Forum

SQL Server memory o...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Server memory optimizasyonu

16 Yazılar
12 Üyeler
0 Likes
1,140 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Sormak istediğim 4 gb  ve uzeri ram e  sahip sql sunucularda da boot ini ye / 3 gb  switch ini eklememiz  gerekmektemidir.

Server 2003 Enterprise R2 versiyon ve SQL 2005 standart yüklü.

Aslında  yaptığım araştırmalarda  / 3 gb  switch ini eklemenın  memory optimizasyonu ıcın gereklı oldugunu  gordum ancak / PAE switch ıni de kullanın dıe ibareler  gördüm ve  kafam karıştı emin  olmam  gerekıyor  o  yuzden sadece / 3gb  switch i yeterlımıdır  yoksa /3gb / PAE ikisini  beraber  mı  kullanmak gerekıyor.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 09/04/2008 15:36

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Bilindiği gibi  32 bit sistemler en fazla 4 GB ram (0x00000000 -0xFFFFFFFF aralığı) desteklerler.Eğer daha fazlasını kullanmak isterseniz 64 bit sisteme geçmelisiniz.Eğer siz 32 bit sistemde 4 GB hafızadan dahz fazlasını kullanmak isterseniz /PAE ekini kullanmalısınız.Yani 2^32 yerine böylece  2^36 oluyor.RAM desteği 4 GB 'den 64 GB çıkıyor. /3GB ekide  örnek olarak 4 GB ram sahipseniz normalde sistem 2 GB işlemler için diğer 2 GB ise programlar için rezerve eder.Eğer /3GB ekini kullanırsanız bu sefer  Windows Kernel 1 Gb kullanıp programlar 3 GB ram kullanacaktır.Fakat bu ayarlar 16 GB RAM kadar desteklenecektir.Eğer 32 GB RAM varsa bu sefer AWE desteğini kullanmalısınız.Bu seferde bu özelliği kullanmak için kullandığınız yazılımın bu özelliği desteklemesi gerekiyor.Örnek olarak ayarlar;

If your system has < 4 GB - use only /3GB

If your system has > 4 GB and < 16 GB - use /3GB + /PAE + AWE

If your system has > 16 GB - use /PAE + AWE

böyle yapılandırılır.Değişikliklerin etkin olabilmesi içinde makinaya yeniden başlatmanız gerekiyor.

kolay gelsin. 

Gönderildi : 09/04/2008 22:24

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Bilindiği gibi  32 bit sistemler en fazla 4 GB ram (0x00000000 -0xFFFFFFFF aralığı) desteklerler.Eğer daha fazlasını kullanmak isterseniz 64 bit sisteme geçmelisiniz.Eğer siz 32 bit sistemde 4 GB hafızadan dahz fazlasını kullanmak isterseniz /PAE ekini kullanmalısınız.Yani 2^32 yerine böylece  2^36 oluyor.RAM desteği 4 GB 'den 64 GB çıkıyor. /3GB ekide  örnek olarak 4 GB ram sahipseniz normalde sistem 2 GB işlemler için diğer 2 GB ise programlar için rezerve eder.Eğer /3GB ekini kullanırsanız bu sefer  Windows Kernel 1 Gb kullanıp programlar 3 GB ram kullanacaktır.Fakat bu ayarlar 16 GB RAM kadar desteklenecektir.Eğer 32 GB RAM varsa bu sefer AWE desteğini kullanmalısınız.Bu seferde bu özelliği kullanmak için kullandığınız yazılımın bu özelliği desteklemesi gerekiyor.Örnek olarak ayarlar;

böyle yapılandırılır.Değişikliklerin etkin olabilmesi içinde makinaya yeniden başlatmanız gerekiyor.

kolay gelsin. 

.

Kafamın karıştığı noktalar  vardı ozellıkle sadece /3GB switch ını  kullanmamamın  yeterlı  olup olmayacagı ile ilgili.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 10/04/2008 00:05

(@MehmetKASKAYA)
Gönderiler: 83
Estimable Member

edinilmiş tecrübeler yenilmiş kazıkların toplamıdır derler ya aynı durum başıma geldi ML 350 G5 serverima 10 Gb ram takıp 32bit enterprise 2003 server kurdum /pae switch vb swichlerle rami 10 gb gösterdik lakin sql 3.5 gb ta gelince server down oluyordu.Microsoft switchleri yanlış kullanıyorsun dedi Hp power supply ı değiştirdi az kaldı anakartı değiştiriyordu.64 bit enterprise server i kurdum ve 3 aydır non-stop calışıyor server ram 9.70 lerde calıştığı halde.

Mehmet KAŞKAYA

Gönderildi : 11/04/2008 02:23

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

MS'de bu yuzden tavsiye ediyor,4 gb üzeri sorunsuz bir iş akışı icin 64 bit şart

Gönderildi : 11/04/2008 04:07

(@murat-inciler)
Gönderiler: 126
Estimable Member

kolay gelsin. 

merhaba

yukarıda bahsi geçen ayarları nereden yapacağımızı anlatan bir yazı veya makaleyi nereden bulabiliriz acaba 🙂

teşekkürler..

Gönderildi : 19/01/2009 20:59

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Görüntü  özelliklerinden sistem dosyalarını  goster  kutucugunu  doldurun  ve işletim sistemi  tarafından  korunun öğeleri gizle onay  kutusunu  temızledıkten  sonra c:\  nin  altında  boot.ini  dosyasında  gereklı ayarları yapabılırsınız.

Teşekkürler.

Gönderildi : 20/01/2009 19:10

(@murat-inciler)
Estimable Member

Merhaba ;

Görüntü  özelliklerinden sistem dosyalarını  goster  kutucugunu  doldurun  ve işletim sistemi  tarafından  korunun öğeleri gizle onay  kutusunu  temızledıkten  sonra c:\  nin  altında  boot.ini  dosyasında  gereklı ayarları yapabılırsınız.

Teşekkürler.

Merhaba Cumhur bey,

boot.ini dosyasında ne gibi bir ayar yapmam gerekmekte? bir komutmu ekliyeceğim, başka bir işlem mi yapmam gerekmekte? Biraz daha açabilirseniz çok sevinirim

Teşekkürler...

Gönderildi : 21/01/2009 15:02

(@haticeakgul)
Gönderiler: 983
Noble Member

Sql server optimizasyon tekniklerini bu dökümde bulabilirsiniz.

Daha önce birçok kez benimde uyguladığım bir klavuz.

http://rapidshare.com/files/187021630/Sql_Server_-_Optimizasyon_Teknikleri.docx.html

http://www.4shared.com/file/81748592/305e346d/Sql_Server_-_Optimizasyon_Teknikleri.html

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 21/01/2009 15:14

(@murat-inciler)
Estimable Member

http://rapidshare.com/files/187021630/Sql_Server_-_Optimizasyon_Teknikleri.docx.html

http://www.4shared.com/file/81748592/305e346d/Sql_Server_-_Optimizasyon_Teknikleri.html

iyi çalışmalar.

Merhaba Hatice hn, iş yoğunluğumdan yeni fırsat bulabildim cevap yazabilmek için.

dökümanınız gerçekten çok yararlı SQL ile uğraşan herkes için temel bir eser :)) ben ayarları yaptım ve performans artışını gördüm. 6 yaşındaki bir cihazın bile nasıl bir performansa sahip olabileceğini anladım.

ilginize teşekkürler

Gönderildi : 27/01/2009 19:36

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

iyi çalışmalar.

merhaba linkler çalışmıyor site içerisine atar mısınız ?

Gönderildi : 19/05/2011 16:49

Erdem DEGIRMENCI
(@erdemdegirmenci)
Gönderiler: 49
Trusted Member

Elinde olanlar tekrar upload ederse bir yerlere bende indirip okumak istiyorum.

Gönderildi : 20/05/2011 13:27

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Doğru kaynak burası aslında:

SQL Server Optimizasyon teknikleri

http://www.cozumpark.com/files/folders/yuklemeler/entry75045.aspx

Bu arada belgenin orijinalini Elyo Ravuna hazırlamış olup belgenin orijinal dosya adı "Sunucu üzerinde SQL Server’a öncelik verilmesi"dir. Yazılma amacı da Nebim adlı yazılım şirketinin ürünü olan Winner programının daha sağlıklı çalışması olup SQL Server'ın ve işletim sisteminin önceki versiyonlarına hitabettiği için körü körüne bağlanılmamalı, sadece fikir edinme amaçlı kullanılmalıdır. Ayrıca bu optimizasyon tekniklerinin birçoğu zaten son sürüm işletim sistemleri ve sql sunucularla varsayılan ayar olarak gelmektedir.

_____________________________________________________________________________________

Optimizasyon konusu bir takım genel ayarlarla başarıya ulaşılabilecek bir konu olmayıp Turgay beyin index'ler hakkında oluşturmuş olduğu gibi dökümanlardaki teknikler incelenip mevcut yapıya uygun spesifik ayarlar yapılmalıdır. DMV ve DMF teknikleriyle yapı incelenmelidir. Asıl optimizasyon başarısı böyle sağlanır.

Yeni nesil SQL Server versiyonları ve işletim sistemleri için hazırlanmış olan bir webcast'i  http://media.ch9.ms/teched/na/2011/mp4/DBI402.mp4  adresinde izleyebilirsiniz.

Gönderildi : 20/05/2011 19:05

(@alialdemir)
Gönderiler: 31
Trusted Member

Merhabalar hocam ben denizde yeni yeni server optimizasyonuna başlıyorum kaynak ararken sizin dökümanları gördüm ama malesef dosyalar ölü tekrar update etme şansınız varmı.

Gönderildi : 16/05/2012 19:05

(@kuzeycan)
Gönderiler: 4
Active Member

linkleri yenileyebilecek olan var mı acaba ?

teşekkürler.

Gönderildi : 20/02/2019 21:38

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Vay be 10  yıl :))

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 20/02/2019 23:17

Paylaş: