Forum

Lock File Dosya Tür...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Lock File Dosya Türü Hk.

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
628 Görüntüleme
(@utkucol)
Gönderiler: 154
Reputable Member
Konu başlatıcı

1. Merhaba.File Server da sirkette ortak olarak kullandığımız klasörlerin bir çoğunda 1classification.lock adında 82 byte  boyutunda sürekli artan bir dosya var.Ortak klasörü arattığımda yaklaşık 13000 adet bu dosyadan var gizli olarak görünüyor.Bu dosya ne dosyasidir.ilk dosya bugün 15:00 gibi olduğu görünüyor.Yardimci olabilirmisiniz.

Gönderildi : 22/02/2023 22:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

https://fileinfo.com/extension/lock#:~:text=A%20LOCK%20file%20is%20a,and%20settings%20for%20the%20lock.
https://docs.fileformat.com/misc/lock/

Birçok sebebi olabilir; Ransomware bulaşmış olabilir, bir backup soft. kaynaklı olabilir, FSRM de yanlış bir tanım yapmış olunabilir, ms office bu tipi kullanmıyor ama başka bir office soft. kaynaklı olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/02/2023 00:13

(@utkucol)
Gönderiler: 154
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz cevap için teşekkür ederim İbrahim bey.Dosyalar açılabiliyor, klasör içlerinde bu dosya var.Virus yada fidye yazılımı olsa dosyaları kilitli olmazmiydi.Nasil bir yol izlemeliyim.

Gönderildi : 23/02/2023 00:37

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Hafızadan gidipte yanlış link atmışım düzelttim.

Başarısız bir girişim olabilir uzaktan anlamak zor. Kaynağı bulmak için olay saatlerinden, log analizi yaparak ilerlemeniz lazım. 
File monitor yazılımlarla bakın nirsoft da olması lazım. Bir de şunu hatırladım Onedrive bu lock file'ları üretiyordu birisi yanlışlıkla share folder'ı sync için seçmiş olabilir. Yani bu işin tekil bir çözüm yöntemi yok sunucuyu ve ağı izlemeniz lazım.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/02/2023 01:30

Paylaş: