Forum

Pfsense blacklist, ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Pfsense blacklist, web site category -> squid proxy ile filtreleme

4 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
1,263 Görüntüleme
(@fatihalgun)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, Windows Server 2016 üzerinde oluşturduğum sanal bir Active Directory ve DNS - DHCP yapım var. Ve iki adette test etmek üzere domaine çektiğim win10 makinelerim mevcut.

Sanal da pfsense'yi kurup test ortamında interneti pfsense üzerinden dağıtırken yapılacak olan web filtrelemelerde güncel web site listelerini nereden ediniyorsunuz? Bu konu ile ilgili olarak genelde yabancı sitelerin kısıtlı listeleri üzerinden edinilmiş veriler mevcut.

Ancak standart bir web filtre programında olduğu gibi web siteleri kategori bazda alıp, örneğin belirli kullanıcılara sosyal medyayı kapatmak, video sitelerini kapatmak istiyorum. Küçük bir işletmenin mimarisini sanalda oluşturmak, kurgulamak ve olası ihtiyaçları net olarak görmek istediğim için, böyle bir yapıya ihtiyacım var.

Zararlı siteler listesini buldum ancak orada sadece bankaları taklit eden vs. sitelerin listesi var.

Ulakbim, gib ve btk üzerinde bu dediğim listelere ulaşmak istedim ancak yaptığım araştırmalarda sonuca ulaşamadım.

Bilg. ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Mezunu
Bilgi Teknolojileri Uzmanı

Gönderildi : 25/12/2022 21:00

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

"yabancı sitelerin kısıtlı listeleri üzerinden edinilmiş veriler mevcut."
cevap aslen net Türk içerikleri hedefleyen free list bulamazsınız. Geçmişte bu tip girişimler oldu fakat para kazanmadan devamının getirilmesi mümkün olmuyor. Türkçe içerik desteği veren tüm ürünler listelerini kendi hazırlıyor. Hazır UTM, box çözümlerde de müşterileri tanımlı filtreler yeterli gelmiyorsa kendi girişlerini oluşturuyor. Yani pfsense ile kendiniz mevcutlara girişler eklemeden etkin web filtering yapamazsınız bu kolay bir süreç olmadığından da bu ihtiyacı olan firmalar pahalı çözümleri satın alıyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/12/2022 22:11
Fatih Algün reacted

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Black list eskiden http://www.shallalist.de/Downloads/shallalist.tar.gz bu adresten çekiyorduk fakat sanırsam kapandı bu, alternatif olarak http://dsi.ut-capitole.fr/blacklists/download/blacklists_for_pfsense.tar.gz bu listeyi kullanıyorum.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 26/12/2022 09:46
Fatih Algün reacted

(@fatihalgun)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Fortigate gibi ücretli çözümlerin lab ortamları ile sanalda kurulum yapmak daha mantıklı görünüyor şimdilik. Pfsense ile ilgili olarak da en azından ilgili linklerden örnek bir yapı edinmiş olduk. 

Bilg. ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Mezunu
Bilgi Teknolojileri Uzmanı

Gönderildi : 28/12/2022 14:05

Paylaş: