Forum

Cyberoam DHCP Serve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cyberoam DHCP Server Hakkında

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
578 Görüntüleme
(@BirkanURLU)
Gönderiler: 327
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Cyberoamu DHCP Server olarak kullanıyorum ve IP - MAC eşleştirmesi yapıyorum.

Bu durumda bir MAC adresine bir IP tanımlıyorum ve bu IP’yi bir süreliğine rezerve ediyor. Bu süre DHCP Server ayarlarında mevcut dilersem uzatıp kısaltabilirim, buraya kadar sorun yok.

Fakat bazı zamanlarda bu IP adresine başka bir MAC adresi rezerve etmem gerekiyor yani o IP'ye yazılan MAC adresini değiştirmek durumunda kalıyorum. Fakat bu değişiklik hemen etkili olmuyor. Ancak Cihazı restart ettiğimde değişiklik gerçekleşiyor.

Bu sorun IP’nin DHCP Server ayarlarında rezerve için belirlenen süreden önce ilk yazılan MAC adresinden düşmeyeceği için böyle olduğunu düşünüyorum. Fakat SonicWall'da bununla ilgili bir ekran vardı siz rezerve edilmiş IP'yi manuel olarak bıraktırabiliyordunuz.

Cyberoam'da da bu şekilde rezerve edilmiş IP’yi bıraktırabileceğim bir yöntem var mı?

Gönderildi : 04/05/2016 14:00

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

system / maintenance / servis altında, dhcp servisini dururup, tekrar başlatmayı denediniz mi ?

bu yöntem tabi geçiçi bir çözüm, dhcp reload içi mutlaka web arayüzünde olmasa bile, cli tarafında çözüm vardır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/05/2016 14:24

(@BirkanURLU)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

system / maintenance / servis altında, dhcp servisini dururup, tekrar başlatmayı denediniz mi ?

bu yöntem tabi geçiçi bir çözüm, dhcp reload içi mutlaka web arayüzünde olmasa bile, cli tarafında çözüm vardır.

Merhaba,

Bahsettiğiniz yöntemi denemiştim. Maalesef işe yaramadı.

Gönderildi : 04/05/2016 14:40

(@turancoskun)
Üye

tekrar merhaba,

lidyum veya dmz tarafından destek almayı denediniz mi ?

cyberoam how to tarafında kaynak yok gibi.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/05/2016 18:46

(@BirkanURLU)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Turan bey,

Ürünü aldığım firma ile iletişime geçtim. Eğer o firma ben çözemiyorum derse LİDYUM ile iletişime geçebiliyorum. Henüz herhangi bir çözüm üretemediler. Olumsuz bir cevap da vermediler. 3 gündür bekliyorum. Maalesef Ülkemizde satış sonrası destek genel olarak rezalet durumda.

Ben arayüzü araştırırken ŞÖYLE bir ekran buldum. Henüz deneme imkanım olmadı ama sanırım burası benim aradığım yer.

Gönderildi : 05/05/2016 16:36

(@turancoskun)
Üye

Birkan bey merhaba,

cyberoam tarafında lidyum'u bilmemekle birlikte, dmz tarafında, destekte Mustafa bey direk yardımcı oluyordu.

marka bağımsız, destek tarafında siz ile ilgilenen personel azimli ve ilgili değil ise, çözüm üretmeniz çok zor.

global bir firma ile 25 gündür demodayım, şuanakadar çıkan 18 sorunumdan sadece 4 tanesi çözülebildi, ülke ofisi çözemedi, üretici lütfederse çözüm üretecekler.

arp tablosun girdi silmeniz çözüm olabilir ama silme işleminde sonra reload için ek bir komuta ihtiyacınız olacağını düşünüyorum.

Gönderildi : 05/05/2016 17:10

(@BirkanURLU)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Birkan bey merhaba,

cyberoam tarafında lidyum'u bilmemekle birlikte, dmz tarafında, destekte Mustafa bey direk yardımcı oluyordu.

marka bağımsız, destek tarafında siz ile ilgilenen personel azimli ve ilgili değil ise, çözüm üretmeniz çok zor.

global bir firma ile 25 gündür demodayım, şuanakadar çıkan 18 sorunumdan sadece 4 tanesi çözülebildi, ülke ofisi çözemedi, üretici lütfederse çözüm üretecekler.

arp tablosun girdi silmeniz çözüm olabilir ama silme işleminde sonra reload için ek bir komuta ihtiyacınız olacağını düşünüyorum.

İlginiz ve cevabınız için teşekkürler Turan bey.

Gönderildi : 06/05/2016 10:58

(@MuharremGOKTAS)
Gönderiler: 269
Reputable Member

Cyberoam online chat gelen cevap 

No, we can't change such thing untill lease time over,
Parth:
So if you restart the Cyberoam it calculate as fresh and you were able to attach new mac address.
MUHARREM GÖKTAŞ:
is there any way
Parth:
Unfortunately there feature that you are requesting is not available as of now in Cyberoam.

Gönderildi : 06/05/2016 13:13

(@BirkanURLU)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cyberoam online chat gelen cevap 

No, we can't change such thing untill lease time over,
Parth:
So if you restart the Cyberoam it calculate as fresh and you were able to attach new mac address.
MUHARREM GÖKTAŞ:
is there any way
Parth:
Unfortunately there feature that you are requesting is not available as of now in Cyberoam.

Teşekkür ederim ilginiz için.

Şaşırdım gerçekten böyle bir şeyin olmamasına.

Gönderildi : 06/05/2016 14:09

Paylaş: