Forum

Utm Firewallar Hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Utm Firewallar Hk.

5 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
714 Görüntüleme
(@seckincizer)
Gönderiler: 130
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Utm Firewall markası konusunda fikir danışmak isterim.Şöyle ki forumdaki tüm yazıları okudum.

Coslat , Fortigate , Juniper , Palo alto vb..

Herkesin fikrini görüşlerini okudum.Dikkatimi çeken ise Huawei den  NGFW'den bahsedilmemesi.

Sizce bu marka çok tercih edilmiyor mu. Eğer öyle ise sebebi ile bilgi verme şansı olan var mı?

Veya bur da konusu denk gelmiyor mu ?

Yönetim ile görüştük ,onay aldık ,marka arayışı içindeyiz. Tabii ki bütce onemli .Ama orta üst segment arası birşey düşünüyoruz

Teşekkürler

Gönderildi : 20/03/2022 14:16

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 223
Reputable Member

Merhaba;

yapısal olarak hepsi aynı amaç ile çalışsa da her ürünün farklılıkları vardır. Öncelikle ihtiyacınızı belirlemenizi öneririm misal kullanıcı sayısı , birden fazla Wan kullanımı , Captive portal gibi gibi. Daha sonra bütçe aralığınızı belirlemenizi öneririm. bunlar dışında kısa kısa bilgi vermek istiyorum.

Öncelikle En iyi ürün Desteğini kesintisiz aldığınız üründür.

Coslat fiyat bakımından iyidir pfsense yapısı üzerinden geliştirmeler ile oluşmuş bir yapı ( Destek tarafı artı bir puan olabilir)

Fortigate ise bir süredir popüler olarak kullanılan ve gerçekten stabil çalıştığına inandığım bir üründür. HA ve SD wan tarafı baya başarılı ( Ürün satın alınan firmadan destek de istemenizde fayda var bazı güncellemelerden sonra kurallardan değişim gerekebiliyor)

juniper kullanmadığım için yorum yapamayacağım

palo Alto bu üründe forti gibi yaygın kullanılmakta test etmedim ama olumlu bildirimleri aldım.

Check point daha önce kullanıyordum ve gerçekten memnun kalmadım. özellikle policy updatelerde çok sorun yaşadım (Destek türkiye tarafı çok yeterli değil)

Gönderildi : 20/03/2022 15:49

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

Gönderen: @seckincizer

Merhaba

Utm Firewall markası konusunda fikir danışmak isterim.Şöyle ki forumdaki tüm yazıları okudum.

Coslat , Fortigate , Juniper , Palo alto vb..

Herkesin fikrini görüşlerini okudum.Dikkatimi çeken ise Huawei den  NGFW'den bahsedilmemesi.

Sizce bu marka çok tercih edilmiyor mu. Eğer öyle ise sebebi ile bilgi verme şansı olan var mı?

Veya bur da konusu denk gelmiyor mu ?

Yönetim ile görüştük ,onay aldık ,marka arayışı içindeyiz. Tabii ki bütce onemli .Ama orta üst segment arası birşey düşünüyoruz

Teşekkürler

Bence firmalardan demo talep edip beklentileriniz ile hangisinin örtüştüğü konusunda daha iyi fikir edinebilirsiniz

Gönderildi : 21/03/2022 11:03

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

İlgili konuları okuduğuna göre yeterli yaklaşımı vermiş olmalı. Markadan daha çok veya bir alt kırılımda ihtiyaçlarınız, model, bütçeniz ölçeğinde gerekirse deneyerek karar vermelisiniz. Bahsettiğiniz markalar farklı segmentte ürün sunuyorlar.

Bundan sonra yazacaklarım belki bu portal için uygun olmayacak ama sorulduğu için marka ile ilgili globalde de gördüğüm kendime ait fikri paylaşabilirim. Hakan abi gerekirse siler. Bir çok nedenle çinli huawei gibi markalara karşı politika oluşturulması taraftarıyım finalde adil olmayan sahnelere sebep oluyorlar. Bu ürünleri yetersiz demek değil fakat marka politikaları finalde ve gelecekte bizi etkileyecek şeyler olduğundan şahsen tavır almak yersiz değil. Bu esasla batıda Canada, Polonya gibi bazı alanlarda Almanya gibi ülkelerde huawei network tarafına uygulanan ambargolar ve tercih önerileri var. Mevcutta ki duyduğumuz Rus ambargoları da anlamsız değil. Ülkemizde böyle bir durum yok fakat bence olmalıydı. Pek tabi ki şirketler ve şahıslar bunlar beni ilgilendirmez ben ekonomime bakarım diyebilir teklif çalışan segment bazında daha uygun fiyatları olduğunu görüyor. Eh bunun da üretim adetleri ve piyasaları domine etme hedefi kaynaklı olduğunu bilebiliyoruz. Örneğin bir operatörle omurga yenileme teklifinde sunulan huawei-cisco ürünleri arasında çok daha yüksek maliyet oluşmasına rağmen firmaya cisco tercih etmesini söylemiştim. Buna karşı mevcut müşteri omurgasında yine operatörün konumlandırmasıyla cisco'lar yanında bir adet huawei router mevcut bir sorun yaşamadık.
Yaygın piyasa içerisinde marka ürünlerin destek alınır seviyesi hakkında pek bilgiye sahip değilim pek birşey duymuyorum. Büyük operatörler ve sağlayıcılar marka ile yoğun proje yaptığından bu zaman içerisinde daha da gelişecek, uzman sayısı artacaktır fakat bu UTM alanına ne kadar sirayet eder onu zaman gösterir çünkü UTM sektörü router, switching, ap tarafından farklı yürüyor. 
Çözümpark özelinde sadece şunu diyebiliriz mevcutta siz de göreceksiniz fortigate'de destek sunan çok fazla deneyim sahibi arkadaş var ama çözümpark özelinde forumdan oluşabilecek detay sorularınızı cevaplayabilecek pek uzman bulamazsınız muhtemelen ben pek huawei konusu görmedim. Önceliğiniz global ve yerel destek masasını sorgulamak olmalıdır. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/03/2022 11:38

(@seckincizer)
Gönderiler: 130
Estimable Member
Konu başlatıcı

İbrahim Bey cevabınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Gönderildi : 13/04/2022 19:00

Paylaş: