Forum

Server 2012R2 DC or...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2012R2 DC ortamında EFS ile Dosya Paylaşımı

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
444 Görüntüleme
(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

Selam arkadaşlar,

Elimde 2012R2 DC var Ortak adında bir Klasörü paylaşıma açıtım ve EFS ile şifreleme yaptım. Sertifika yedekleme sihirbazıyla USB belleğe yedeği aldım.ben domine üye Windows 7 Pclerden  belirlediğim kullanıcıların erişmesini istiyorum, elimdeki .pfx dosyasını win7 makinada install ediyorum ama dosyaları yinede açamıyorum. nerede hata yapıyorum acaba.
yardımcı olursanız ümidiyle.

teşekkür ederim.

Gönderildi : 04/09/2014 18:43

(@bulentsonmez)
Gönderiler: 276
Reputable Member

dosya paylaşım izinleri kontrol ettiniz mi?

Gönderildi : 04/09/2014 19:51

(@malik.ahmet)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam izinler tamam,orda bir sorun yok kullanıcı makinasında  EFS'li dosyaya ayrıntılardan kullanıcı eklemek istediğmde  etki alandan kullanıcıyı seçip ekleyince "kullanıcıya karşılık gelen sertifika yok diyor".  Kullanıcılara sertifikayı nasıl atamalıyım anlayamadım.?

Gönderildi : 04/09/2014 20:21

(@bulentsonmez)
Reputable Member

Bu dosyayı hangi makine üzerinde paylaşıyorsun.

Gönderildi : 05/09/2014 02:15

(@malik.ahmet)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Bülent hocam ben sana yapmak istediğimi şöyle anlatayım,

Domain ortamı var 2012DC, Server üzerinde ORTAK klasörü var içindeki dosyaları paylaşıma açıp EFS ile şifrelemek istiyorum ve belirlediğim kullanıcıların bu ORTAK klasörüne erişip dosyaları kullanmalarını istiyorum.  (Benim amacım şirketin önemli  AUTOCAD vs. verilerin bazı çalışanların rakip şirketlere sızdırılmaması için önlem almak.) EFS bu aşamada benim sorumu çözer gibi geldi ama bir türlü başaramadım.

Gönderildi : 05/09/2014 12:44

(@bulentsonmez)
Reputable Member

ADDC üzerinde bu paylaşımı yapacak isen EFS li dosyayı ilgili kullanıcılara paylaşıma aç.Admin hesabı ile bir döküman oluştur.

Kıllanıcılar paylaşıma bağlansın. Onlarda orada bir döküman oluştursun.Sonra ADDC üzerindeki paylaşıma git dökümanın üzerinde details add dersen kullanıcıların sertifikası gelecek.Ancak her açılan döküman için kullanıcı sertifika yüklemesi yapmanız gerekir ki bu çok dökümanlı bir dosyada işinizi zora sokar.Eğer sertifikayı kullanıcılar için eklemezseniz sadece o dökümanı oluşturan kişi değişiklik ve erişim sağlar.

Gönderildi : 05/09/2014 14:57

(@malik.ahmet)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Bülent Hocam eline sağlık şimdi çalıştı sistem yalnız bu EFS de şöyle bir sıkıntı gördüm şifreli dosyayı başka bir yere mail attım şifresiz olarak karşı tarafa gitti ve içeriği açıldı aynı şekilde FAT formatlı bir USB ye kopyalayıncada EFS uçup gidiyor bu normal bir durum mudur.

Gönderildi : 05/09/2014 16:52

(@bulentsonmez)
Reputable Member

Dosyanın sahibi kullanıcı,

Kullanıcı isterse efs kaldırabilir.

Dosyayı silebilir.

içeriği değiştirebilir.

Kendi bilgisayarına kopyalayabilir.

Mail atabilir...........

Gönderildi : 05/09/2014 17:38

Paylaş: