Forum

XTM5 Statik ip Soru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

XTM5 Statik ip Sorunu

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
489 Görüntüleme
(@sefaarslan)
Gönderiler: 63
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Xtm5 cihazımız mevcut. Cihazın DHCP sini komple kapattığımız zaman herhangi bir mac adresine izin veremediğimiz için 1 ip aralığında bir DHCP kurduk. gerekli cihazların mac adreslerine ip tanımladık diğer cihazlar ise statik ip ile bağlanıyor. Fakat statik ip olan cihazlar sadece ağa bağlanabiliyor internete çıkamıyorlar. Yardımcı olabilecek olan varmı?

Gönderildi : 29/11/2015 17:19

(@fatihyegin)
Gönderiler: 342
Reputable Member

Merhabalar, 1 ip aralığında dhcp kurduk kısmı subneti 255.255.255.252 şeklinde bir şeymi verdiniz ? Yoksa Address Pool kısmından'mı yaptınız bu işlemi ?

Mac adresi rezervasyonu yaptığınız ip adresini bilgisayara verip vermediğinize, rezervasyon yaparken wireless adaptörü yada ethernet mac adreslerini karıştırmış olabilirsiniz.

Sorunu net anlamak için ekran görüntüleri paylaşarak aktarırsanız daha iyi bir yol izleyebiliriz.

Gönderildi : 29/11/2015 17:31

(@sefaarslan)
Gönderiler: 63
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet aralığı adress pool kısmından yaptık. Rezervasyonlarda hiçbir sıkıntı yok onlar otomatik olarak bağlanıyor fakan ethernet ile statik olarak bağlananlarda sorun yaşıyorum. Sıkıntı DNS ten kaynaklanıyormuş. PC lerdeki statik iplerde dns kısmına direk fiirewall ipsini yazmıştım ondan çıkamıyormuş ama xtm ye girilmiş olan dnsleri giriyorum busefer sınırlı bağlantı gösteriyor internete çıkış yok diyor ama bağlanıyor. 50 tane bilgisayarın tek tek dns iplerini değiştirmem gerekecek direk firewall ipsi ile çıkartmamın bir yolu yokmu? 

Gönderildi : 29/11/2015 18:02

(@fatihyegin)
Gönderiler: 342
Reputable Member

Merhabalar, İçeriden dışarıya çıkışta dns trafiği için bir kural yazdınız mı ?

Gönderildi : 29/11/2015 18:29

(@erdalorsavas)
Gönderiler: 140
Estimable Member

Evet aralığı adress pool kısmından yaptık. Rezervasyonlarda hiçbir sıkıntı yok onlar otomatik olarak bağlanıyor fakan ethernet ile statik olarak bağlananlarda sorun yaşıyorum. Sıkıntı DNS ten kaynaklanıyormuş. PC lerdeki statik iplerde dns kısmına direk fiirewall ipsini yazmıştım ondan çıkamıyormuş ama xtm ye girilmiş olan dnsleri giriyorum busefer sınırlı bağlantı gösteriyor internete çıkış yok diyor ama bağlanıyor. 50 tane bilgisayarın tek tek dns iplerini değiştirmem gerekecek direk firewall ipsi ile çıkartmamın bir yolu yokmu? 

Merhaba,

Eski versiyonlarda olan bir yöntem vardı, şu anda hala böyle mi bilmiyorum ama sanırım deneyebilirsiniz :

• Cihaza CLI ile bağlanılır.
  • Config yazılarak konfigürasyon moduna geçilir
  • ip dns forwarding enable yazılarak DNS forwarding açılır.
  • Eğer isterseniz; show ip dns ile durumunun enable olup olmadığını da görebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 30/11/2015 18:03

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Erdal hocam hala o şekilde yapılıyor, paslanmamışsın 🙂

Gönderildi : 01/12/2015 04:20

(@erdalorsavas)
Gönderiler: 140
Estimable Member

Erdal hocam hala o şekilde yapılıyor, paslanmamışsın 🙂

Estf Hocam, size yetişmeye çalışıyoruz 🙂