Forum

Ağdaki bilgisayarla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ağdaki bilgisayarları kısıtlama programı?

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
3,554 Görüntüleme
(@birolbenli)
Gönderiler: 115
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ağda bulunan 3 adet bilgisayara Firewall yada Active Directory server gibi bir şey kullanmadan bazı kısıtlamalar getirmek istiyorum. Bunun için tavsiye edebileceğiniz bir program var mıdır?

Yardımlarınızı rica ederim

Gönderildi : 04/07/2013 21:28

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

local group police kullanabilirsin.

Calıstıra gpedit.msc yaz yeterli

Gönderildi : 05/07/2013 01:44

(@birolbenli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkür ederim. Benim yaptığım kısıtlamayı aynı kullanıcı aynı yoldan kaldırabilir o zaman?

istediklerim şunlar kısaca

- skype vb gibi programları kısıtlamak

- adult,video sharing tarzı siteleri engellemek

- p2p gibi download programlarını engellemek

bunları group policy ile yapabilir miyim veya alternatif bir program var mıdır bu işi yapabileceğim? 

Gönderildi : 05/07/2013 02:09

(@halitkara)
Gönderiler: 86
Estimable Member

winlock programını kullanabiilirsin.

Gönderildi : 05/07/2013 13:37

(@birolbenli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim hemen kontrol ediyorum. Bu arada internette araştırırken farklı yazılımlara rastladım

Wfilter

Dameware Remote support & Remote control

NetPatron

System Administrator 

Gönderildi : 05/07/2013 20:59

(@SerkanYalcin)
Gönderiler: 174
Estimable Member

IMLOCK programına göz atarmısın ?  http://imlocksoftware.com/

Gönderildi : 05/07/2013 21:18

(@birolbenli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cevaplar için teşekkür ederim. Konuyu okuyan arkadaşlara faydalı olması açısından bu süreç aşamasında edindiğim deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

Winlock programını kurup denedim. Program denetim masası ve denetim masası öğelerinden başka sistem kısıtlaması yapmıyor. Yani regedit ve gpedit.msc ye girip değişiklik yapabiliyorsunuz. Bu sorunu aşmak için kullanıcıyı power user olarak tanımlayabilirsiniz. internet filter özelliği çok basit. Program kurma kısıtlaması var ama şu programları yasakla şeklinde kısıtı yok.Fakat en büyük eksisi yönetim arayüzü şifreli olan kapatmak için şifre soran bu programı görev yöneticisinden sonlandırabiliyorsunuz 🙂

Security Administrator , sitede bununla ilgili bir makele var zaten. Kısıtlama gibi işlerinizi bunda kısmende olsa yapabiliyor ama genel olarak bu ihtiyacımıza hitab etmiyor.

Dameware Remote support & Remote control, security administrator programının + ekran izlenebileni diyebilirim. ihtityacımıza uygun değil.

Wfilter sadece internet filtrelemek için uygun fakat çok güncel bi database i yok ve server olarak kullanabileceğiniz bir makine gerekli.

imlock, bir çok sistem kısıtlaması yapılabiliyor. uygun bir program fakat internet filterelemeye uygun değil.

Netpatron. Türk yazılımı kısıtlamalar çok basit ve katı. yani siz program ekle kaldırı engellemek istiyorsanız o size denetim masasını engelliyor 🙂 internet filterda bi o kadar basit.

Peki ben neler yaptım?

Web filtreleme: www.opendns.com aracılığıyla sayfaları kategorilerine göre filtreleyebiliyoruz. Database güncel. Custom domainler eklenebiliyor. Bu sistemi kullanabilmeniz için şirketinizin ip adresiyle opendns e kaydolmanız ve kısıtlamak istediğiniz makinalara 208.67.220.220 /208.67.222.222 dns lerini girmeniz yeterlidir. (Sosyal medya, Video izleme, Müzik dinleme,Download,proxy gibi sitelerin hepsini yasaklamıştım.)

Not: Şirketinizdeki interneti kullanan bütün herkes kısıtlansın istiyorsanız dns ayarlarını direk modeminize tanımlayın. Tek tek pc'lere dns girmenize gerek kalmaz.

Port engelleme: En basidinden ADSL modeminizlede bunu yapabilirsiniz. Modeminizin arayüzünden Skype,Msn gibi desktop chat programlarının kullandığı portları engelleyebilirsiniz.

Group policy editor: gpedit.msc ile de dns leri yazdığınız makinelerin dnslerini değiştirememeleri ve proxy kullanamamaları için gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Bu ayarları Administrator ile yapın. kısıtlanan kullanıcı en fazla power user olsun.

Bu şekilde 0 maliyet ve yazılım çöplüğü olmadan sorunu çözdüm. Yardımlarınız için teşekkür ederim. 

Gönderildi : 07/07/2013 05:00

(@SerkanYalcin)
Gönderiler: 174
Estimable Member

www.opendns.com a kayıt olduktan sonra Hotspot Shield , Spotflux , Ultrasurf vs. gibi yazılımlara da engel oluyormu ? Portable sürümleri bile var.Bilgilendirirseniz sevinirim.

Gönderildi : 08/07/2013 20:49

Paylaş: