Forum

5651 olmalı mı?

Bildirimler
Hepsini Temizle

5651 olmalı mı?

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
559 Görüntüleme
(@ozguraltinel)
Gönderiler: 244
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

5651 ile ilgili forumda birçok yazı mevcut. Çoğunu da okudum. Genelde logların nasıl tutulması gerektiğinden bahsediliyor.

Benim sorum şu. Yeni kurulacak şirket içinde gelen misafirler için adsl internet paylaşımı yapacağım. Gelen her müşteri internete istediği gibi girebilecek. Bunların da logunu tutmak zorunda mıyım?

Gönderildi : 11/10/2016 15:47

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

5651 no'lu kanun, farklı yorum / tartışmalara sebep olmakla birlikte, tartışılamayacak tek yönü hala yürürlülükte olması.

mevcut talebiniz ile "toplu kullanım sağlayıcı" sınıfına girdiğinizden, log tutmanız gerecektir.

kanun ilk çıkış ve yenilenmiş formatlarını, mevzuat.gov.tr üzerinden inceleyebilirsiniz.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin1.Aspx?MevzuatKod=1.5.5651&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=5651&Tur=1&Tertip=5&No=5651

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/10/2016 16:20

(@ozguraltinel)
Gönderiler: 244
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler.

İnanın kafam çok karıştı. Tutmam gereken log sadece giriş-çıkış tarih ve saatlerini mac adresleriyle gösteren bir log olacak sanırım. URL loglarını istemiyor anladığım kadarıyla.

Ayrıca şirket içindeki bilgisayarlarda nasıl önlem almalıyım? 

URL logunu tutmalımıyım? Yoksa içeriği 8. Maddede olan web sitelerini kısıtlamam yeterli mi?

a) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan;

1) İntihara yönlendirme (madde 84),

2) Çocukların cinsel istismarı (madde 103, birinci fıkra),

3) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190),

4) Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194),

5) Müstehcenlik (madde 226),

6) Fuhuş (madde 227),

7) Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama (madde 228), suçları.

Gönderildi : 11/10/2016 16:51

(@SemihDanak)
Gönderiler: 77
Estimable Member

Turan beyin dediği gibi yasa karmaşık yorum karlılıkları mevcut misafir networkundeki kişinin ip mac bilgisini ilgili kişilere verseniz birşey elde edemeyecekler.

Hotspot yapan bir ürün aldınız tc kimlik bilgilerini aldınız bu seferde özel hayatın gizliliği kanunu olduğu için sıkıntı yaşanabilir.

5651 dhcp ip-mac eşleştirmelerini istiyor ve filtreleme yapın diyor

Gönderildi : 13/10/2016 12:04

(@HalitSiMSEK)
Gönderiler: 94
Estimable Member

Merhaba ,

benim bakış açımda şu şekilde oluştu hotspot mantığı güderek telefon numarası şifre kombinasyonu ve yazılan telefon numarasına atanan internete çıkış süresi kullandığım yerlerde bu şekilde yaptım misafire internet vermek hiç mantıklı değil ama artık herkesin cebinde internet var 🙂

yani fabrikama gelen x kişisini hotspota tanımladım ve x kişisine 60dk süre verdim kullandı ve gitti 🙂 internet kafe mantığı :))

Gönderildi : 13/10/2016 12:17

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Cevap için teşekkürler.

İnanın kafam çok karıştı. Tutmam gereken log sadece giriş-çıkış tarih ve saatlerini mac adresleriyle gösteren bir log olacak sanırım. URL loglarını istemiyor anladığım kadarıyla.

Ayrıca şirket içindeki bilgisayarlarda nasıl önlem almalıyım? 

URL logunu tutmalımıyım? Yoksa içeriği 8. Maddede olan web sitelerini kısıtlamam yeterli mi? 

Kanun istediği dhcp loglarını kayıt altına alın, zaman damgası ile birlikte.

bkz.  http://www.btk.gov.tr/File/?path=ROOT/1/Documents/Downloads/Ornek_Dahili_IP_Dagitim_Logu.txt

kurumsal ve misafir ağı izole edin, her iki taraf için loglama çözümü kullanın.

tavsiyem url loglarını tutarak, filtreleme tarafınıda gerçekleştirmeniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/10/2016 12:44

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba.

5651 ile ilgili forumda birçok yazı mevcut. Çoğunu da okudum. Genelde logların nasıl tutulması gerektiğinden bahsediliyor.

Benim sorum şu. Yeni kurulacak şirket içinde gelen misafirler için adsl internet paylaşımı yapacağım. Gelen her müşteri internete istediği gibi girebilecek. Bunların da logunu tutmak zorunda mıyım?

5651 işinde en çok kafa karıştıran durum kullanıcının tipi sanırım. Bu kısımda kullanıcı tipi iyi belirlenip buna göre önemler alınmalı ayrıca sunulacak olan hizmetlerde buna göre belirlenmelidir.

Gönderildi : 19/10/2016 13:35

Paylaş: