Forum

SBS 2003 R2 PRE. &#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SBS 2003 R2 PRE. üzerine sql 2000 enterprise kurulur mu ?

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
450 Görüntüleme
(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member
Konu başlatıcı

downgrade ile 2000 standart olur denmiş ama enterprise da durum nedir ?

yada söyle sorayım sql 2008 enterprise aldık bunu downgrade yaparak sql 2000 entprise olarak sbs2003 r2 makinaya kurabilir miyiz ?

Gönderildi : 13/04/2010 15:30

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam abi, SBS , SQL Enterprise ile çalışmıyor, Standart olabilir evt.

Gönderildi : 14/04/2010 02:34

(@eroldursun)
Famed Member
Konu başlatıcı

evet olmuyor denedim :((

peki standart ile enterprise arasındaki farklar açısından şunu sormak istiyorum ;

çok sayıda işlem yapılıyo standart bunu kaldırmıyo denebilir mi ? ortamda sql in kullandığı cpu anı olsun ama sql in kullandığı ram enterpise geçince 2 gb den daha fazla olacak bu durum performansı arttıracak mı gerçekten

performans açısından standart ile enterprise arasındaki fark oluşturan faktörler ne ? aşağıdaki farklar (enterprise üstünlükleri) performansı ne dercede etkiliyor ?

Hypervisor support

Dynamic address windows extensions memory management

Table and index partitioning

Parallel index operations

Parallel consistency checks (DBCC)

Database snapshots

Scalable shared databases

Indexed views

Enhanced read-ahead and scan

Gönderildi : 14/04/2010 10:19

(@eroldursun)
Famed Member
Konu başlatıcı

şimdi aklıma geldi bu akşam hakan beyi metrobüs istasyonun oralarda gördüm keşke selam verip sorsaydım :))

yok mu cevap ?

Gönderildi : 16/04/2010 01:54

(@cozumpark)

Selam, standart ile enterprise 'ı ben sürekli kullanıyorum, müşterilerimizde de kullanıyoruz, performans olarak çok abartılacak derecede fark yok. Developer edition kullanmayı deneyebilirsin ama, iyidir.

Gönderildi : 16/04/2010 02:16

(@eroldursun)
Famed Member
Konu başlatıcı

Alper cevabın çok düşündürücü geldi ....

özel otomasyonumuz kasıyor. (bu sırada diskte ramde cpu da tavan yapan bişi yok gayet normal ) var olan process lere bakmak için current activity girmye çalıştığımda bile requset time alıyorum bazen öyle oluyorki bu takılma sqlden milleti çıkararak hallediyoruz gunde 1-2 defa böle olmakla beraber bariz yavaşlıklar var .

yazılımcılarımız farklı yerlerde de bu tip sorunlar yaşamışlar ve enterprise geçince sorunu aştıklarını söylüyor.

ama ben özel bişi yaptıklarını sanmıyorum enterprise kurulunca. ilk aklıma gelen ram kapasitesinin ciddi artması geliyor.

deneme yapmak için ortam yok. server alıp kurup  aaa sorun buda değilmiş diyemem.

Gönderildi : 16/04/2010 02:38

(@cozumpark)

Selam, genelde şöyle bir durum olur, db veya log boyutu nedir? Burada database ve log dosyalarını shrink ederek deneyebilirsin performans arttırımını. RAM için bir şey söyleyemem, normal şartlarda zaten optimum 4 kullanılmalı ki bu bile bazen yeterli olmuyor. Bence kullanıcılar db ve logların şişmesine bağlı olarak bu tür problemlerle karşılaşıyorlar. Shrink için şunları yapabilirsin, Query Anaylzer 'ı açıp aşağıdaki komutu veriyorsun :

DBCC SHRINKFILE (LOGDOSYASI, 512) bu komut ile log dosyasını , DBCC SHRINKDATABASE (dbadı,512) bununla da dbyi shrink edebilirsin. Ayrıca bir ayrıntı; bu komutları koştururken, db sağ click properties, options, Recovery Model : Simple olmalı.

Gönderildi : 16/04/2010 02:54

Paylaş: