Forum

Ağ ve sistem uzmanı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ağ ve sistem uzmanı olmak istiyorum

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,847 Görüntüleme
(@ertugruldelibal)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ben Ertuğrul,

Kendim uzun zamandan beri BT sektöründe çalışma hayatım oldu en son Vatan bilgisayarda çalıştım, fakat hep yapmak istediğim ve kendimi geliştirmek istediğim bir alan var buda Ağ ve Sistem uzmanlığıdır, yani kendim büyük bir firmada ağ ve sistemin yöneticisi olarak ve kontrolcüsü olarak çalışmak istediğimden bu alan için çalışıyyorum kendi çabalarımla, şimdiye kadar evimde vmware ve virtualbox kullandım bu 2 yapı üzerinde server işletim sistemleri windows tabanlı ardından windows ve linux tabanlı işletim sistemleri kurup denemeler yaptım fakat herhangibir ön bilgim olmadığındna  öğrenmem yavaş ilerliyor ,şu anda işlletim sistemi kurulumu %90 yaparken server sistemlerde config yapamıyorum en son domaine alma domaindne çıkarma ve dcpromo kurma yapabildim kendimi gerçekten bu alanda geliştirmek benim için bir hayaldi,siz bilen arkadaşlarımızdan bana kendimi nasıl geliştireceğim neler yapmam gerekir yardımcı olmak isteyenler varsa çok sevinirim

İyi çalışmalar  🙂 

Gönderildi : 22/12/2013 19:46

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Bu işe hiç girme 40 yasında iken ne iş yapacaksın

Gönderildi : 22/12/2013 20:58

(@ertugruldelibal)
Active Member
Konu başlatıcı

biraz açarmısınız mesela  ne olabilir

Gönderildi : 22/12/2013 21:16

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Sistem ve ağ yöneticisi olmak üstelik de büyük bir firmada istiyorsan öncelikle 4 yıllık bir üniversite bitirmen ve iyi bir yabancı dil bilmem gerekiyor. Hatta artık daha da ileri bir nokta bilgisayar, yazılım, iletişim gibi ilgili üniversitelerden mezuniyet isteniyor. Eskisi gibi talep fazla personel az değil artık tam tersine personel fazla talep az. Teknoloji geliştikçe, bulut gibi teknolojiler devreler girdikçe talep edilen personel sayısı daha da azalıyor.

Gönderildi : 22/12/2013 23:10

(@ertugruldelibal)
Active Member
Konu başlatıcı

Sistem ve ağ yöneticisi olmak üstelik de büyük bir firmada istiyorsan öncelikle 4 yıllık bir üniversite bitirmen ve iyi bir yabancı dil bilmem gerekiyor. Hatta artık daha da ileri bir nokta bilgisayar, yazılım, iletişim gibi ilgili üniversitelerden mezuniyet isteniyor. Eskisi gibi talep fazla personel az değil artık tam tersine personel fazla talep az. Teknoloji geliştikçe, bulut gibi teknolojiler devreler girdikçe talep edilen personel sayısı daha da azalıyor.
.    Peki uğur bey öncelikşe teşekkür ederim aydınlatmanız için şimdi  öneriniz sizce nedir yani size karşı düşüncem bu sektörde bilgi sahini olduğunuz siZce IT sektörünce genç beyinler neye yönelmeli.        Teşekkürler

Gönderildi : 23/12/2013 02:23

(@ertugruldelibal)
Active Member
Konu başlatıcı

Uğur bey, 

benim özgeçmişim aşağıda ki linktedir 

benibil.blogspot.com 

Gönderildi : 23/12/2013 02:25

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Öncelikle iyi bir İngilizce, temel konuları (sistem ve network gibi) öğrendikten sonra daha belirgin konulardan (bulut, system center, sharepoint) birini seçip o konuda uzmanlaşmak. 

Gönderildi : 23/12/2013 12:13

(@ertugruldelibal)
Active Member
Konu başlatıcı

Peki Okan Bey,

İleride uzun vadede iş getirisi olan ve yine uzun dönemde ciddi nakit kazandıracak bir alan desem IT sektöründe size ne dersiniz ? 

Gönderildi : 24/12/2013 23:48

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

her sektorde işini iyi yapan iyi kazanır

doktorunda , mimarında mühendisinde az kazananı da çok kazananı da vardır

aradan sıyrılıp farklı projeler ile ortaya cıkıp kaliteli işler yapanlar her sektorde iyi kazanabilir.

Gönderildi : 24/12/2013 23:51

(@ertugruldelibal)
Active Member
Konu başlatıcı

Sizce Vasvi Bey,

IT sektörü Türkiye'de seçimi yapılacak bir sektör mü öğrenci ve çalışanlar için , misal bir öğrenci ünüversite tercihini ileriye ve kariyerine dönük düşünmeli bu konuda ne dersiniz 

Gönderildi : 25/12/2013 00:17

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

bence sevdiğiniz yapmaktan keyif aldığınız hobi gibi yapmayı sevdiğiniz işi yapın derim

önceki notumda da dediğim gibi işinizi iyi yapar ve kendinize artı değer katarsanız her sektörde iyi para kazanmak mümkün.

bu örneği çoğu yerde vermişimdir.

ortaokulda benim bir kaç arkadaşım okulu bıraktı o zaman alüminyum pencere vs yapan yerlerde calısmaya başladılar 

şu anda bakıyorumda işleri çok kötü olanda var , hala başkasının yanında çalışanda var , orta seviyenin üzerinde bir hayat sürende olduğu gibi

işleri alıp yürümüş köşeleri üçer beşer dönmüş olanda var bu arkadaşlarımın içerisinde , çalışarak para kazanma kısmı sektörle değil daha çok kendinizle ilgili birşey 

IT sektörü ise bilginin gün geçtikçe öneminin arttığı bir dünyada elbette giderek daha popüler bir meslek olacaktır.

Gönderildi : 25/12/2013 12:03

(@ertugruldelibal)
Active Member
Konu başlatıcı

28/12/2013 tarihinde bir iş görüşmesine gittim ve iş görüşmem teknik servis üzerineyde ön görüşmede bana windows 7 yi servet gibi yapıp 10 kullanıcıyı ekleeyebilirmisin diye bir soru yöneltti ben ise şaşırdım gerçekten varmıydı onca sene windows kullandım bölebişey görmedim lafı dolandırdım falan filan derken düZgün cvp veremedim olamaz herhal dedim ve bu nedenle olumsuz oldu görüşmem şu anda kendimde şueksiği hissettim kendimi tam ifade edemiyor ve soruları düGün cevaplayamıyorum

Gönderildi : 29/12/2013 21:40

Paylaş: