Forum

Windows 7 ile SQL 2...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7 ile SQL 2008 uyumsuzluğu

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
675 Görüntüleme
(@kemalgultekin)
Gönderiler: 129
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Windows 7 (Ultimate) üzerine SQL 2008 Express i kuramıyorum. SP li SP siz hiçbiri kurulmuyor. SQL start edemiyor.

Microsoft sitesinden de bir sonuç alamadım, acaba SQL 2008 ile windows 7 şimdilik uyumsuz mu?

Gönderildi : 19/01/2010 02:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

böyle bir uyum sorunu yok - her ne kadar kurarken böyle bir uyarı çıkarsada sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

http://blogs.msdn.com/sqlexpress/archive/2009/05/14/installing-sql-server-express-on-windows-7-release-candidate.aspx

ama sorun yaşamayanda yok değil 

http://goneale.com/2009/05/24/cant-install-microsoft-sql-server-2008-management-studio-express/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2010 03:24

(@kemalgultekin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Kurulum yapıyor ancak sql start etmiyor. Değişik varyasyonlarda kurmayı denedim ama, olmadı.SQL Server başlamıyor.

Gönderildi : 19/01/2010 03:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Linkleri incelediniz mi ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2010 12:06

(@kemalgultekin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

1. link SQL Server 2008 için yazılmış, SQL Express için açıklama yok: SP yükleyin sadece diyor, ki SP li yüklüyorum zaten olmuyor

2. link: Managament Studio için yazılmış, ben daha o aşamaya gelemedim, SQL i kurarsam Managament i denerim.

başka önerileriniz varsa bekliyorum, teşekkürler.

Gönderildi : 20/01/2010 03:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ingilizce seviyenizi bilmiyorum ama birinci link tüm sql express sürümleri için bilginin yanında sql 2008 express içinde bilgi içeriyor ve eğer sp1 siz kurulum yapıyorsanız uyum sorunu ile ilgili bir pencere görürsünüz bunuda görmek istemiyorsanız sp1 li bir kurulum dosyası kullanın diyor...

Gönderildi : 21/01/2010 11:50

(@kemalgultekin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Aynen dediğiniz gibi; express için sp1 deneyin diyor... zaten sp1 le başlamıştık.

Ben başka anlam çıkaramadım.

Firewall kapatarak denedim, kuruldu, ancak administrator a login hakkı vermedi. onu da sa ile çözdük. tuhaf işler.

Gönderildi : 02/02/2010 17:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

geçmiş olsun.

Gönderildi : 02/02/2010 17:44

(@babylon81)
Gönderiler: 3
New Member

Hakan bey

ben bir fimada bilgi işlem görevlisi olarak çalışıyorum. Ofisimde yeni server 2008 kurulumu yapıldı. Bu server a bağlı 15 adet pc var. Bu pc lerin işletim sistemlerini windows 7 professional olarak yenileyeceğim. Kendi bilgisayarımda yeni lisanlı ürünü kurdum.

Benim size sorum şu windows 7 pro da Ağ kimliği bölümünden server ı bağlantı sağlamaya çalıyorum fakat ağ yolu bulunamadı diyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim. Bilgisayarcım Ultimate üzerinden ayarları yapmış fakat bunu ben nerden yapıldığını bilmiyorum. Bana yardımcı olursanız sevinrim.

İyi akşamlar

Gönderildi : 28/04/2010 23:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba

Server derken domain ortamı mı var yoksa workgroup mu ? bağlantıdan kastınız tam olarak nedir ? dosya ve yazıcı paylaşımı mı ?

Gönderildi : 29/04/2010 02:53

(@babylon81)
New Member

hakan bey,

Server 2008 kurulu büyük bir cihazımız var ve ağ kimliği bölümünde bu serverdaq adı geçen etki alanını yazarak XP lerde bağlantı kuruyorduk.

Şİmdi makinaların hepsine windows 7 pro kuracağım fakat her seferinde ağ yolu bulunamadı uyarısı çıkyor. Server türkçe belkide bu işletim sistemi tanımlanmamış olabilir fakat ben nerde olduğunuda bilmiyorum. Bu yüzden lisanslarımı kuramıyorum. Bilgisayarcım daha önce win 7 ultimate için bu ayarı pc üzerinden yaptı fakat ben bir türlü bağlayamadım. 

Gönderildi : 29/04/2010 16:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ağ kimliği bölümünde bu serverdaq adı geçen etki alanını yazarak XP
lerde bağlantı kuruyorduk = ben hala anlamadım yani türkçe işletim sistemi hiç kullanmıyorum o nedenle nereyi anlatıyorsunuz anlamıyorum . bağlantı diyorsunuz onuda anlamadım bana bağlantı derseniz 100 çeşit bağlantı anlarım ne bağlantısı kuruyorsunuz ; sql mi ? dosya ve yazıcı paylaşımı mı ? printer mı ? rdp mi ? 

Gönderildi : 29/04/2010 16:57

(@babylon81)
New Member

şimdi şöyle anlatayım ben. bilgisayarlarım server a bağlıyorum ve hepimiz aynı ormanın içinde tüm datalarımızı paylaşabiliyoruz. Bu bir WORKGROUP gibi değil server dan ayarlanarak verilen bir etki alanımız var. Ben lisansı kurdum (Win 7 Pro) şimdi kendi bilgisayarımda bu server a bağlanabilmek için etki alanını ve server da ki adım ve şifrem ile server a bağlanmam gerekiyor. Böylece ağ bağlantılarıma girdiğim zaman, server ormanının altında bulunan tüm bilgisayarları ve bunlara yüklü yazıcıları görebiliyorum. Ayrıca eğer yetkim var ise bu bilgisayarlardaki dataları da görmemi sağlayacak.

Sorun şu ki bunu XP de kolaylıkla yaparken windows 7 ürünümde "ağ yolu bulunamadı" uyarısı alıyorum. bunun ayarlarını nasıl yapmam gerekiyor.

Umarım sorunumu anlatabilmişimdir. [:(] 

Gönderildi : 29/04/2010 17:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

anladım şimdi ,

bir active directory domain yapınız var sizin ve bunlara join olmuş makineler.

sizin windows 7 makine domain demi peki ? eğer domainde ise ağ bağlantılarından değilde 

başlat - çalıştır 

\\makineismi   şeklinde bağlanmayı deneyin birde .. 

Gönderildi : 29/04/2010 23:35

Paylaş: