Forum

SQL server veri gir...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL server veri girerken ve sorgu alırken yavaşlığı

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
470 Görüntüleme
(@OrkunOK)
Gönderiler: 72
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selam arkadaşlar. Bizim uzun zamandan beri bir sorunumuz var. İşletmemizdeki sistem şu şekilde.

1 adet server 2003 standart  ve sql server 2000 kurulu normal domain kullanmıyoruz. direk servere bağlantı şeklinde.

sistemde Resepsiyon   3      Onbüro   2     g.müdür 1     muhasebe  5     satınalmacost   4    diğer 6    adet ve     el terminali olarak da 6 adet terminal client le servere bağlanıyoruz ve otel otomasyon programı kullanıyoruz.

Burdaki sorumuz zaman zaman Otel paket programımızdan veri işlerken bazen sıklıkla yani   sık girilen bir rezervesyon   fatura işleme vb.. gibi sık kullanılan işlemlerde bazen   datdan bir veri kontrol edeceği zaman 10 sn   bazen 30 sn donuyor sonra devam ediyor. Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir. Bu durum bütün sistemde mevcut.

Bunun Çözümü için neler önerebilirsniz.

Esasından bu günlerde

sql server winsmall premium 2008 64 bit almayı düşünüyoruz. Bu bize bir çare olur mu.

Bu sql serveri en güçlü hale nasıl getirebiliriz. Yardımlarınız bekliyorum. Teşekkürler.

Gönderildi : 31/03/2010 20:04

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Tüm terminallerde yaşanıyorsa bence öncelikle mevcut switch'lerinizi değiştirin. Gelen voltajların düzgünlüğünü test edin ve kablolarınızı CAT-6 ile değiştirin.

Switch olarak; paranız varsa Cisco alın, yoksa 3Com alın. Mutlaka gigabit olsunlar.

Hala sorun yaşarsanız (ya da zaten böyle bir yapınız varsa) o zaman düzgün bir storage edinin (SAS gibi) ve üzerine cluster yapısı ile sql server yapılandırması oluşturun.

Bakın bakalım hala yavaşlama oluyor mu [:D]

Gönderildi : 01/04/2010 17:16

(@OrkunOK)
Gönderiler: 72
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam ilginiz için Teşekkür ederim. Affınıza sığınarak bir kaç teknik soru daha sormak istiyorum. Tabi Amatör üzerinde bu konular hakkında bilgim var.

1- Gelen voltajların düzgünlüğünü nasıl test edebilirim. Ne gibi cihaz kullanılması gerekiyor. ve olması gereken değerler nedlerdir.

2- "Düzgün bir storage edinin (Sas gibi) ve üzerine cluster yapısı ile sql server yapılandırın" demişsiniz bunu nasıl yapabilirim. Storage nedir Cluster yapısı nedir kısaca bahsedebilirseniz sevinirim. Teşekkürler. Vaktinizi alıyorum ama kusura bakmayın.

Gönderildi : 05/05/2010 17:22

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

1- Voltajların düzgünlüğünü voltmetre ile ölçebilirsiniz. Nasıl yapıldığı hakkında bilginiz yoksa -beni de vicdan azabıyla başbaşa bırakmamak için- bir elektrikçiden destek alınız.

2-

Gönderildi : 05/05/2010 19:06

Paylaş: