Forum

Yazıcıya kimin g...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yazıcıya kimin gönderdiğini görmek istiyorum.

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,832 Görüntüleme
(@hasan-karakus)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Şirketimde bulunan 30 yazıcının hepsi kullanıcılarda eklidir.arada bazı kullanıcılar yanlışlıkla farklı yazıcıya gönderiyorlar.Ve ben sana belge gönderdim 100 sayfa demiyorlar.Bunu karşı tarafa bildirmedikleri içinde karşı taraf o çıktıların çıkmasını beklemek zorunda kalıyor veya sürekli yanlış geldiği için iptal etmek zorunda kalıyor.Bizim için önemli olan iptal etmek değil , o gönderen kişiyi uyarmaktır.Domain yapısına sahibiz.Yanlış gönderilen yazıcıdan o çıktıları hangi bilgisayar göndermiş bunu görmenin bir yolu varmı.Suçluyu bulmak istiyoruz.

Gönderildi : 28/12/2017 19:06

(@cenkercetin)
Gönderiler: 400
Illustrious Member Yönetici

Selamlar,

Söylemiş olduğunuz yapıya göre yazıcıların hepsinin network yazıcısı olduğunu domain yapısı olduğu için de bir print server kullandığınızı varsayarak;

SAVAPAGE yada PAPERCUT yazılımlarını kullanarak detaylı bir şekilde logları görüntüleyebilir eventloglar arasında kaybolmadan basit bir arayüzle takip edebilirsiniz. Önerim Papercut yazılımı daha önce parekende sektöründe kullandım, başarılı ve özelleştirilebilir.

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 28/12/2017 19:24

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Cenker bey'in belirttiklerine ek olarak, yazıcılar aynı marka ise, bazı büyük üreticilerin benzer talep için kendi çözümleri mevcut, araştırmanızı öneririm.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/12/2017 02:42

(@hasan-karakus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkür ediyorum ilginiz için ancak programsız komut ile yapılabiliyormu bunu merak ettim.Çünkü program kurmak demek şirketi riske atmak demek.lisans olaylarından dolayı ek maliyet demek.

Gönderildi : 29/12/2017 19:25

(@hasan-karakus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba,

Cenker bey'in belirttiklerine ek olarak, yazıcılar aynı marka ise, bazı büyük üreticilerin benzer talep için kendi çözümleri mevcut, araştırmanızı öneririm.

teşekkürler.btün yazıcılar aynı fakat böyle bir yazılımı mevcut değil.

Gönderildi : 29/12/2017 19:27

(@ZaferALTI)
Gönderiler: 63
Trusted Member

Selamlar,

Yazıcı model ve markalarını yazarsanız yardımcı olabilmemiz adına bizim için iyi olur.

Örneğin benim hp yazıcıma web arayüzünden eriştiğim zaman kim ne zaman kaç sayfa çıktı göstermiş Kullanım Günlüğü içerisinde gözüküyor.

Resim ekleyemedim olsaydı atardım 🙁

Tarih Kullanı İsmi        Çıktı adı Türü  Mono Yüz Sayısı  

Renkli Yüz Says
Toplam Sayfa 

20171228 18:21  fe.. 28.12.2017.pdf Print driver host fo 1 0 1
20171228 18:10 fe.... Tam sayfa fotoğraf COM Surrogate 0 1 1
20171228 18:06 fe.... GENEL LİMİT Microsoft Excel 0 1 1

Bu şekilde.

Gönderildi : 29/12/2017 19:37

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

Merhaba, 

Secure Print özelliği aktif edildiği zaman kullanıcının çıktıyı şifreli göndermesini sağlayabilir ve yazıcının başına geldiğinde şifresini girerek çıktı almasını sağlayabilirsiniz. 

Probleminizi çözecektir. Aynı zamanda kişisel şifreler tanımlarsanız çıktı adetlerini de görebilirsiniz. Sadece ilk kurulumda sizi biraz yoracaktır. Umarım yazıcınız secure print destekliyordur.

Saygılarımla,

Gönderildi : 30/12/2017 00:55

(@hasan-karakus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Yazıcı model ve markalarını yazarsanız yardımcı olabilmemiz adına bizim için iyi olur.

Örneğin benim hp yazıcıma web arayüzünden eriştiğim zaman kim ne zaman kaç sayfa çıktı göstermiş Kullanım Günlüğü içerisinde gözüküyor.

Resim ekleyemedim olsaydı atardım 🙁

Tarih Kullanı İsmi        Çıktı adı Türü  Mono Yüz Sayısı  

Renkli Yüz Says
Toplam Sayfa 

20171228 18:21  fe.. 28.12.2017.pdf Print driver host fo 1 0 1
20171228 18:10 fe.... Tam sayfa fotoğraf COM Surrogate 0 1 1
20171228 18:06 fe.... GENEL LİMİT Microsoft Excel 0 1 1

Bu şekilde.

Merhaba.Yazıcılar Lexmark x364DN . Benim yazıcılarımda böyle bir şey yok.Ayrıca benim için önemli olan o an hemen kimin yazdırdığını görüp anında durdurmak ve o kişiyi uyarabilmek.Teşekkürler.

Gönderildi : 02/01/2018 12:42

(@hasan-karakus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

Secure Print özelliği aktif edildiği zaman kullanıcının çıktıyı şifreli göndermesini sağlayabilir ve yazıcının başına geldiğinde şifresini girerek çıktı almasını sağlayabilirsiniz. 

Probleminizi çözecektir. Aynı zamanda kişisel şifreler tanımlarsanız çıktı adetlerini de görebilirsiniz. Sadece ilk kurulumda sizi biraz yoracaktır. Umarım yazıcınız secure print destekliyordur.

Saygılarımla,

Merhaba.Bu şekilde bizim çalışma prensibimize uymuyor.Şubelerimiz var farklı illerde.VPN ile bağlıyız birbirimize.Adam iZMİR den Denizlideki yazıcıya gönderiyor 100 sayfa.O yüzden bize kimin gönderdiğini görmek önemli.teşekkürler yinede.

Gönderildi : 02/01/2018 12:44

(@cenkercetin)
Gönderiler: 400
Illustrious Member Yönetici

Bu arada benim söylediğim iki uygulama da opensource 😉 Ayrıca bu yazılımlar print server ile entegre çalışıyor. print server olmazsa doğru çalışmaz.

teşekkür ediyorum ilginiz için ancak programsız komut ile yapılabiliyormu bunu merak ettim.Çünkü program kurmak demek şirketi riske atmak demek.lisans olaylarından dolayı ek maliyet demek.

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 02/01/2018 14:47

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Cenker Bey durumu zaten özetlemiş. Print server ile entegre olarak özel bir durum yok ise lokasyona göre kısıtlamalarada gidebilirsiniz.Suçluyu bulsanızda evrak çıkmış bunun sonucunda da hem bir maliyet, hem bir bilgi güvenliği hemde bir iş gücü kaybı olmuş oldu. PaperCut ücretsiz çözümü tavsiyemdir.

Gönderildi : 03/01/2018 01:02

Paylaş: