Forum

Resim Kitaplıkları

Bildirimler
Hepsini Temizle

Resim Kitaplıkları

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
530 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

wss3'de site eylemlerinden oluşturduğumuz resim kitaplığıyla ilgili olarak;

ana sayfaya web bölümü diye eklediğim resim kitaplığıyla hızlı başlangıçtan tıklayıp'da görünen resim kitaplığında düzenleyemediğim bir sorun var.

Hızlı başlattan tıkladığım resim kitaplığının üst bilgisinde ;

görünüm tüm resimler kısmı çıkmasına rağmen ana sayfaya web bölümü olarak eklediğimiz resim kitaplığında bu alan çıkmamakta.

sharepoint designer2007'de düzen değiştiri tıkladığımda, liste görünümü seçenekleri çıkmakta

burada üstbilgi ve alt bilgi seçeneklerinden sadece toplamlar satırını göster işaretlenebiliyor.

diğer alanlar;

görünüm üst bilgisini göster

sütun üstbilgileride sıralamayı etkinleştir.

sütun özeti satırını göster

seçenekleri pasif değiştiremiyorum???? bu seçenekleri nasıl aktif hale getirip,ana sayfaya web bölümü olarak eklediğim resim kitaplıklarının üstünde görünüm üst bilgisini gösterebilirim??

Not: administrator olarak açıyorum bu arada..yani yetkilerim var aslında.

Gönderildi : 03/02/2010 16:35

(@evrenayan)
Gönderiler: 33
Eminent Member

Merhaba, yanlış anlamamış olmayı umarak;

Zannediyorum resim kitaplığını aynı zamanda sitenizde yer alan bir sayfaya web bölümü olarak eklemeye çalışıyorsunuz ve orjinal resim kitaplığında yer alan "görünüm değiştirme" açılır menüsünün görünmesini de istiyorsunuz.

Bu işlem için eklediğiniz web bölümünün "Paylaşılan Web Bölümünü Değiştir" kısmına tıklayarak araç kutusunu açmanız ve  toolbar seçeneklerinden "Full Tollbar" ı seçmelisiniz. Varsayılan olarak "Özet Görünüm" seçili geliyordur muhtemelen. Bu şekilde görünüm değiştirme açılır menüsünün yanısıra Yeni, Eylemler gibi butonlarda görünecektir elbette.

Sharepoint Designer tarafında da ilgili web bölümü için bu işlem yapılabilir ama biraz daha zorlu olacaktır. 

Gönderildi : 03/02/2010 18:53

(@Anonim)
Konu başlatıcı

yok doğru anlamışsınız evren bey

yalnız bu işlemleri yaptıktan sonra bende o görünüm değiştirme kısmı çıkmıyor

yani özet araç çubuğu değilde tüm araç çubuğunda bunu denedim ve web bölümü olarak bu alanı ana sayfaya eklediğimde normal hızlı başlattaki gibi görünüm üst bilgisi çıkmıyor???

bunu sharepoint designer 2007'de de açmaya çalıştım olmadı,

başka bir yerdenmi açılıyor acaba bu kısım??

lütfen yardım.

Gönderildi : 03/02/2010 23:59

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Evren Bey bu arada cevabınız için teşekkür ederim.

Yalnız sorun hala çözülemedi? yok mu bilebilecek ?

Gönderildi : 04/02/2010 11:33

(@emrebalci)
Gönderiler: 367
Reputable Member

Merhaba,

Aslında Evren Bey'in anlattığı şey doğru gibi gözüküyor. Birde yetkileri kontrol edin.

İyi Çalışmalar

Emre BALCI 

Gönderildi : 04/02/2010 13:56

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba Emre Bey,

İzinler konusunda şöyle açıklama yapayım ;

Alt siteleri okuyup silebiliyorum, düzenleme işlemleri yapabiliyorum, izin düzeyleri ekleyip silebiliyorum gibi izinlere sahibim.

yani yetki kontrolü olarak SANIRIM(yani daha farklı bir üst yetki varmı emin değilim) tüm haklara sahibim.

Ancak bu olayı yapamıyorum.

İçinizde bunu deneyen var mı ? acaba ?

yani olay aslında şöyle oluyor bildiğiniz üzerine tekrar edeyim (Yanlış anlaşılmasın Büyük Harfle Yazdıklarım Daha fazla dikkat çekmek içindir sadece.)

1- site eylemlerinden "oluşturma" seçeneğine tıklıyorum.

2- Kitaplıklardan "Resim Kitaplığı" na tıklıyorum.

3- Çıkan formda adını giriyorum örneğin "projeler"  açıklama alanına "proje resimlerini burada bulabilirsiniz." yazıyorum.

"bu resim kitaplığı hızlı başlar çubuğunda görüntülensin mi?" seçeneğini "evet" diye işaret ediyorum.

"bu resim kitaplığı listesindeki bir dosyayı her düzenlemenizde yeni bir sürüm oluşturulsun mu?" seçeneğini "hayır" şekliyle aynen bırakıyorum.

4- "oluştur" butonuna tıklıyorum. (oluştur dedikten sonra burada sharepoint otomatik resim kitaplığını oluşturuyor ve direk beni oluşturduğum resim kitaplığına yönlendiriyor. BU ALANDA DEDİĞİM SAĞ ÜST KÖŞEDEKİ  "GÖRÜNÜM:TÜM RESİMLER" ALANI GÖRÜNMEKTE. Burada "giriş" butonuna tıklayarak ana sayfaya geçiş yapıyorum.

5- site eylemlerinden "sayfa düzenle"ye tıklıyorum

6- çıkan web bölümü bölgelerinden(sağ veya sol) herhangi birindeki "web bölümü ekle" butonuna tıklıyorum.

7- çıkan  "web bölümü ekle" -web sayfası iletişim kurusundaki listeler ve kitaplar kısmından az önce oluşturduğum  "Projeler"nı işaretleyip "ekle" butonuna tıklıyorum (burada sharepoint bana istediğim web bölümünü gösterdiğim webbölgesine ekliyor)

8- "projeler" web bölümünen sağ üstünde bulunan düzenleye tıklayıp  "PAYLAŞILAN WEB BÖLÜMÜNÜ DEĞİŞTİR" seçeneğini işaretliyorum.

9- Sağda çıkan düzenleme menüsündeki "Araç çubuğu türü" alanında seçili gelen "özet araç çubuğu" kısmını "Tüm Araç Çubuğu" ile değiştirip.

Tamam diyorum. üstteki  "Düzenleme Modundan Çık" butonuna tıklayarak düzenleme modundan çıkıyorum.

10- İŞTE BURADA OLAY KOPUYOR NORMALDE GÖRÜNEN GÖRÜNÜM:TÜMRESİMLER ÜST BİLGİSİ WEB BÖLÜMÜ OLARAK EKLENDİĞİ İÇİN GÖRÜNMÜYOR.

İşte burayı düzeltmeye çalışıyorum ama hangi menüye girdiysem olmadı. share pointt designerda da olmadı.

acaba bunu deneyebilirmisiniz sizde çıkacak mı?

Gönderildi : 04/02/2010 17:15

(@evrenayan)
Gönderiler: 33
Eminent Member

Merhaba,

Haklısınız aslında web part olarak eklendiğinde gelmiyor view selection dropdown menüsü. Bu sadece resim kütüphanesi için değil diğer kütüphaneler için de geçerli. Bu sorunun iki sebebi olabilir :

- Aynı sayfa içerisinde başka kütüphane veya listelere ait özet web partlarında yer alıyor olması.  İki list/library webpart aynı sayfada olduğunda birinde view selectorun görülmesi diğerinde görülmemesi problemi yaşanabiliyor. Şayet bu sorunu yaşıyorsanız pek fazla bir seçeneğiniz yok gibi görünüyor. İki web parttan birini görüntüleyecek veya birini view selector olmadan görüntüleyeceksiniz. Bkz.  http://www.sharepointology.com/setup/dropdown-to-change-the-view-disappeared/

- Sharepoint Designer ile orjinal web partın üzerinde oynamalar yapılmış olması. Bu durumda ise Sharepoint Designer'da ilgili web part üzerinde sağ tıklayıp XSLT Data View'e çevirmeniz ve XSLT datası içerisinde yer almıyorsa "SharePoint:ViewSelectorMenu" kontrolünü sayfaya eklemeniz gerekmekte.

Gönderildi : 05/02/2010 03:25

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Geç cevap verdiğim için çok özür dilerim.

Cevabınızı okudum ancak uygulayacak zamanım olmadı..

Gecenin bir yarısı, mesajımı okuyup cevap yazdığınız için Evren Bey size gerçekten çok çok teşekkür ederim.

Uygulama yapıp geri dönüşleri bildireceğim...

Gönderildi : 05/02/2010 20:44

Paylaş: