Forum

AP için 5651 y...

Bildirimler
Hepsini Temizle

AP için 5651 yasasına uygun firewall

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
498 Görüntüleme
(@CemSimsek)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Çalıştığım kurumda firewall olarak fortinet kullanmaktayız. Kurumda 6 tane AP var ve bunlara 5651 yasası için loglama özelliğinin yanı sıra sms hizmeti hotspot özelliğini kullanmak istiyoruz. AP için firewall cihazı düşünüyoruz. Cyberoam CR35iNG ürününü bulduk. İstediğimiz ürün fakat hızlı karar vermek istemiyoruz. Bu özelliklerde cisco, fortinet, sonicwall gibi hangi ürünleri önerebilirsiniz.

Teşekkürler.

Gönderildi : 21/08/2014 17:18

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Çalıştığım kurumda firewall olarak fortinet kullanmaktayız. Kurumda 6 tane AP var ve bunlara 5651 yasası için loglama özelliğinin yanı sıra sms hizmeti hotspot özelliğini kullanmak istiyoruz. AP için firewall cihazı düşünüyoruz. Cyberoam CR35iNG ürününü bulduk. İstediğimiz ürün fakat hızlı karar vermek istemiyoruz. Bu özelliklerde cisco, fortinet, sonicwall gibi hangi ürünleri önerebilirsiniz.

Teşekkürler.

Bahsettiğiniz özelliklerin hepsi sahip olduğunuz fortigate cihazında var. 

Gönderildi : 21/08/2014 18:39

(@CemSimsek)
Active Member
Konu başlatıcı

Kullandığımız ap lerin hepsi farklı model ve logları tutarken sadece ip bazlı tutmaktadır. Dışarıdan gelen misafirler internete ap lerden bağlandığı için loglarda kişi bilgileri tutulmuyor. Bize en uygun aplerden sms doğrulama  yapılması. Bunu içinde fortiwifi veya cyberoam cr35ing gibi cihazlar gerekiyor.

Gönderildi : 21/08/2014 19:44

(@AbdullahSimsek)
Gönderiler: 196
Estimable Member

Merhaba,

Ertan bey'e katılmakla birlikte, yaklaşık kullanıcı sayısı verebilir misiniz ? 

Gönderildi : 23/08/2014 00:00

(@CemSimsek)
Active Member
Konu başlatıcı

Sadece ap leri bağlayacağımız için 210 diyebilirim. Firewall da UTC, loglama ve sms gönderme özelliklerini barındıran cisco cyberoam fortigate gibi ürünler aramaktayım. Cyberoam CR35iNG aradığım ürün fakat alternatiflerine bakıyorum. Kullandığımız fortigate 620b

Gönderildi : 26/08/2014 14:00

(@mesutgunay)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Merhaba,

Teşekkürler.

Cem Bey;

Maddi açıdan sorn yoksa Cyberoam eşsi bir ürün. Biliyosunuzki Sophos Cyberoamu satın aldı böylece daha güçlü bir yapı oluşturdu.  Ürünü demo olarak inceledim. Bir kaç sorun var. Şirketinde voip ve benzeri ses himzeti kullanıyosan kesinlikle statik port yönlendirmesinde epey bir problem yaşadım. Ayrıca antispam özeliği koymuşlar 3 senedir spamtitan kullanıcısı olarak exch'i Cyperoama yönelendirdim spam sayım artı. Bunlar eksileri olduğu için ürünü red ettim.

Kısaca sadede gelirsek yaklaşık 4 yıldır. Coslat Firewall(pfsense aslında) kullanıyorum. diyeceksiniz ya bu beleş firewall falan. neden para ödedin.

Coslat Pfsenste bir çok özleştirme ve eklenti yazarak ayrıca test edilmiş donanımlarda  ürünün tüm özelikllerine hakim emin bir firma. Çünkü firewall aldığınızda bazen çok enteresan sorunlar yaşıyosunzu ve muhatbınız olmuyo.. Aradaığınız tüm eklentiler Bir firewall da olması gereken herşey var.

+ 5651 loglama

+ Hotspot

+ Sms Hizmet

+ Sanal IP ve CARP 

+ VPN ( IPsec, PPTP, OPENVPN, L2TP)

+ Bandwith Control Managment

+ Url Filtrelemesi

+ İçerik Filtreleme ve antivirus

+ Kullanıcı bazında loglama

+ AD uyumu (loglarda çok işe yarıyor) 

bir dünya özleiği istediğiniz şekilde siz kurulum yapıyorlar. Blacklist ve Site güncelmeleri çok iyi. Sorunsuz 4. yılım

En başlarda çok zorlansamda üzerindeki özelikler ile 200 kullanıcıyı ve 3 farklı networku yönetebiliyorum. Santral ve Cisco Konfernas cihazımı sorunsuz süzüyor.

Çok yönlü, kesintisiz ve iyi bir servis istersen Coslatı kesinlikle tavsiye ederim. Fiyatları yarı yarıya fark var. 

Gönderildi : 29/08/2014 17:13

Paylaş: