Forum

Ip grubu farklı plc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Ip grubu farklı plc de verileri PC den nasıl okumak

5 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
2,321 Görüntüleme
(@sertacakin)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

Bir problemim var 172.16.10.13 ile yayın yapan Siemens s7 1500 plc nin databloklarını wonderware opc server üzerinden ıp si 172.16.16.24 olan bir PC den izlemek istiyorum plc nin subnet maskı 255.255.255.0 ve bunu değiştirmeden nasıl bir yolla 172.16.16.24 olan PC ile izlerim softether VPN ile yapmaya çalıştım yapamadım

Bir modemle port yönlendirme yaparsam nasıl yaparım yada başka yolu varmı 

Yardımlarınız için teşekkür ederim

Gönderildi : 09/10/2020 20:09

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Ortam ve eldekiler hakkında biraz daha detay veriniz. vpn, nat dediğinize göre bunlar ayrı uzak ortamlarda herhalde değil mi?
Öyleyse şayet güvenlik riski yoksa kaynak tarafta bir router'dan plc cihaza dmz yada ilgili portları bulup dış ip'nizden nat açılabilir. 
Siz "kaynak wan ip:port" ile hedef noktadan bağlanırsınız.

https://portforward.com/huawei/hg8245h/
Bu siteden cihazınıza göre tutorial bulabilirsiniz.

Ola ki yazılımlardan ip değiştirme yapılamıyorsa onu bilemiyoruz. Kaynak network'üne direkt erişim için kaynağa vpn server kurmalısınız. Desteği olan bir router/modem, firewall yada softether VPN ile.

Aynı lokasyonda ise PC tarafı bu mask ile kaynakla konuşabiliyor olması gerekir.

http://jodies.de/ipcalc?host=172.16.16.24&mask1=18&mask2=

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/10/2020 22:03

(@sertacakin)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

İbrahim bey 172.16.10.13 makinaya ait CPU

172.16.16.24 de kalınlık kontrol cihazına ait scada PC, proje  runtime olduğundan edit yapamıyoruz 

Bizim yapmak istediğimiz hattın hızını ve bir kaç üretim datasını scada PC de raporlamak bunu yaparken de CPU tarafında mask uygulayamıyoruz şayet 255.255.192.0 yaparsak bu sefer kepware denen fabrikanın üretim datasını tutan server makinayı görmüyor oda başka bir sorun

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim yarın uygulucam

Gönderildi : 09/10/2020 22:56

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Server da 2. bir ethernet'e mask'ı uygularsanız pc ile konuşabilmiş olur. O uygulamaların gateway ile bir ilgisi var mı bilemiyorum. Yok ise benzer şekilde o pc'e de 2. ethernet takarak iki taraflada konuşturabilirsiniz.
ve route..
https://www.howtogeek.com/howto/windows/adding-a-tcpip-route-to-the-windows-routing-table/

Olmadı araya bir switch ekleyip port mirroring olabilir. Bunla ilgili konular portalda var.
Yerel ağ da vpn olmaz, modem nat da olmaz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/10/2020 06:05

(@sertacakin)
Active Member
Konu başlatıcı

İbrahim bey merhabalar öncelikle tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim 

Bugün şöyle bir şey yaptım 

Runtime PC ye 172.16.10.100 vererek 172.16.10.13 yayın yapan CPU ya bağlandım softether server programıyla localhost oluşturdum ve aynı PC ye softether client kurup kurduğum sanal ethernete 172.16.16.24 vererek olayı çözdüm 

Gönderildi : 10/10/2020 16:58

Paylaş: