Forum

Sharepoint foundati...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sharepoint foundationve sql server lisanslama

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
513 Görüntüleme
(@kadirakbaba)
Gönderiler: 895
Noble Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar selam,

Microsoft partnerlerinden biri microsoftun yönlendirmesiyle Az önce Lisanslama envanterini istediler hazır olduğu için de hemen gönderdim.

Yapımızda da 2 adet server var. 1 tanesinin üzeridne Windows 2008 foundation ve üzerinde Sharepoint Foundation 2010 diğer serverda ise Windows 2008 Standart AD üzerinde Sql 2008 standart var. 

Firma der ki Sql server kullandığınız için kullanıcılar için de sql cal lisansı almanız gerekiyor diyor. 

Benim bildiğim kadarı ile bu lisanslama sharepoint foundation olduğu için sql cal lisansına gerek yok. 

Ben mi yanlış biliyorum. Sql cal lisansı almalı mıyım?

Gönderildi : 04/04/2016 17:06

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

SP Foundation için gerek yok ama siz SQL Serverı muhtemel Enterprise kullanıyorsunuz ve SQL server Core bazında lisanslanıyor. Yani Foundation SP kullanmanız SQL lisansını law etmez mecburen call lisansı almalısınız.

saygılar

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 04/04/2016 19:40

(@kadirakbaba)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bilgi için çok teşekkür ederim. 

Enterprise kullanıyor derken tam olarak ne demek istediniz o kısmı anlayamadım. 

Peki sizin dediğiniz gibi varsayarsak Ortamımda windows 2008 foundation server var. 15 user destekli yine de bu lisanslı hiçe sayarak 15 adet sql cal lisansımı  almak gerek yoksa bu ihtiyacı karşılıyor mu? 

Gönderildi : 05/04/2016 02:46

(@kadirakbaba)
Noble Member
Konu başlatıcı

Microsoft ile görüşmemde eğer sql core lisansı ise sql cal lisansı almanıza gerek yok dediler.

Open lisansımda sql server 2008 R2 yazıyor. Diğer sorumda  @@versions ile bulabileceğimi söylemişssiniz ama orada core olup olmadığı yazmıyor.Core olup olmadığını nasıl bulabilirim.

Gönderildi : 05/04/2016 02:48

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

Merhaba dogrudur. Cekırdek bazlı lısanslama yaparsanız sorun olmaz . Enterprise dan kasım sharepoint server için iki adet lisans mevcut Standart ve enterprise lisans adı olarak bahsetmıştim. ayrıca SQL server için

https://support.microsoft.com/en-us/kb/321185 makalesını ıncelemenızı tavsıye ederım aradıgınız tum scrıptlere umarım ulasabıleceksınız . Derinlemesine versiyonu nasıl elde edeceğiniz makalede anlatılmaktadır.

saygılarımla

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 14/04/2016 02:54

Paylaş: