Forum

Pfsense , Zentyal V...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pfsense , Zentyal Vb. Vmware Test Ortamı oluşturmak.

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
396 Görüntüleme
(@hakankaya)
Gönderiler: 82
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Pfsense , Zentyal  ve benzeri firewall ürünlerini gerçek ortama geçmeden nasıl test edebilirim acaba. Vmware üzerinde Yeni network kartları ekleyip test etme imkanımız varmı acaba. Test edeceğim pc üzerinde tek ethernet kartı var. Bense Vmware da tam bir sanal local network kurarak test etmek istiyorum.

Daha önce deneyen varmıdır bana yardımcı olabilecek. 

Teşekkürler

İyi çalışmalar .

Gönderildi : 21/07/2014 14:30

(@mehmethanifi)
Gönderiler: 457
Prominent Member

Merhabalar,

Ben Endian, pfsense ve türevi ürünleri vmware üzerinde test ediyorum. Gayet başarılı oluyor. Tabi gerçek ortam gibi değil ama sonunda yapmak istediklerinizi rahat bir şekilde yapabilirsiniz. 

Gönderildi : 21/07/2014 14:53

(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member

Merhaba;

Pfsense Vmware üzerine kurup test edebilirsiniz, kurarken çift Ethernet kartı eklemeniz gerekiyor birisini NAT, diğerini Örneğin Vmnet3 diyebilirsiniz, NAT olan sizin internet hattınız Vmnet3 ise iç networkünüz olacak, daha sonrasında sanal olarak 1 yada 2 adet bilgisayar kurun (Farklı işletim sistemleri sizin için daha sağlıklı olacaktır) kurduğunuz sanal makinelerin network bacaklarıda Vmnet3 olacak şekilde ayarlayın ki birbiriyle haberleşebilsin, sonrasında Pfsense üzerinden gerekli ayarları yapılandırdıktan sonra (DNS,DHCP vs) cihazlarınız açıldığında otomatik olarak IP alacak ve internete açık şekilde gelecektir. Sizin sonraki işlemleriniz engellemeleri kontrol etmek.

Ben bu şekilde test işlemi sağladım ve sorunsuz engelleme vs yapabiliyordum.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 21/07/2014 14:53

(@hakankaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Vmwareda nat olarak ayarladığımda pfsenseyi internete çıkamıyorum.

Bridge modda internete çıkabiliyorum ama.

Gönderildi : 21/07/2014 21:13

(@hakankaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yukariki mesajta arkdas dis bacagi nat demisti ama arastiriyorum herkez bridge yapmis natin amaci mevcut networkten izole bir ortam olusturmakmi acaba . test icin once ein 7 kurdum nat yaptim nete cikamiyorum . nete ciktiktan sonra pfsense kurmayi planliyorum

Gönderildi : 21/07/2014 22:45

(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member

Yukariki mesajta arkdas dis bacagi nat demisti ama arastiriyorum herkez bridge yapmis natin amaci mevcut networkten izole bir ortam olusturmakmi acaba . test icin once ein 7 kurdum nat yaptim nete cikamiyorum . nete ciktiktan sonra pfsense kurmayi planliyorum

Çok özür dileyerek düzeltme yapmak istiyorum, Belirttiğiniz gibi bridge yapmanız gerekiyor,

Gönderildi : 22/07/2014 11:28

Paylaş: