Forum

L3 vlan Hk

Bildirimler
Hepsini Temizle

L3 vlan Hk

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
757 Görüntüleme
(@NarmenMENKUC)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

L3 sw tarafında vlan yapılanması yaptık ,SonicWall tarafında Routing yazarak Vlan lara ulaştırmak istiyorum fakat 

http://www.mustafaakcin.com/sonicwall-backbone-arkasindaki-vlan-network-lere-erisim-routingi/

ayarlarını yaptık fakat bb vlanları ping yapılamıyor ve internet cıkışı olmamaktadır.

Bu konu 4 yıl önce Narmen MENKUC tarafından düzenlendi

Gönderildi : 14/02/2020 14:23

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Gönderen: @NarmenMENKUC

Merhaba ,

L3 sw tarafında vlan yapılanması yaptık ,SonicWall tarafında Routing yazarak Vlan lara ulaştırmak istiyorum fakat 

http://www.mustafaakcin.com/sonicwall-backbone-arkasindaki-vlan-network-lere-erisim-routingi/

ayarlarını yaptık fakat bb vlanları ping yapılamıyor ve internet cıkışı olmamaktadır.

Selamlar @NarmenMENKUC

Oldukça  eski  bir forum kullanıcısı olduğunuzu görüyorum ancak bu tarz bir  soruyla  çok  sağlıklı cevaplar  almanız  mümkün olmayacaktır.

* L3 backbone  olarak hangi  marka  model sw  kullanıyorsunuz.

* L3 sw üzerinde  yaptığınız  konfigurasyonu paylaşmalısınız.

* Firewall tarafında  yaptığınız  konfigurasyonu paylaşmalısınız.

* Networkunuzun  genel  topolojisi  hakkında  bilgi  basit  bir  çizim olur ise  çok  daha  sağlıklı  olur 

L3   sw  üzerinde  vlan yapılandırmasını  yaptığınızda clientlara  gw  olarak  vlan  interface ip  adresleri atandığında  clientlar  birbirleri ile  zaten  haberleşir ( Sw üzerinde  yazılan acl  ile  bu  erişimler  ayarlanabilir  ancak firewall üzerinde yönetimi daha  kolay  olduğu için  genelde  firewall üzerinde  sonlandırılır  ancak bu  topolojide  vlanlar  arası butun  trafik firewall üzerinden  döneceği için  network kullanıcı  sayınız  fazla  ise doğru planlanması  çok  önemlidir)

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 15/02/2020 01:05

(@mustafaakcin)
Gönderiler: 218
Reputable Member

Merhaba,

client’ların gateway’i nedir ? Switch config’i düzgün yapılandırıldıysa makalede anlatılanları yapmak yeterlidir. Ayrıca Sonicwall arayüzünden system-diagnostic’e gelip omurga ip adresine Ping atabiliyor musunuz ? 

Gönderildi : 15/02/2020 19:41

Paylaş: