Forum

güvenlik duvar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

güvenlik duvarında windows güncellemelerini engellemek

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
333 Görüntüleme
(@harunsonuvar)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Kurumumuzda tüm kullanıcıların windows updatelerini kullandığımız firewall üzerinde engellemek istiyoruz. firewall üzerinden geçen trafiği analiz ettiğimde hedef IP leri bulabiliyorum, bu IPleri güvenlik duvarımda deny olarak tanımladığımda kısmen güncellemeleri kesebiliyorum. fakat yeterli gelmiyor, sürekli başka bir IP den bu güncelleme işlemini yapıyor windows clientler. Daha önce böyle bir işlem yapmış olan ya da fikri olan var mı ?

Yapımda domain contreller yok, firewall application filter yapmıyor. Tek çarem IP bazında engelleyebilmek. 

Gönderildi : 11/06/2015 16:40

(@bulentsonmez)
Gönderiler: 276
Reputable Member

firewall üzerinde değilde gpo da wsus konfig yapar gibi olmayan bir adresi verin.

Gönderildi : 11/06/2015 17:38

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bunu neden yapıyorsunuz olmaması gereken bir adım. Gpo ile yapmanızda mantıklı. Ancak neden engellediğiniz önemli.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/06/2015 21:19

(@harunsonuvar)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bunu neden yapıyorsunuz olmaması gereken bir adım. Gpo ile yapmanızda mantıklı. Ancak neden engellediğiniz önemli.

windows updateleri yüzünden kurumda bant genişliği oldukça düşmüş durumda. bu yüzden engellemek istiyoruz. 

Gönderildi : 22/06/2015 18:36

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bence bu çok yanlış bir hareket. Bunun yerine ortama wsus kurarak updateleri tek bir yere çekebilir ve buradna dağıtabilisiniz veya güçlü bir internet yapısına geçerek bu sorundan kurutabilirsiniz. Bendede aynı sıkıntı vardı Wsus kurmak yerine bölgemizde fiber dönüşümü vardı. Fibere geçtim bu dar boğaz bitti.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/06/2015 19:04

Paylaş: