Forum

Tek Merkezden Firew...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Tek Merkezden Firewall Çözümü

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
876 Görüntüleme
(@serkansengir)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba herkese iyi çalışmalar..

Şirketimiz için tek merkezden yönetilebilen Zyxel Firewall için öneri istiyoruz.

• Şubeler kendi modemleri üzerinden internete çıkacak…

Şubelerde ADSL 16 ve VDSL 16-32 Mbit internet var.

Merkezde VDSL 50 Mbit internet vardır.

Merkezde 30 kullanıcı var ama ilerde 50-100 kullanıcı olacak şekilde düşünülebilir

Şubelerde 5-10 kullanıcı var ama ilerde 20-30 kullanıcı olacak şekilde düşünülebilir.

Şu anda 80 kullanıcı var. Ama ilerde 150 kullanıcıya yönelik cihaz düşünülebilir.

Merkezde ( Ana Server ve Şube Serveri var)

Zyxel SBG3300N Modemler üzerinden şu anda VPN bağlantısı üzerinden bağlantı yapılıyor.

Şubeler Uzak Masaüstü üzerinden bağlanıyor.

Merkezde 2 VDSL hattı var. Şirket ve Misafir ağ olarak.

5 Şube ve 1 Merkez olarak Firewall sistemi kurulacak.

Detaylı olarak ne yapılabilir.

Sistemde ZYXEL Firewall ürünler kullanılacak. Düşünülen Zyxel ATP 200 Cihaz yeterlimi

Şubeler Merkezden Firewall ile VPN olacak şekilde bağlanacak.

Hem ürün bazında hem de Lisanslama ücretleri olarak ne düşünülebilir

İyi Çalışmalar..

Gönderildi : 08/05/2020 10:24

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Tek merkezden kastınız tam olarak nedir? açıklamanız lazım insanlara. Yönetim mi yoksa internetin merkezden alınması, filtrelenmesi mi.
Her şeyi tek merkezden policy'lemek istiyorsanız ona göre kapasite belirler merkeze ürün konumlandırır ve int. altyapısı seçersiniz olur. Uç noktasına kadar yönetim ise o orta segmentte pek yok katlanılabilir maliyetlerde değil zaten cisco, juniper gibi üst segment'in olayı bunu yapan yazılımlar var ancak düşük seviye modemleri inventory edemezler sanmıyorum. Geleceğe yönelik profesyonel bir yapı kurmak istiyorsanız zyxel üzerindeki çözümlere bakın derim yoksa karşınıza büyüdükçe tekrarlı maliyetler çıkar. Yönetiminiz yıllık, 5 yıllık plana göre bütçe çıkartmalı.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/05/2020 12:13

(@serkansengir)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Merhaba Firewall olarak sistemin tek Merkezden yönetilmesi ,Logların tutulması ve izlenmesi anlamında. 

Gönderildi : 08/05/2020 12:25

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Şuan araştırmadan zyxel ürünlerini ezbere bilmiyorum yakınlarda proje yapanlar vardır mutlaka yazacaklardır. Olmazsa da burada öncelikle şöyle hareket etmelisiniz. Kaç VPN bağlantısı olacak ve throughput değerleri. Kaç kullanıcı yükü olacak ve toplam tahmini throughput gibi değerleri hesaplamanız lazım. Örneğin 300 kullanıcınız olacaksa her zaman 350-400 kapasiteli cihaz konumlandırmak gerekir ki cihaz çatlayıp patlamasın.
https://www.zyxel.com/tr/tr/products_services/ATP-Firewall-ZyWALL-ATP200/license-and-spec
sitesine bakarsanız orada ki model spec değerleri size başta çok gibi gelebilir ama oturup ayrıntılı hesaplarsanız öyle olmadığını görürsünüz. ATP200 düşük segment bir cihaz belki ATP800 sizin vpn, merkezi ihtiyaçlarınız için daha uygun olabilir. Zor derseniz de markanın ürünleri üzerinde tecrübeli merkezden veya önerdikleri çözüm ortağından danışmanlık alın. Tüm yapınızı ayrıntılı anlatın ve doğru ürünleri talep edin derim. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/05/2020 12:42

(@keremkirkic)
Active Member

Merhaba,

100-150 kullanıcılı merkez için ATP500 ve şubelerde 25 kullanıcı civarı için ATP100 düşünülebilir. Çözümün fiyatlandırılması için Zyxel çözüm ortakları ( https://www.zyxel.com/tr/tr/partners/partner_list.shtml ) ile görüşebilirsiniz.

Zyxel ürünlerinin kolay olarak seçimi için https://selector.zyxel.com sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 12/05/2020 14:59

Paylaş: