Basit sql soruları
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Basit sql soruları  

  RSS
senol kayıkcı
(@senolkayikci)
Üye

selamlar ben sql  mantıgı ile ilgili soru sorular sormak istiyorum sql veri tabanı yönetimi sanırım ..ancak tam olarak ne işe yarıyor anlayamadım veri tabanı dedigimiz bir programın veri tabanı ise program neden sql ihtiyaç duysun örng şirketimizde pds dedigimiz bir program var müşteri kayıtları ve siğparişleri yönetiliyor bu program neden sql gibi programlara ihtiyaç duysun burda zaaf nedirki bu şirket programın ? yoksa sql başka bi iş  mi yapıyor veri tabanında 

Alıntı
Gönderildi : 22/10/2010 04:10
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,


Sql piyasadaki en iyi 3 veritabanından birisi.Sql,oeacle ve mysql başı çeker.Mysql linux tabanlı ve ücretsiz.Araştırmalarda en çok kullanılan ise MS SQL.Bir excel tablosu düşününki içinde çok sayıda kayıt var bu tablo çok ağır ve antal olur belli bir kapasitede bilgi alır.Programınızın arka tabanında sql olmasının sebebi.Çok yüksek kapsitede veri girişini buraya yapabilmeniz.Aynı anda çok sayıda kişinin veritabanına yazması okumasıdır.


Yazılan programlarda alanlar ,değişkenler olması gerekir.Ön yüzdeki programda kaydedilen verileri karşılayacak bir arkaplan olması gerekir.Buda sql tarafından yapılır.Bir banka düşünün yada gsm oparatörü.Milyonlarca müşterisi olsun bunların yazılımının verilerini tutan bir veri ambarı olması gerekir.İşte bu kadar veriyi hızlı bir şekilde işleyen,okunmasına izin veren veritabanıdır.


Veritabanı zaten bilgisayarlaştırılmış kayıt muhafaza sistemidir.Detaylı bilgi


http://tr.wikipedia.org/wiki/Veri_taban%C4%B1

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2010 12:06
senol kayıkcı
(@senolkayikci)
Üye

iyide yazılan program veriyi neden yönetemiyor sql vari yazılmalar ihtiyaç duyuyor sonuçta kendisinin verisi programın eksikliginden  veya yazılımcıların nasıl olsa sql var diye işin bu tarafını es geçmelerinden mi kaynaklanıyor her yazılan ve veri tabanı olan programlar bu şekilde sql vari yazılmalara ihtiyaç duyarmı ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2010 17:41
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba yazılımlarda iki temel mantık vardır.Visual basic programını ele alalım mesela.


1.yol veriyi dosyaya yazmak yani notepad txt gibi.
2.yol ise veriyi database yazmak.


Şimdi siz bir program yazsanız profesional anlamda.Bunu satmaya ,problem yaşamaya karar verirseniz ikinci yolu seçersiniz.Burada proje ufak ise access,proje büyük ise sql veya oracle seçersiniz.Yaptığınız program için veritabanı yazmak büyük yazılım bilgisi gerektirir.Zaten bu tarz bir işlem yapıyor olan bir insan sanırım google yada ms firmasında çalışır.


Bu nedenle dünyada kendini ispatlamış olan programlar kullanılır.Ms Sql,Oracle veya Mysql gibi.Bunlardan başkada veritabanı yazılımları var tabi ama en önde gelenler bunlar.


Piyasada yazılım yapan firmaların ortak olarak kullandığı genel yazılımlar visual basic,.net,delphi,jawa genelde belli başlı yazılımı kullanılar.Bu progralar içerisinde veritabanına yönelik programlama için gerekli prosedür ve formlar tasarlanmıştır yazılımlarını rahatça geliştirebilirler.


 Bir banka düşünün bütün müşterilerin kaydını tutan x bir programı olsun.Bunun arkasında kesinlikle,oracle yada sql vardır.Neticede bu programları dev firmalar yapıyor,isteklere göre geliştiriyor ve iş gücünü istihdam ediyor.Banka kendi programını kurup geliştirmek ve database yazmak için bir ekip istihdam edeceğine işinin ehli olanların yazdığı programı kullanıyor mantık bu.


Neticede siz program yazacaksanız neticede bir çok api,hazır tool kullanırsınız ki piyasada yazılan programda ek tool kullanmayan yazılım firması olmasa gerek.


Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2010 17:54
senol kayıkcı
(@senolkayikci)
Üye

yazılım yazanlar veri yönetimini sql vari programlara bırakıyorlar anladıgım kadarıyla

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2010 18:05
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Genelde böyle kendileri için gerekli olan tabloları istedikleri alanları sitedikleri özellikte oluşturuyorlar.Daha sonra yazdıkları programı gerekli kontroller ile oluşturdukları veri tabanlarına bağlıyorlar.


 

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2010 18:29
senol kayıkcı
(@senolkayikci)
Üye

teşekkürler verdigin bilgiler için

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2010 18:35
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Ben teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2010 18:55
Paylaş: