Forum

Linux Professional ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linux Professional Institute Certification (LPIC)

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
538 Görüntüleme
(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Bir süredir çevremdeki insanlardan linux ile ilgili kariyer yapmak istiyorum ancak bunun için sertifikasyona nereden başlamalıyım gibi sorular alıyorum.

Bu sorulara toptan bir yanıt vermiş olmak adına hemde diğer araştırmacı arakadaşlara  yol göstermek adına sizlerler bu bilgiyi paylaşmak istedim.

2 farklı şekilde ilerleye bilirsiniz birisi redhat sertifikasyonu, diğeri ise LPIC.

Bu iki sertifikasyon arasındaki farka göz atmak gerekirse şunu söyleyebilirim, Redhat tarafındaki sertifikasyon maliyetli oldukça yüksek ve çok fazla başlık ve alt kırılımlar var, LPIC de ise maliyetler redhat sertifikasyonuna göre oldukça ucuz, ayrıca yum(redhat centos tabanlı işletim sistemleri) hemde apt(debian ubuntu gibi işletim sistemleri) için sınav yapılmakta, buda bende sadece redhat yada sadece debian bilirim ayrımını ortadan kaldırıyor.

3 Farklı LPIC sertifikası mevcut temelde,

LPI-1(101, 102) / 2 sınav / Başlangıç seviyesi

LPI-2(201, 202) / 2 sınav / İleri Seviye

LPI-3 (301, 302, 303) / 1Sınav / Guru Seviyesi

godaddy gibi şirketler LPIC sertifikalı personeli tercih etmekte.

Bu konuda detaylı bir makale hazırlamaya çalışacağım ancak şimdilik ön bilgi olması için eklemek istedim.

Redhat ve LPIC sertifika sınavına girmek için eğitim şart değil, kişisel olarak çalışarak girebilirsiniz.

LPIC ve Redhat eğitimleri TR de veren kişi veya kurumlar var ancak reklam olmaması bakımından isim veremiyorum, google de araştırarak her ikisi içinde eğitim veren kişi ve kurumları bulabilirsiniz.

Gönderildi : 07/10/2013 18:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Kayhan,

Çok güzel bir çalışma olmuş, paylaşım için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/10/2013 22:24

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member
Konu başlatıcı

Sınav sıralaması ve sertifikasyon sıralamasını anlamak isteyen arkadaşlar için yukarıdaki resim açıklayıcı olacaktır düşüncesindeyim.

Gönderildi : 09/10/2013 16:43

Paylaş: