Forum

Watchguard Xtm510 I...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Watchguard Xtm510 Ip Veya Mac Adres bazlı Bandwitch limiti belirleme nasıl yapılır ?

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
408 Görüntüleme
(@MustafaGurkut)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Başka konunun devamında aşağıdaki soruyu sormuştum ama ya gözden kaçtı yada belki bilen bir arkadaşımız (sanmıyorum ama) çıkmadı. o yüzden bu sorumu yeni konu ile sormak istedim.

Öncelikle Cihazım Xtm 510 ve firmware'ı 11.5.2 olarak
kullanıyorum.

Policy'lerin içerisinde benim önceden
oluşturduğum http proxt ve https proxy var.  bu http proxy'i açınca Advance kısmında Traffic Managment
kısmı war ordan mı yapmamız gerekiyor ? eğer cevabınız evetse o kısımda
new'e tıklayınca çıkan bölümde kbps olarak değerler ve hangi interface
için oldugunu seçmemizi istiyor. Onları seçip yazınca ok ile kapatırken
farklı bir uyarı veriyor.

Diyelim ki ben yanlış yerden limit
koymaya çalışıyorum lütfen en baştan kısaca anlatabilirmisiniz ? Aslında
esas amacım okuldaki fazla download yapan kişileri belirleyip ya
ip'lerine yada Mac addresslerine limit koymak. Eğer mac olursa daha
rahat olur ama en kötü ihtimalde bunu ip ile yapmaya raıyım.

Şimdiden teşekkürler.. 

Mustafa Gürkut

Gönderildi : 22/03/2012 14:19

(@mehmet.demir52)
Gönderiler: 339
Reputable Member

Mustafa bey, yapmak istediğinizi policy bazlı download ve upload yaparak kısıtlama yapılabilir. Aynı zamanda Kps olarakda kısıtlama yapılabilmekte.

kolay gelsin

Gönderildi : 22/03/2012 14:36

(@MustafaGurkut)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba,

Mehmet bey, öncelikle cevabınız için teşekkürler.. Firewall'ın bu tür özellikleri oldugunu biliyorum fakat esas sorunum bunun tam olarak nerden yapıldıgını bilemiyorum. yani hangi bölümden nasıl yapıldıgı konusunda ipuçlarına ihtiyacım var.

Teşekkürler

Mustafa GÜRKUT

Gönderildi : 26/03/2012 16:13

(@mehmet.demir52)
Reputable Member

merhaba, mustafa  bey cihaza bağlanın policy manager gelin policy üzerinde çift tıklayın advandec menüsünden istediğin limit veya QoS yapabilirsiniz

kolay gelsi

Gönderildi : 28/03/2012 18:22

(@MustafaGurkut)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Demiş olduğunuz şekilde yaptığımda alttaki ekran çıkıyor. Sanırım doğru yoldayım ama bu kısım bana sorun yaratırmı ? bir de ben 1024 yazdım bu her ip için 1 mbit sınırım belirler. değil mi ?

Teşekkürler.. 

Gönderildi : 30/03/2012 15:50

(@mehmet.demir52)
Reputable Member

Merhaba, genel olarak buradan olması gerekiyor. bazı modellerde veya versiyonlarda fark ediyor ama söylemiş olduğunuz yerden yapılabilir

kolay gelsin

Gönderildi : 01/04/2012 01:39

(@edipdemir)
Gönderiler: 80
Estimable Member

Mustafa Bey Edit traffic management action kısmında hem Trusted hem external sınırlama yapmalısınız 2 interface ekleyeceksiniz.Bu sınırlama policy managerde tanımladığınız kural için geçerlidir. Her kural için ayrı ayrı tanımlamalar yapabilirsiniz. Ayrıca policy ekranında üst tablarda Network/configuration kısmını açın burada interfacelerinize girip Advanced kısmına girin burada Traffic management bölümü var (Outgoing interface Bandwith) burada Bağlantı hızınızı ayarlayın mesela iş yeri bağlantınız 20 mb ise 20 mpbs yazın. bütün interfacelerinizi bu şekilde ayarladıktan sonra sınırlamanız sağlıklı şekilde çalısacaktır.

Gönderildi : 02/04/2012 13:51

Paylaş: