Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 R2+SQL Server 2008 R2+HP ML350 G6 konfigurasyonunda LOGO Tiger2 Performans Problemi

11 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,105 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

LOGO Tiger 2 kullanan (Windows Server 2003+SQL Server 2000+HP ML110) 13 kullanıcılı firmaya LOGOnun daha hızlı çalışması için yeni donanım ve yazılım alındı. Donanım gerçekten güçlü bir yapıya sahip (12 GB 1333 Ram+XEON 5520 CPU+ SCSI Raid5 yapısında Disk+LOGO programının bulunduğu SSD Disk)

Eski server dan LOGO ve veritabanı alınarak Yeni server a kuruldu. LOGO, yeni server üstünde gayet hızlı çalışırken terminallerde ise eski server hızını aratacak kadar yavaşladı. Üstelik Switch'e 1 GB portundan bağlı. Üstünde LOGO yazılımından başka bir şey çalışmıyor.

Bir kaç LOGO yardım uzmanına danıştım ama onlarda net bir cevap veremediler.

Özellikle XP kurulu terminallerde çok çok yavaş açılıyor LOGO programı.

Server 2008 Standart kurulu Domain kurmadım çalışma grubu kurulu. Güvenlik duvarını kapattım (çünkü güvenlik duvarlı halinde terminallerden SQLe erişim sağlayamadım). Server üstünde kurulan antivirüs güvenlik duvarlı da değil.

Yarın (Pazar) gene firmaya gidip bakacağım ama bu kadar iyi sistemde eski sisteme nazaran çok daha hızlı çalışması gerekirken neden bu kadar yavaş çalışıyor şu ana kadar anlayabilmiş değilim.

Yeni Server dan XP client e kopyalama da çok yavaş olmakta. 64 MB lık bir kopyalama için 2 dk vermekte buda garip !!!

Bu konuda üstadlardan bir bekliyorum

Herkese iyi çalışmalar

Gönderildi : 25/09/2010 22:32

(@yalcinkaraca)
Gönderiler: 354
Reputable Member

Merhabalar 

switch markasi nedir  3Com mu  

Gönderildi : 26/09/2010 02:05

(@turgaysahtiyan)
Gönderiler: 344
Reputable Member

Beklemelerin nerede olduğuna bakmak lazım. Bunun için aşağıdaki yazdığım makaleyi okuyup makalede geçen sorgu sonucunun ilk 10 satırını gönderebilir misin.

http://www.turgaysahtiyan.com/post/SQL-Server-e28093-Her-Gun-1-DMV-Gun-6-sysdm_os_wait_stats.aspx

Gönderildi : 26/09/2010 14:15

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Linksys SR224G swich markası

Şimdiye kadar denemelerim şöyle :

XP terminali switche direk bağladım (masa altında bulunan bağlantılardan kaynaklanabilir diye)

hem server da hemde xp term.de gpedit msc ile %20 lik sınırı kaldırdım.

her iki makinede de AV lerde TIGER klasörünü tarama dışı bıraktım.

gene değişen bir şey olmadı.

W2003 server olan eski makinayı da terminal gibi kullanıp LOGO nun kısayolunu oluşturdum bu makinada çok hızlı geliyor ve çalışıyor.

Server dan XP ye 60 MB lık bir dosya kopyalamaya kalksam bile 2 dk gibi bir zamanda kopyalıyor ama aynı durumu xp den server a ıolduğu zaman gayet hızlı 11sn gibi bir zamanda kopyalıyor.

Xp terminalde LOGO kısayoluna bastığım zaman görev yöneticisinden yükleme durumuna baktım 60 MB lık lengine1.exe 300k-400k lık küçük parçalarla yükleniyor.

Windows 7 terminallerde de bir yavaşlık olmasına rağmen en azından kabul edilebilir değerler içinde.

Ben bunu gerçekten çözemedim...

Gönderildi : 26/09/2010 16:33

(@Anonim)
Konu başlatıcı

sorunun tam olarak SQL serverdan kaynaklandığını zannetmiyorum eğer SQL olsa eski server 2003 makinada da yavaş çalışırdı. Ama işin ilginç yanı server 2003 terminal W7 den bile çok daha hızlı cevap vermekte.

Gönderildi : 26/09/2010 16:37

(@Anonim)
Konu başlatıcı

http://blogs.technet.com/b/platformtr/archive/2009/06/19/windows-xp-client-lar-n-dosya-kopyalarken-ya-ad-klar-bir-performans-problemi.aspx

makalede Qos ile ilgili bir sorundan bahsetmekte

sizce de sorun bu olabilir mi ?

Gönderildi : 26/09/2010 16:50

(@yalcinkaraca)
Gönderiler: 354
Reputable Member

Merhabalar 

Ayni Sorun Benim başimada geldi server 3 kere kurdum SQl 5 kere kurdum denemedigim  sistemsel olarak bişey kalmadi serveri yeni müşteri satmiştik onu bile değiştirdim donanimsal sorun olabilir  çözüm olmadi

sonrasinda 3 com 1 gb swicht bulundugu yerde bir portu sorunluymuş swicht degiştirtim sistem kendine geldi.ben derimki bir swich degiştir.gözlemle

Gönderildi : 26/09/2010 17:11

(@CagatayASLAN)
Gönderiler: 35
Trusted Member

LOGO Tiger 2 kullanan (Windows Server 2003+SQL Server 2000+HP ML110) 13 kullanıcılı firmaya LOGOnun daha hızlı çalışması için yeni donanım ve yazılım alındı. Donanım gerçekten güçlü bir yapıya sahip (12 GB 1333 Ram+XEON 5520 CPU+ SCSI Raid5 yapısında Disk+LOGO programının bulunduğu SSD Disk)

Eski server dan LOGO ve veritabanı alınarak Yeni server a kuruldu. LOGO, yeni server üstünde gayet hızlı çalışırken terminallerde ise eski server hızını aratacak kadar yavaşladı. Üstelik Switch'e 1 GB portundan bağlı. Üstünde LOGO yazılımından başka bir şey çalışmıyor.

Server 2008 Standart kurulu Domain kurmadım çalışma grubu kurulu. Güvenlik duvarını kapattım (çünkü güvenlik duvarlı halinde terminallerden SQLe erişim sağlayamadım). Server üstünde kurulan antivirüs güvenlik duvarlı da değil.

Yarın (Pazar) gene firmaya gidip bakacağım ama bu kadar iyi sistemde eski sisteme nazaran çok daha hızlı çalışması gerekirken neden bu kadar yavaş çalışıyor şu ana kadar anlayabilmiş değilim.

Yeni Server dan XP client e kopyalama da çok yavaş olmakta. 64 MB lık bir kopyalama için 2 dk vermekte buda garip !!!

Herkese iyi çalışmalar

Merhaba bu sorun çözüldümü acaba.

Aynı sorunu bende yaşıyorum
2003 Server Workgrup ta çalışan Logo programını 2008 R2 Server+SQL
server 2008 R2 HP DL380+G6-2CPU+32 GB Ram+5 Adet SAS  RAID5 donanımı olan makinaya taşıdım. Tek fark bende domain
yapısı mevcut server ve clientler domainde çalışıyor. Client tarafında
GoPlus programı çok geç açılıyor bazen 10 Dk buluyor. Açıldıktan sonra şirket
değiştirmek isterkende 5 dk beklediğimiz oluyor. Networkümde HP ProCurve
2510G-24 3 adet Gbit switch bulunmakta. Antivirus programı Kaspersky kurumsal versiyonu ve programın bulunduğu paylaşımı virus taraması dışında trust olarak ayarlandı. Programa 5 kullanıcı erişiyor.

Domain yapım olmasına rağman paylaşımı Everyone verdim sorun gene çözülmedi. Çok daha güçlü bir makina fakat eskisinden daha yavaş çalışıyor. Eski server ı mumla arar olduk.

Teşekkürler.

Gönderildi : 28/12/2011 17:28

(@mehmetguzel)
Gönderiler: 116
Estimable Member

Herkese iyi çalışmalar

1. Antivirüs için  SQL Server Kurulu Sunucularda Antivirus Kurmak yazısındaki ayarlamaları yapmanızı öneririm.

2. Firewall ı kapatmanıza gerek yok SQL Server ın ilgili portlarını açmanız yeterli(default TCP/IP 1433 UDP 1434)

3. Kopyalama yavaş ise network ve storage üzerinde durmakta yarar var. Yanlış bir konfigürasyon olmasın?

Gönderildi : 29/12/2011 00:30

(@Anonim)

arkadaşlar benim anladığım bu sorun daha çözülemeyen bir sorun burada dediklerinizi yaptım başka yerlerde de söylenenleri yaptım ama bir türlü çözüm bulunamadı. benim ricam kuruculardan sitemde daha ileride olan arkadaşların özel bir çaba ilgi göstermeleridir.

benim yaptıklarım;

1-AV de gerekli izinleri verdim hatta devre dışı bıraktım

2-Port yönlendirmelerini yaptım.

3-Swich de port değiştirdim. Not:3Com 2 ad Gb port var serverlar buraya takılı.

4- forumlar da daha başka ne sölemişlerse denedim.

Bana öyle geliyorki bu sorun 2003 srv os ile 2008r2 os deki farktan yani iletim sistemi farkı bu ne donanım ne ağ ne antivirüs çünki bütün alt yapı aynıyken av aynıyken 2003 de normal çalışan program şimdi bu şekilde 15 dk da açılıyor LOGO 

Gönderildi : 20/03/2012 20:30

(@ufukh)
Gönderiler: 109
Estimable Member

Evet Arkadaşlar sıkıntınızı çok iyi anlıyor ve logo bayisi olarak neler çektiğinizi biliyorum. Sorun Logonun exe dosyalarınıda ağ üzerinden çalıştırmasından kaynaklanmaktadır. Çözümü ise yeni versiyonlara geçip 2.0 sonrasına geçiş yaptıktan sonra her terminale Logo klasörünü yükleyip kısayollarını terminal üzerindeki exelerden çalıştırmak sizin için sorunun çözümü olacaktır.

Gönderildi : 15/10/2012 19:44

Paylaş: