Forum

Windows server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows server 2008 R2+ DC + Exchange server 2010 - SQl server 2008 - Antivirüs (SEPM)

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
368 Görüntüleme
(@tanerileri)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sistemim yukarda söylediğim özelliklerde ve tek bir bilgisayardan oluşuyor.  (13 kullanıcım olduğu için tek bilgisayar bana yeterli oluyor)

exchange pop3 connector ile mail sunucumdan mail alıyor , smart host ilede mail gönderiyor (vdsl olduğu için spam ve hız açısından bu yöntemi seçtim).

elimde lisanslı olarak symantec enpoint protection programı var.

Sizlere sorularım şunlar.

1 - SEPM ı ana makinayamı yükleyeyim , yoksa client makinalardan birinemi ?? (örneğin kendi makinama)

ana makinaya yüklersem kasarmı ? yükleyen oldumu aranızda?

2 - Ana makinama SEP client yüklemelimiyim ? bu ürün çalışan programları engellermi ? bir makalede 100 tane kural dışı tanım  eklememiz gerektiğini okumuştum. Clientlarda antivirüs olacağı ve ana makinanında internet de sörf yapmadığı göz önüne alırsak SEP client yüklemelimiyim ?

3 - exchange i şuanki kullanım biçimimi göz önüne alırsak , exchange için ayrı bir mail koruma programı yüklemelimiyim ? hangisini önerirsiniz?

Teşekkürler.

Gönderildi : 10/02/2012 19:48

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar,

desteklenmeyen ama yoğunlukla kullanılan (ülkemizde özellikle) bir sistem oluşturmuşsunuz.

1) ayrı bir makinaya yüklerseniz daha iyi olur bence.

2) Evet yüklemelisiniz.

3) bence gerek yok. 

Gönderildi : 10/02/2012 20:40

(@barisinceisci)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Merhaba,

Sunucu özelliklerini yazsaydınız daha net cevaplar verebilirdim.

SEPM devamlı çalışması gereken bir sistem, güncellemeleri indirecek , politikaları dağıtacak vs vs. Bence sunucu üstüne kurmalısınız.

- Burada avantajlısınız sunucunuz üzerinde SQL Server var, kurulum aşamasında SQL'i seçip kurulumu yaparsanız bir sıkıntı olmaz. ( Embeeded db üzerine sakın sunucu ustune kurmayın perfomansınızı olumsuz etkiler )

- Sunucu üzerine SEP Agent'i yukleyebilirsiniz, Tavsiyem sadece a.v.-fw-IPS modullerini yuklemenizdir. SEP Active Directory ve Exchange sunucular için otomatik olarak exclusionlar eklemektedir. 

- SEP Exchange mailbox'larını taramaz onun için symantec mail security for exchange ürününü incelemelisiniz.

http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=HOWTO27179  

http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=TECH102400&locale=en_US  

Gönderildi : 18/02/2012 20:18

Paylaş: