Forum

Eğitim Alana Sertif...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Eğitim Alana Sertifika %100

Güney YETKİN
(@GuneyYETKiN)
Üye

Merhaba;

 

İsmini vermek istemiyorum. Bir eğitim kurumu Microsoft eğitim kiti alan kursiyerlere sınavda yardımcı olma sözü veriyormuş. Bir arkadaşım kurs sahibi ile görüşüp ses kaydı almış. Kursa sahibini eskiden beri tanıyormuş. Sınavda soru dumplarını veriyormuş kopya çektiriyormuş. Yada sınava başka birisini sokuyormuş. Telefon konuşmasını dinledim adam herkesin tanıdığı ünlü isimlerden bahsetti onlar da dump ile sınava girip sertifika almış. Bende sertifika sınavlarına girmeyi düşünüyorum. İçimizde böyle durumlar yaşayan arkadaşlar varmıdır? Herkes sertifikayı böylemi alıyor? Gerçekten sınavlarda kopya çekilebiliyormu. Nası lbir ortamda sınava giriliyor 

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 23/09/2013 01:27

Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

futbolda eğitimde borsada özetle her işte kurnazlığa kaçan tipler olabilir

ama elbette hiçbir yalan sonsuza dek saklanamaz derler 

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/09/2013 02:06

Güney YETKİN
(@GuneyYETKiN)
Üye

Aynen hocam zaten dumplar da soruların cevaplarını ezberlerseniz yetiyor ben 1 günde ezberledim. Bu da  legal mi  microsoft sınavlarına nasıl girmek gerekiyor çıkan soruları ezberleyerek mi yoksa gerçekten çalışarak mı ? Çıkan soruları ezberlemeden sınava giren bir tanıdığım hiç olmadı. Dump ları ezberlemeden sınava girenler var mı?

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 23/09/2013 02:25

Uğur BURMA
(@ugurburma)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Sertifika almak çokta sorun değil, iş aldıktan sonra sahada iş yapabilmekte. Müşteriye gittiğinde oradaki IT personelinden daha çok şey bilmiyorsan veya daha çok tecrüben yok ise tekrar gitme şansın olmaz.Üniversitelerde diploma veriyor fakat çoğu işsiz. Önemli olan o kadar çok adamın içinden ön plana çıkarak kendini seçtirebilmekte ve sonrasında o işi becerebilmekte.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/09/2013 02:58

oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

Malesef bu tarz şeyleri duyuyoruz, pekte kanıtı olmuyor 

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/09/2013 02:58

Güney YETKİN
(@GuneyYETKiN)
Üye

İşi gerçekten bilip Türkiye'nin önemli holdinglerinde sistem uzmanı olarak çalışan kişileri biliyorum onlarda sertifikaları bu şekilde almışlar.Adamlar sorumu ezberleyelim bu saatten sonra işimizi yapıyoruz zaten düşüncesindeler. Hak da veriyorum sertifika sınavlarını ister istemez sorguluyorum. Bana göre sınav yazılı ezber değil proje bazlı veya kurumlarda yaptığı işden gelen feedbacklerle verilmeli. Mesela ben bir kurumun DC ve sanallaştırma hizmetinden sorumluyum başarılı bir şekilde bir kaç yıldır yönetiyorum. Geliştiriyorum. Lisanslı ürün kullanıyorum. Beni neden tekrar sınava tabi tutuyor ben zaten işimi yapıyorum. Acaba sınavdaki sorular gerçekten sahada karşımıza çıkan sorunlar ve çözümlerini mi kapsıyor yoksa soru sormak ve sınav yapmak için mi yapılmış bir organizasyon. Madem işi sertifka yapmıyor ozaman işi yapana sertifikayı vereceksin.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 24/09/2013 02:22

Uğur BURMA
(@ugurburma)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Çalıştığın firma bu sertifikayı senden istemiyorsa almanın da bir anlamı önemi yok. Firmalarda önemli olan 4 yıllık üniversite diploması, yabancı dil ve hatta master / yüksek lisans. MS sertifikaları alacağına CEH, CCNP, CCIE vs. daha üst sertifikaları almak daha mantıklı.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/09/2013 12:22

Güney YETKİN
(@GuneyYETKiN)
Üye

Uğur hocam istemeyen firma daha denk gelmedi. Hatta bunun için baskı bile yapıyolar.:) Oyüzden sıkıntı oluyor tabi.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 24/09/2013 21:54

Samet Kocaoluk
(@SametKocaoluk)
Üye

Hiçbir zaman böyle vaatlere tamah etmemek lazım. Arkadaşlar da dikkat çekmişler; sertifika almak mesele değil, sahada oynayamazsan kırmızı kart olası:)

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/09/2013 00:06

Özgür MAZLUM
(@ozgurmazlum)
Kıdemli Üye

Soruları ezberleyerek sınava giren kişilere oradaki özelliklerden basit bir iki şey sorduğundan yanıt alamazsan o zaman bu işin ne kadar güvenilirliği kalır.

Sonuç olarak sınavlara hazırlanmak gerekiyor. Bu hazırlık esnasında nasıl sorular geldiğini görmek için oturup soruları ezberlemek yerine nasıl tip sorular sorduğunu araştırmak oradaki konuları incelemekte fayda var aski durumda hiç bir şey bilmeden bu sertifikalara sahip olduğunuz çok rahat anlaşılabilir ve ciddi itibar kaybı yaşarsınız. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/09/2013 14:56

Güney YETKİN
(@GuneyYETKiN)
Üye

Özgür Hocam size sonuna kadar katılıyorum. Bu çalışma ciddi ve özverili bir çalışma olur. Fakat dez avantaj oalrak ta ciddi bir zamana ihtiyaç var. Çoğu zaman iş yükü nedeniyle hafta sonlarımı bile çalışarak geçirmek zorunda kalıyorum ve sertifika sınavlarına hazırlanıyorum. Fakat bir türlü çalışma planlayamadım ne yapmalıyım nasıl çalışmalıyım. Bu yüzden çalışmamı tamamlayamıyorum ve ciddi şekilde sertifika için sıkıştırılıyorum. Bu yüzden ne yapacağımı bilemiyorum nasıl bir çalışma önerirsiniz çok kısıtlı bir zamanım var şu an seritfikalar kağıt parçası benim için amacım sadece sertifikayı almak. En hızlı şekilde nasıl bir ezber önerirsiniz. Soruları mı ezberleriym yoksa sadece cevapları ezberlemem yeterlimidir.

 

Teşekkürler... 

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 26/09/2013 02:04

Uğur BURMA
(@ugurburma)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

İngilizce okuyup, okuduğunu anlayabiliyorsan ve bu işi de biliyorsan sınav çok zor gelmez. Soru havuzundan mantığını ezberle, cevaplar ıda kolaylıkla bulursun zaten. Ezberlemen gereken şeylerde çıkacak mesela sana mantık olarak doğru gelen şey MS in yazılı gereksinim listesine göre yanlış olabilir.  

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/09/2013 02:48

Özgür MAZLUM
(@ozgurmazlum)
Kıdemli Üye

ben cbtnugget eğim videoları çözümpark webcastları ve makaleler ile çalışarak hazırlanıyorum. Soru ezberlemek bir çare değil farklı sorular çıkabilir şıkların yeri aynı çıkmayabilir onları ezberlemeye harcadığınız eforu çalışmaya verin kendinize yatırım yapmış olursunuz. Tabi çalıştıktan sonra çıkmış sorulardan kendinize sınav yapmayı ihmal etmeyin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/09/2013 12:26

Uğur BURMA
(@ugurburma)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Özgür MAZLUM"]ben cbtnugget eğim videoları çözümpark webcastları ve makaleler ile çalışarak hazırlanıyorum. Soru ezberlemek bir çare değil farklı sorular çıkabilir şıkların yeri aynı çıkmayabilir onları ezberlemeye harcadığınız eforu çalışmaya verin kendinize yatırım yapmış olursunuz. Tabi çalıştıktan sonra çıkmış sorulardan kendinize sınav yapmayı ihmal etmeyin.[/quote]

Sorulara bakmakta gerekiyor. Genelde sorulardaki kalıp ve mantık aynı. Şöyle bir şirkette çalışıyorsunuz, şöyle bir yapınız var ve şunu nasıl yaparsınız. Bir veya birkaç şıkkı seçiniz şeklinde. Sana 2 şık mantıklı gelirken cevap 1 veya 3 şık çıkabiliyor. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/09/2013 14:17

Güney YETKİN
(@GuneyYETKiN)
Üye

Hocam çözüm parkta yayınlana her makaleyi okumaya çalışıyorum. Benim korkum bana mantıklı gelen şeyin microsofta göre mantıksız olması. Yada şaşırtmalı sorular. İngilizce malum çok iyi bir ingilizcem yok.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 26/09/2013 16:20

Özgür MAZLUM
(@ozgurmazlum)
Kıdemli Üye

Microsoft sınavlarında kullanılan ingilizce çok yalındır örnek soruları incelediğinizde anlarsınız zaten sorunun başındaki kalıp hemen hemen aynı. Şu firmada sistem yöneticisisiniz şu kadar kullanıcı var şu sistemler var gibi. Bu nedenle ingilizce ile ilgili çok sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Öncesinde çalışıp sonrasında daha önceden çıkmış soruları çözerek eksik kaldığınız yerleri görerek tekrar konuları incelemeniz en sağlıklısı olacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/10/2013 13:52

Zafer GÖRGÜN
(@ZaferGORGUN)
Üye

Ben de 1 haftadır 70-410 sınavı için hazırlanıyorum. Mardin de yaşadığım ve şirket dışına çıkamadığım için ne yazık ki eğitim alabilecek bir imkanım yok. Bazen keşke istanbul yada büyük bir şehirde olsaydım diyorum. Bu sertifikayı almam gerekiyor ne pahasına olursa olsun almalıyım ama bunun arasında kopya çekmek doğru değil ve asla buna başvurmam. Emin olun o belgeyi aldıktan sonra karşınıza sorunlar çıkacak belgenize gvenip size işleri yükleyecekler o zaman ortada kalırsınız. En iyisi emek harcayıp hakkıyla almak. Sadece kendi fikrimi söylüyorum. İyi günler...

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/10/2013 20:06

Paylaş: