Forum

EFS ile şifrelenen ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

EFS ile şifrelenen dosyalar hakkında....

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
409 Görüntüleme
(@cemozturk)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba , xp işletim sistemine sahip bir bilgisayarda , dosyalar sag kliklenip genel secenklerden veri şifreleme işlemi yapılmış , ve sonrasında bu dosyalar kopyalanarak harici hdd'e kopyalanmış ve bilgisayara format çekilmiş.hdd bulunan verileri başka bir bilgisayara tasımak istendiğinde yada kopyalama işlemi yapıldıgında şifrelenmiş oldugundan kopyalama yapılmıyor ve açılmıyor.bu sorunun çözümünü bilen arkadaşlardan yardımlarını beklıyorum yada başına gelmiş bir IT arkadsımız varmıdır.

ilgi ve alakanız için şimdiden teşelkkür ederim... 

Gönderildi : 14/02/2012 19:35

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

formatlanmadan önce o bilgisayardaki kullanıcı hesabına ait olan EFS sertifikası bir yere export edilmeliydi. şu durumda yapabileceğiniz pek birşey yok 3rd parti yazılımlara bakın.

ElcomSoft'un vardı EFS Recovery yazılımı ancak %100 başarı sağlamıyor ve uzun sürüyor. 

Gönderildi : 14/02/2012 19:55

(@cemozturk)
Active Member
Konu başlatıcı

peki teşekkür ederim..sonuç olarak kaldırıp atılacak o kadar dosya..baya önemliydi..başka çaresi var mıdır?

Gönderildi : 14/02/2012 20:45

(@cemozturk)
Active Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim...dosyalar çok öenmliydi, 18 yıla aşkın baya bir veri var....başka yolu var mıdır? 

Gönderildi : 14/02/2012 20:48

(@cemozturk)
Active Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim...dosyalar çok öenmliydi, 18 yıla aşkın baya bir veri var....başka yolu var mıdır? 

Gönderildi : 14/02/2012 20:48

(@serkanates)
Gönderiler: 1288
Üye

Merhaba Cem bey;

Eğer istemciniz domain ortamında ise bir çözüm üretebilirsiniz ancak değil ise malesef yapılacak çok fazla birşey yok. Takdir edersiniz ki bu sistemler güvenlik amacı ile kurulmuş olup çözülebiliyor olsalardı amaçlarını yerine getiremiyor olurlardı (Mümin bey kesin olmamakla beraber çözülebildiğini belirtmiş ancak ilgili yazılımla ilgili bilgim yok). Hakan bey'in konu ile ilgili makalesini takip inceleyebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

http://www.hakanuzuner.com/index.php/encrypted-file-system-efs-kullanimi.html  

Gönderildi : 15/02/2012 00:17

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Bu kayıp işlemi domain ortamında oldu ise, efs den file recovery sertifikası üretip, bunu import edip kuratabilirsiniz. Bu konu ile ilgili bir makale hazırlamıştım. http://www.cozumpark.com/blogs/gvenlik/archive/2009/10/31/encrypted-file-system-efs-kullan-m.aspx inceleyebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 20/02/2012 00:09

(@cemozturk)
Active Member
Konu başlatıcı

tesekur ederim o şekilde olmasıda benim temennimdi, şirket ceo sunun notebogunu almadım domaine..:( bir yer buldum , onlarlada görüştüm ama benim yaptıgım işlemleri yapacaklar, format atılan hdd recov.calıstırma gibi..neyse artık biryere paslarım...tesekur edeirm ilgi ve alakanız için..

Gönderildi : 20/02/2012 16:31

Paylaş: