Forum

SQL Server - .Net -...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Server - .Net - Asp.Net nedir?

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,633 Görüntüleme
(@Onix_IE)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhabalar arkladaşlar..

Öncelikle soracağım soru bilenler için cok basit ve önemsiz bir soru gibi görünebilir tahmin ediyorum öyle de..

Lakin SQL Server - .Net - Asp.Net nedir ve farkları nedir yoksa herhangi biri diğerini kapsıyor mu?

Mesela Visual Studio.Net bunların neresin de?

Ve burası önemli.....

"DotNet biliyor musun/bilgin var mı?" diye soran birine "Evet" diyebilmek için hangi programları bilmem gerekli..

Örneğin elimde güzel eğitim verileri mevcut ve SQL Server olayını su gibi içsem yani öğrensem .Net'i biliyor olurmuyum?

Biraz uzun oldu sorularım ama verilecek cevaplar önemli benim için...

Şimdiden teşekkür ederim...

Gönderildi : 02/06/2010 05:28

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Microsoft SQL(Structured Query Language) SERVER : En çok kullanılan veritabanı (Veritabanı, düzenli veriler topluluğudur) sunucu yazılımıdır. SQL Server’ı kullanarak verilerinizi dilediğiniz şekilde yönetebilirsizin.
Microsoft SQL Server Enterprise Edition : En geniş SQL Server sürümüdür. 32 İşlemci deseteği ve 64Gb RAM desteği sağlamaktadır.
Microsoft SQL Server Standart Edition : Küçük ve orta ölçekli kuruluşlar için geliştirilmiş SQL sürümüdür. 32 Tb disk, 4 işlemci ve 2Gb RAM desteği sunar.
Microsoft SQL Server Personal Edition : SQL Server’ın bu sürümü sunucu yapılı işletim sistemleri dışında Windows 98, Windows XP ve Windows Vista gibi işletim sistemleri üzerinede kurulabilir. En fazla 5 kullanıcı erişimine destek verir.
Microsoft SQL Server Developer Edition : Sadece geliştiricilerin kullanımına olanak sağlayan bir lisansalama modeline sahip olan sürümdür. Enterprise Edition ile aynı özelliklere sahiptir.
Microsoft SQL Server Desktop Engine (MSDE) : Desktop Engine en basit SQL Server sürümüdür. İçerisinde diğer sürümlerde bulunan hizmetleri ve özellikleri barındırmaz. En fazla 25 kullanıcı erişimine destek verir.
Microsoft SQL Server Windows Compact Edition : Windows CE kullanan aygıtlar üzerine kurulabilen, en küçük ve basit veritabanı yönetim sistemidir. PDA ve Cep Telefonlarında çalışan uygulamalar için kullanılır.

ASP.Net :  Microsoft tarafından tasarlanan bir web
uygulama dilidir. Programcılar asp.net kullanarak dinamik web
siteleri, web uygulamaları ve XML web servisleri geliştirebilirler. Asp.net .Net platformunun bir parçasıdır ve asp
nin devamı olarak nitelendirilmektedir.  

.NET Framework: Microsoft tarafından geliştirilen, açık İnternet
protokolleri ve standartları üzerine kurulmuş komple bir uygulama
geliştirme platformudur. .NET Framework ile birlikte uygulamaların birbirleriyle ve geliştirildiği ortam göze alınmaksızın
dünyadaki tüm uygulamalarla iletişimi için kolayca Web Servisleri
oluşturulmasına imkan verilmiştir.

Visual Studio.NET: Visual Basic.NET, C++, C# dilleri ile
görsel olarak program geliştireceğinize olanak sağlayan bir programlama arabirimidir.

SQL Server' ı sizin tabir ettiğiniz şekilde su gibi öğrensenizde .net biliyor olmazsınız. Çünkü SQL Server yukarıdada bahsettiğim gibi bir veritabanıdır.Sİz Visual Basic.NET, C++, C#, Delphi v.s gibi yazılım dilleri ile SQL veri tabanını kullanarak yazılım geliştirebilirsiniz.

Gönderildi : 02/06/2010 11:28

(@Onix_IE)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim gerçekten faydalı oldu benim için..

Peki bende visual studio .net 2003 eğitimi var;

Diğer sürümleri ile yani örn: 2005 ile 2003 arasında kod olsun tasarım olsun bi fark varmı?

Bilgisayarımda 2005 kurulu yalnız 2003 eğitimi mevcut bende.. Bu şekilde benim için bir problem teşkil edermi?

Teşekkür ederim..

Gönderildi : 02/06/2010 23:29

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Çok büyük farklılık olmamasına rağmen tabiki biraz fark var aralarında. Ama şöyle anlatayım siz duvar ustasısınız ve duvar nasıl işlenir çok iyi biliyorsunuz. Bu durumda ha duvarları tuğla ile örmüşsünüz ha ytongla.

Gönderildi : 03/06/2010 01:23

Paylaş: