prosess aynı anda başladı ve aynı süre waitfor da bekledi. Gene deadlock a sebep olacaktır.

Benim sana tavsiyem index ler üzerine yoğunlaşmandır.

Oda olmadı son çare olarak deadlock hatasını try catch ile yakalayıp işlemi yapan script i bir kez daha çalıştırmaktır. Çünkü deadlock a yakalanan script 2.çalışmaya %99 oranında sorunsuz geçecektir. Ama bu yöntem de pek optimum bir yöntem değildir.

Gönderildi : 28/12/2010 20:36

(@MehmetSALKIM)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim çözüme ulaştırdığımda yazacağım.

Gönderildi : 28/12/2010 20:55

(@mehmetguzel)
Gönderiler: 116
Estimable Member

Profiler' da deadlock ı izleyip deadlock ın kaynağını bulup iyileştirme yapabilirsiniz.

-Bekletmeleri azaltmak için Turgay'ın da bahsettiği gibi indexler gözden geçirilmeli

-Mimariye uygunsa nolock yada readpast table hintleri kullanılabilir.

-Aynı page lerin farklı kaynaklar tarafından aynı anda kullanımı azaltmak için fillfactor değerleri değiştirilebilir(page sayısını artırarak).

Gönderildi : 29/12/2010 02:30

Paylaş: