Forum

Sharepoint Üze...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sharepoint Üzerinden SQL Veri Tabanına Veri Aktarma

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
628 Görüntüleme
(@EnesArslan)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Forumda genellikle SQL veri tabanından SharePoint yada InfoPath içerisine veri çekmek ile ilgili konular mevcut. Ancak InfoPath ile hazırlanmış olan bir form içerisinde girilen verilerin SQL veri tabanına aktarımı ile ilgili bir konuya rastlayamadım. InfoPath ile tasarlamış olduğum bir form aracılığı ile form üzerinden girmiş olduğum bir veya bir kaç alandaki verilerin belirlemiş olduğum SQL veri tabanındaki belirli bir tabloya INSERT yada UPDATE işlemleri yapmak istiyorum. Konu hakkında yönlendirebileceğiniz makale yada önerebileceğiniz bir yöntem var mıdır?

Saygılarımla.

Gönderildi : 27/01/2015 13:00

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

Neden herhangi bir SQL üzerinde yapmak istiyorsunuz  ? ayni özellikte bir liste oluşturun ve SP üzerinde tutun. yani tam olarak amacınız nedir ?

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 27/01/2015 13:08

(@EnesArslan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Nedeni veri tabanım ile muhasebe programım entegrelidir örnek veriyorum muhasebe programına personelin izin kaydının işlenmesi gerekli ben iki iş yaptıracağıma shrapeoint üzerinden izin talebi girsin ve onaylandığında hem kendi listesine hemde veritabanında ilgili tabloya kayıt atmasını sağlamam gerek.

Gönderildi : 27/01/2015 15:26

(@serkankonak)
Gönderiler: 1339
Noble Member

Bu tür veri işlemleri ilgili ERP veya muhasebe programlarının business connector leri aracılığı ile web servisler üzerinden yapılmalıdır. Bir ticari uygulamanın veri tablolarına veri atmak verinin işleneceği manasına gelmez. Ticari uygulamanın record id gibi kriterleri oluşmaz ise uygulama üzerinde bu veriler okunmayacaktır.

Gönderildi : 28/01/2015 13:29

(@EnesArslan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İlgileriniz için teşekkür ederim. Şöyle bir yöntem uygulamaya
çalıştım. Öncelikle bir dış liste oluşturarak veri tabanını SharePoint
içerisine çağırdım oluşturmuş olduğum dış listeyi açtığımda karşıma
istediğim veriler geldi. Daha sonra oluşturmuş olduğum formda CARI_KOD
ve ACIKLAMA diye iki alan var. CARI_KOD alanına "1111" yazdım ve
ACIKLAMA alanına "TEST" yazdım ve kaydettim. Daha önceden Designer
tarafında şu kuralı oluşturmuştum:

Eğer Current Item:ACIKLAMA  eşittir TEST ise

"Dış
liste" içindeki öğeyi sil. "Dış liste" Chose List Item dan dış listemi
seçtim ve Field kısmında CARI_KOD alanını seçtim ardından altındaki
Value kısmında Current Item: CARI_KOD alanını seçtim. Yani dış
listemdeki CARI_KOD ile formdaki oluşan kaydın CARI_KOD alanı eşit olan
kaydı silmek istedim.

Bu işe akışı oluşurken şöyle bir hata aldım

Hata   Sistem Hesabı   İş akışı, liste öğesini silemedi. Listenin varolduğundan ve kullanıcının listeden öğe silme izni olduğundan emin olun.

Aslında bu hatayı çözebilirsem belki işime yaracak kısmı hallemiş olabilirim.

Normalde SharePoint üzerinden dış listemi açıp veri tabanından gelen bir kaydı manuel olarak  Öğeyi Sil dediğimde kayıt siliniyor ancak bunu iş akışında yaptıramadım.

Dış liste için oluşturduğum veri kaynağı UDCX dosyamı oluştururken ReadWrite olarak göndermiştim ve Designerda Data Source oluştururkende INSERT, UPDATE, DELETE tüm hepsi ile oluşturmuştum.

İzlediğim yol doğru mudur? 

Gönderildi : 28/01/2015 19:45

(@HakanSurmeli)
Gönderiler: 68
Estimable Member

Bir gün patlayacağını biliyordum.

Gönderildi : 06/04/2015 16:00

(@serkankonak)
Noble Member

Hakan kardeşim Enes' in sorusuna cevabın varsa yaz:)

Gönderildi : 06/04/2015 19:30

(@serkankonak)
Noble Member

Şöyle sorun tespiti yapalım; Dış listedeki veri çağrılana kadar aslen yoktur. İş akışı da bu yüzden veriyi göremiyor. Normal sorgu yapıldığında workflow da böyle bir sorun oluşmuyor yani okuma işlemini dış listede gerçekleştirebiliyor. Silme işlemini gerçekleştirmek için önerim, WEB SERVICE yapısı kurman ve metodlar yardımı ile bunu sağlaman en doğrusu ve sağlıklısı olur. Tanıdığım kadarı ile bunu zaten yapabilecek bilgin de var. Web serivisinde dikkat etmen en önemli şey dış ticari sistemin business yapısına sadık kalmak.

Gönderildi : 06/04/2015 19:34

Paylaş: