Forum

share point server ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

share point server database

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
338 Görüntüleme
(@system.gokan)
Gönderiler: 373
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba MOSS2007 database (kurulumu için) ihtyaç var mıdır.?  Database kullanmadan nasıl kurulabilir yada kurulmalıdr. Bİlgilendirirseniz çok iyi olur.

Saygılarımla...

Gönderildi : 15/10/2009 21:58

(@cenkbalci)
Gönderiler: 72
Trusted Member

Merhaba,

MOSS 2007 için sql 2005 veya 2008 kurulumu zorunludur.Ben size özellikle sql 2008+sp1  kullanmanızı öneririm.

kolay gelsin.

Gönderildi : 15/10/2009 23:18

(@system.gokan)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Evet !... Bende sizin gibi düşünüyorum. Ancak MSSQL server lisans pahalı olduğu için microsofft Türkiye aradım sormak için ve verilen cvp gerek olmadıydı. Kurulum test denenmelerimde ise her halukarda database istediğini gördüm. Peki şöyle yapalım express edition ile (Mssql.) kursak ortalma çok fazla sayıda kişi yoğun bir şekilde  kullansa o zaman sonu ne olur database şişmesi MOSS2k7 stop olamsı gibi bir şey söz konusu olurmu.

Saygılarımla...

Gönderildi : 16/10/2009 01:43

(@cenkbalci)
Gönderiler: 72
Trusted Member

Merhaba,

Açıkçası bu tip bir kurulumu denemedim,ama dediğim gibi bence ideal olandan şaşmayalım derim.

kolay gelsin.

Gönderildi : 16/10/2009 11:21

(@BatuhanCetin)
Gönderiler: 113
Estimable Member

Merhaba,

SQL 2005 Express Edition ile lab ortamında denemeler yapmıştım. Yoğun kullanımdan kastınız ne kadar bir yoğunluk? Mesela 100 kullanıcınız vardır, işleri olduğunda günün değişik saatlerinde bir döküman açıyor, indiriyor veya yüklüyordur, ama aynı anda portalınıza erişen kişi sayısı 100 değildir. Bir de 1000 kullanıcınız vardır, bunlar her dakika rapor oluşturup güncelliyorlardır, aynı anda çok fazla kullanıcı bağlanıyordur. Portala upload edilen dökümanların yaklaşık boyutları nelerdir? Normal office dosyaları mı yoksa resim veya cad gibi daha büyük boyutlu dosyalar mı?

SQL 2005 Express Edition, makineniz ne kadar kuvvetli olursa olsun en fazla 1 adet CPU ve 1 GB RAM destekler. Veritabanı boyut sınırı da 4 GB tır. Bu kısıtlamalar sebebiyle yukarıda sorduğum temel sayılabilecek soruları ve ortamınıza göre planlamanızı iyi yapmanız gerekmektedir. Burada çok fazla kullanıcının veritabanını aynı anda zorlaması CPU ve RAM açısından sorun yaratabilecektir. Bu durumlarda veritabanı tutarlılığını kaybedebilir.

Bu kısıtlama1lar dışında MOSS 2007 single server üzerinde SQL Express ile çalışır mı diye sorarsanız, evet çalışır 😉

Kolay gelsin.

Gönderildi : 16/10/2009 13:44

(@emrebalci)
Gönderiler: 367
Reputable Member

Merhaba,

SQL Server Express Edition kurabilirsiniz. Maximum 4 gb data alır. Performansta kullanıcı sayınız aşırı yüksek olmadığı takdirde sıkıntı yaşamassınız. Ama tavsiyem tabi SQL Server Standart kullanmanızi  

Gönderildi : 16/10/2009 16:57

(@system.gokan)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba aşırı yüksek dediğmiz kullanıcı sayısı nedir peki ? Ortalama 100 - 150 kullanıcıdan bahsedersek nasıl bir yöntem izlenmeli.

Gönderildi : 16/10/2009 23:15

(@emrebalci)
Gönderiler: 367
Reputable Member

Merhaba,

100 - 150 kullanıcılı bir firma kobi değildir. Bence SQL Server Standart almanız gerekiyor. Bu kadarını kaldırmayabilir. 

İyi çalışmalar

Emre BALCI 

Gönderildi : 17/10/2009 02:12

Paylaş: