Forum

sql server cluster

Bildirimler
Hepsini Temizle

sql server cluster

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
392 Görüntüleme
(@ahmetor)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Son günlerde sql ve windows server clusterlar üzerinde araştırma yapıyorum.

Sql server failover cluster, sql server replication ve mirroring gibi yöntemleri deneyerek replikasyon ve cluster yaptım ancak size sormak istediğim soru şu.

Diyelim ki elimizde 5 adet sql server, SAN ve binlerce kullanıcının bağlandığı tek bir database(tek instance) var.

Sql serverlar kedi arasında load balancing yapsa(yada istekleri load balancer bir makine sql sunuculara iletse) ve cilent lardan gelen istekleri paylaşsalar ve 5 sunucuya da aynı anda veri yazılsa ve okunsa.. Yani 5 sunucuda da aynı database üzerinde işlem yapacak biri erişilemez olması durumunda diğer 4 sunucu çalışmaya devam edecek..

Bu senaryoyu çok araştırdım ama sonuç olarak bir çözüm bulamadım.

(Not: Mysql server; managment server ile beraber istenen sayıda data node ve application node ile cluster desteği sunuyor  http://dev.mysql.com/doc/refman/5.1/en/mysql-cluster-overview.html . Sql server da böyle bir özelliğin olabileceğini düşünüyorum)

Teşekkür ederim.. 

Gönderildi : 17/09/2009 20:41

(@ArdaTAN)
Gönderiler: 76
Estimable Member

SQL Mirroring işini görecektir aradığın bence bu. konu hakkında araştırmayı bunun üzerine yoğunlaştırırsan beklentini karşıladığını göreceksin.İster manuel tetiklersin çalışır ister failover cluster mantığında çalıştırırsın tek fark ekstra donanım maliyeti olur.

Gönderildi : 18/09/2009 04:45

(@ahmetor)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

merhaba,

Bildiğim kadarıyla mirror en fazla 3 (biri gözetleyici) node ile yapılıyor. Benim bahsettiğim yapıda 4-5 sunucu var..

Gönderildi : 18/09/2009 17:02

Paylaş: