Forum

pfsense kurulumunda...

Bildirimler
Hepsini Temizle

pfsense kurulumundan sonra ne yapılmalıdır?

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
373 Görüntüleme
(@hakancengiz)
Gönderiler: 117
Estimable Member
Konu başlatıcı

selam arkadaşlar

pfsense'i kurduktan sonra modemimizde ve pfsense makinemizde ne gibi ayarlar yapmalıyız? her yerde kurulumu anlatılmış ama sisteme nasıl dahil edileceği anlatılmamış. yardımcı olursanız çok sevinirim.

Gönderildi : 25/02/2016 03:02

(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member

Merhaba ;

Pfsense kurduğunuz cihaz en az 2 ethernet portlu olsun, Modemi bridge mode alıp PfSense ye 1 adet ethernet kablosu götürüp WAN yapılandırması PPPoE olarak yapabilirsiniz. PfSense'nin LAN bacağından da switch'e kablo götürüp tüm iç network ü PfSense üzerinden yönetebilirsiniz. Web Filtreleme vs gibi işlemlerinizi iç networkte yapabilirsiniz.

Gönderildi : 25/02/2016 11:59

(@hakancengiz)
Gönderiler: 117
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yardım için teşekkürler.

Peki böyle bir yapıyı vmware / virtualbox da yapılabilir mi?

bir makineyi sanal router olarak yapıp pfsense - client arasında test işlemleri yapabilir miyiz?

Gönderildi : 25/02/2016 13:41

(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member

Teorikte evet ama hiç deneme fırsatım olmadı. Pfsense sanal makinenizin 1 bacağı vmnet (bridge) 1 bacağıda vmnet3 olarak yapıp modeminizden gelen ethernet kablonuzu bilgisayarınıza takıp pfsense üzerinden PPPoE kurulumu yapabilirsiniz, sanalda 2.ci makine olarak client kurup vmnet bacağınıda vmnet3 olarak ayarlayıp client üzerinden gerekli testleri yapabilirsiniz. Ama bahsettiğim gibi test etme fırsatım olmadı. Denemeniz gerekiyor 🙂

Gönderildi : 25/02/2016 14:03

Paylaş: