Forum

Engelle miyor ??

Bildirimler
Hepsini Temizle

Engelle miyor ??

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
458 Görüntüleme
(@mehmettemurlenk)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar .. PFSense, firewall rules, blacklist ve squid guard olmasına çalışmasına ve ayarlanmasına rağmen istenilmeyen siteler engellenemiyor örneğin radiotv engelli ama çalışıyor yada socialnet engelli ama işe yaramıyor. vs yardımcı olmanız dileğiyle.

Gönderildi : 29/07/2016 17:42

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

squid üzerinde ssl filter kullanıyor musunuz ?

squidguard blacklistlerinde, kategori bazlı engelleme yapıyorsanız, ülkemizdeki bir çok web site, listede bulunmadığından sonuç alamazsınız.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/07/2016 18:29

(@mehmettemurlenk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

target categories de block ekleyip domain list, url list ve regular expression a eklediğim halde *.face.com face$ vb dediğim halde engellemiyor ssl filter açık değil ssl in açık mı olması gerekiyor. bu arada modem statik çalışıyor, bridge değil onunla ilgili olduğu saçmalığını bile düşünemedim ama yazayım dedim. Saygılarımla

Gönderildi : 30/07/2016 15:10

(@turancoskun)
Üye

merhaba,

facebook, vb. tüm siteler trafiğini ssl üzerinden geçirir.

hangi utm / ngutum çözümü olduğu farketmeksizin, yapınızda ssl filter kullanmadığınız sürece çözüm üretemezsiniz.

veya host sayınız az ise, manual proxyde kullanabilirsiniz.

arama yaptığınızda network bloğu ile engellemede çıkacaktır, ancak geçici ve bypass etmesi basit bir yöntem.

arama motorlarında, manual proxy veya ssl filter/bump ile ilgili birçok makale mevcut.

ek olarak, konunun modem ile bir bağı yok 🙂

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/07/2016 15:48

(@mehmettemurlenk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ilginize teşekkür ederim, şimdilik firewall rules i kullandım. Dns leri facebook, twit ve instg iplerini block ederek çözdüm. Tekrar teşekkür ederim, ssl üzerinde duracağım.

Gönderildi : 10/08/2016 23:24

(@turancoskun)
Üye

çözüm üretebilmenize sevindim.

ancak üstte belirttiğim gibi, fake dns veya local dns'e zorlama, kullanıcının rahatlıkla aşabileceği yöntemlerden.

ssl bump tarafı, daha doğru bir çözüm olacaktır.

Gönderildi : 11/08/2016 04:17

(@mehmettemurlenk)
Trusted Member
Konu başlatıcı

evet dns tarafı biraz sıkıntılı fark ettim ama kısa süreli.. en yakın zamanda aggresive olayına girilecektir, tekrar ilginize teşekkürler iyi çalışmalar.

Gönderildi : 11/08/2016 15:15

Paylaş: