Forum

Meltown ve Spectra ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Meltown ve Spectra Açıkları hakkında

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
586 Görüntüleme
(@osmanakin)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar öncelikle forumda bu açıklarla ilgili arama yaptım ama sonuç göremedim o yüzden yeni konu açtım eğer varsa konu birleştirilebilir.

sorunlarla ilgili internette bir sürü yazı/makale var ancak biz birkaç konuda tıkandık yardımcı olabilirseniz memnun olurum. öncelikle açıklar ile ilgili bir hatırlatma yapmakta var özetle bu açıklar işlemci mimarisinde bulunan bellek veri yolları ve Bellek iletişim yolları ile ilgili açıklar olduğunu, bu açıklardan özellilkle MELTOWN açıklarının daha çok İNTEL işlemcili sistemleri ilgilendirdiğini, AMD cephesinde bu açığın etkilemediğini SPECTRA açığının ise tüm işlemcileri etkilediği (AMD,İntel,ARM vs...) söylenmektedir. MELTOWN ve SPECTRA için microsoftun yamalar yayınladığı, ancak bu yamaların sadece ÖNLEM amacını taşıdığını, söz konusu açıklar için işlemci üreticilerinin mimariyi değiştirmesi gerektiği de ek bilgi olarak internette var en azından benim anladığım bu. sorularıma gelince;

bu açıklamaların ardından İNTEL bazı işlemciler için bir güncelleme çıkardığını, ancak bazı işlemciler için herhangi bir yazılım güncellemesi yayınlamayacağını açıkladı. işlemci destek listesi gene internette var. sorum şu destek verilmeyecek listesinde bulunan birkaç kritik sunucum var  bunlardan Active directory de bunların içerisinde, görünen bu sunucuyu değiştirmem gerekecek burdan ilk sorum şu yeni alacağım sunucu da SPECTRA açıkları ile birlikte gelecek ve MELTOWN açıkları için ise yama yüklenebilir halde olacak ancak o da yaklaşık %10-%15 arası performans kaybı ön görülüyor. sizce mantıklı mı? ikinci sorum ise birkaç sunucum (Active drectory, Wsus, Antivirüs Dağıtım için kullanılan bir sunucu en kritikler bunlar) var bu durumda olan SANALLAŞTIRMA seçeneği önümüzde yani bir güçlü sunucu alıp bu sunucuları SANALLAŞTIRMAK isterim ama bu kezde Active directory sisteminin SANALLAŞTIRMA konusunda fikriniz nedir. burdan bir parantez açmak isterim Active Directory sistemimizde DHCP gibi roller yok sadece DNS var ve pasif sayılabilecek politikalarımız var bunlar SANALDA nasıl çalışıyor sanallaştırayı bu roller için tavsiye edermisiniz. SANALLAŞTIRMADAN önce nelere dikkat etmek gerekir. (Rol uyumsuzluğu vs..)  sorularım SANALA döndü ama bu açıklar ile ilgili ne yapabileceğimiz konunun içerisinde olduğundan aynı yere yazıyorum.

açıklar ile ilgili olarak MELTOWN ve SPECTRA açıklarının olmadığı yada açıkların düzeltildiği bir işlemci listesi var mıdır bu konuda da yönlendirebilirseniz memnun olurum.

Gönderildi : 07/05/2018 14:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle desteklenmeyen bir CPU var diye anlıyorum sizde ki bu aslında çok eski donanımların üzerinde çalıştığınızı gösteriyor. Durum böyle ise zaten bencede bu fırsat ile yeni donanım almanız çok mantıklı.

DC sanal olabilir herhangi bir sorun yaşamazsınız önemli olan sanallaştırma katmanız, Hyper-V mi yok sa ESX mi olacak?

Ondan sonra yapacağınız DC için mutlaka saat ayarlarının internet üzerinden alınacak şekilde ayarlamanız yani varsayılan sanallaştırma ürünlerinde saati sanallaştırma katmanından alır o da sanallaştırma katmanın yüklü olduğu fiziksel makine bios dan tabi aksi ayarlanmadığı sürece.

Özetle tavsiyem yeni bir donanım ve yeni temiz kurulumlar ile ilerleyebilirsiniz. Tabi temiz derken AD yi yeniden kurmayın malum tüm bilgi, profil vs gider sanala yeni adc kurup taşıma yapın. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/05/2018 14:29

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Öncelikle desteklenmeyen bir CPU var diye anlıyorum sizde ki bu aslında çok eski donanımların üzerinde çalıştığınızı gösteriyor. Durum böyle ise zaten bencede bu fırsat ile yeni donanım almanız çok mantıklı.

DC sanal olabilir herhangi bir sorun yaşamazsınız önemli olan sanallaştırma katmanız, Hyper-V mi yok sa ESX mi olacak?

Ondan sonra yapacağınız DC için mutlaka saat ayarlarının internet üzerinden alınacak şekilde ayarlamanız yani varsayılan sanallaştırma ürünlerinde saati sanallaştırma katmanından alır o da sanallaştırma katmanın yüklü olduğu fiziksel makine bios dan tabi aksi ayarlanmadığı sürece.

Özetle tavsiyem yeni bir donanım ve yeni temiz kurulumlar ile ilerleyebilirsiniz. Tabi temiz derken AD yi yeniden kurmayın malum tüm bilgi, profil vs gider sanala yeni adc kurup taşıma yapın. 

hocam herşeyden önce çok teşekkür ederim. aslında intelin e3 işlemcileri bile var o listede ama konu dediğiniz gibi elimdeki eski sistemde çalışıyor. diğer konuda ne düşünürsünüz... alınacak yeni donanımlarda da özellikle SPECTRA devam ediyor olacak .... biraz saçma gelecek ama beklenmeli mi zira intel kasım ayı itibari ile yeni işlemcilerde çözeceğini iddia ediyor ama.... ??? yada sunucu tarafında artık AMD düşünülmeli mi??

katkılarınızdan sonra sorum daha olacak sanalaştırma katmanı olarak ne önerirsiniz. çok az bilgim ile HyPer-V işletim sisteminin içerisinde diye biliyorum ama ESX'i ilk defa duyduğumu utanarak belirtmek isterim 🙂 fark nedir performans, lisans, uygulama... bu konuyu da biraz açabilirseniz memnun olurum... bu arada roller arasında bir uyumsuzluk varmıdır (WSUS-DC-Antivirüs dağıtım) bunları sanallaştırırken sorun olur mu?

Gönderildi : 07/05/2018 15:02

(@osmanakin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İNTEL bazı işlemciler için bir güncelleme çıkardığını, ancak bazı işlemciler için herhangi bir yazılım güncellemesi yayınlamayacağını açıkladı. işlemci destek listesi gene internette var. ........yeni alacağım sunucu da SPECTRA açıkları ile birlikte gelecek ve MELTOWN açıkları için ise yama yüklenebilir halde olacak ancak o da yaklaşık %10-%15 arası performans kaybı ön görülüyor. sizce mantıklı mı?  ve

açıklar ile ilgili olarak MELTOWN ve SPECTRA açıklarının olmadığı yada açıkların düzeltildiği bir işlemci listesi var mıdır bu konuda da yönlendirebilirseniz memnun olurum.

bu konuda fikriniz nedir arkadaşlar. kusura bakmayın baya bir zaman geçti ama bu arada spectra ver4 de çıktı bu iş kızışıyor ne düşünürsünüz. sunucu tarafında ne yapmalı AMD düşünülür mü? elinde AMD Sunucu işlemcileri olan arkadaşlar varsa fikirlerini paylaşabilirler mi?

Gönderildi : 25/05/2018 11:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Eğer zamanın var ise bekleme ama yeni çıkan işlemci ne zaman gelir, hangi anakartlar ile uyumlu olur yani kasımda cpu çıksa bile en iyi ihtimal bir yıl sonra alabilirsin muhtemel sonuçta masa üstü bilgisayar toplamıyorsun.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/05/2018 15:43

Paylaş: